Jeść lepiej, by żyć lepiej
12 października 2016
Jeść lepiej,

Rocznica

 

14 października urodziny obchodzi Thomas Keller, amerykański szef kuchni, wlaściciel restauracji The French Laundry w Yountville, kawaler Legii Honorowej. Wyróżnienie to otrzymał w 2011 roku z rąk Paula Bocuse’a.

 

Tydzień smaku

 

Jeść lepiej, by żyć lepiej – pod takim hasłem przebiega doroczna akcja edukacyjna Tydzień Smaku odbywająca się na terenie całej Francji. Zapoczątkowana w 1990 roku przez przedstawicieli przemysłu branży cukierniczej i dziennikarza kulinarnego Jeana-Luca Petitrenaud ma kształcić i rozwijać smak konsumentów, w szczególności dzieci. Partnerem wydarzenia jest francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tydzień od 10 do 16 października wypełniają warsztaty, pokazy kulinarne, spotkania, debaty, w których uczestniczą szefowie kuchni oraz producenci żywności. W szkołach organizowane są lekcje smaku, w tym roku tematem wiodącym jest śniadanie i zdrowe jedzenie przy ograniczonym budżecie. W akcje zaangażowali się m.in. Hélène Darroze, Yannick Alléno, Laurent Lapaire, Pierre Gagnaire i Christian Constant.

 

Jesień w pełni

 

A to oznacza jabłka, kasztany i prawdziwki. 15 i 16 października w normandzkim miasteczku Vimoutiers już po raz 74. odbywa się Wystawa jabłek. Jedną z atrakcji jest konkurs na najlepszą tartę z jabłkami i cydr. W Massiac podobne wydarzenie – poprzedzi od 17 do 19 października wielkie obieranie – tony jabłek, pół tony ziemniaków i 150 kilo kasztanów. W Mourjou (Owernia, 22-23 października) na głodnyich i spragnionych czekać będą 2 tony piecznych kasztanów i 5 tysięcy litrów cydru. W Collobrières (16, 23 i 30 października, Lazurowe Wybrzeże) na targu produktow regionalnych nie braknie też marrons glacés i kremu kasztanowego. Na Swięta Prawdziwków zaproszają Mende (7-8 października, Langwedocja-Roussillon) i Saint-Saud (2 października, Akwitania).

 

Wino, armaniak i absynt

 

Nadszedł czas winobrania, a wraz z tym świat i festynów z nim powiązanych. 9 października w malutkiej winnicy na Montmatre w Paryżu ogłoszono uroczyste rozpoczęcie winobrania, tzw. Ban des Vendanges. W alzackim Barr (30 września - 2 października) wybrano Królową Winobrania oraz dwie Delfiny. W Banyuls-sur-Mer (Langwedocja-Roussillon) w niedzielę 9 października kosze pełne winogron tradycyjnie przywieziono na katalońskich barkach. Podczas Weekendu Winnice i Odkrycia (22-23 października) winnice będzie można poznać z lotu ptaka, wybierając przelot wiatrakowcem, albo bardziej przyziemnie: jeżdżąc pośród winnic rowerem elektrycznym lub zgodnie z trendami ekologicznymi ucząc się obsługi pługa zaprzężonego w konia. W ten sam weekend w Chablis (Burgundia) podcza Święta Win będzie można spróbować win z nowego rocznika. Inna opcja to Święto Armaniaku w Labastide-d'Armagnac (Akwitania) wypełnione degustacjami, kulinarnymi pokazami, inronizacjami nowych członków w szergi bractwa. Tradycyjnie z początkiem października w Pontalier (Franche-Comté) odbyły się Absyntiady.

 

Czekolada

 

Wdniach 21-23 października na Salon Czekolady i Rarytasów z Korsyki  zaprasza Bastia. Co roku bierze w nim udział około 40 000 gości, co sprawia, że jest on drugim rangą po paryskim salonem czekolady we Francji. Paryski Salon Czekolady odbywa się od 28 października do 1 listopada. Na  14 000 m² swoje czekoladowe wyroby prezentuje 130 czekoladników z Francji i całego świata. W programie m.in: pokazy kulinarne, warsztaty dla dzieci, pokaz sukien w czekoladowych kolorach oraz wybór Miss Czekolady.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM