Czekoladowy fondant
05 maja 2013
Czekoladowy fondant

Już pisaliśmy, że Francuzi uwielbiają czekoladę. Uwielbiają też rozmaite ciasta i desery na jej bazie. To, co jest très, très  choco, musi być dobre... I zdrowe (oczywiście w odpowiednich proporcjach) – czekolada nie tylko poprawia nam humor, ale i chroni przed chorobami serca. Badania wykazują,  że  korzystnie wpływa na dobry cholesterol, a u osób z nadciśnieniem pomaga obniżyć ciśnienie. Zawiera też antyoksydanty.

 

Czekoladowy fondant to jedno z najbardziej klasycznych francuskich ciast czekoladowych. Fondant, czyli rozpływające się w ustach. Skórka ma być krucha, a wnętrze wilgotne, wręcz „żywe”. Ciasto jest łatwe w wykonaniu i mało czasochłonne – na przygotowanie wystarczy nam 15 minut.

 

 

 

 

Składniki:

200 g czarnej gorzkiej czekolady, podzielonej na kawałki

3 jaja

125 g masła, pokrojonego w kostkę

150 g drobnego cukru

70 g mąki

 

Na łaźni wodnej topimy czekoladę, masło i cukier, delikatnie mieszając. Zestawiamy z ognia i dodajemy mąkę, a następnie po jednym jajku. Po dokładnym wymieszaniu mikserem, jednolitą masę wlewamy do wyłożonej papierem formy i pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C. 

 

vivelacuisinepl_fondant_600px_883

 

vivelacuisinepl_fondant4_600px_883

 

Uwaga! Zadbajmy, by temperatura w piekarniku rzeczywiście wynosiła 200°C. Wtedy na pewno upieczemy fondant, a nie zakalec. Termometr w piekarniku pomoże nam precyzyjnie kontrolować temperaturę.

 

Użyliśmy tortownicy o średnicy 18 cm, można użyć nieco większej.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM