Maison de la Truffe
30 października 2016
Maison de la Truffe

Trufle, kulinarne klejnoty.

 

Butik przy place de la Madelaine 19 jest niewielki. Tak jak zwykle sklep jubilerski. Porównanie jak najbardziej zasadne, gdyż sprzedaje się w nim towar wyrafinowany i luksusowy zwany „kamieniem szlachetnym jałowych ziem” – czarne diamenty, czarne perły, czarne złoto, czyli trufle. To najbardziej zagadkowe pośród grzybów, najbardziej aromatyczne i najbardziej cenione przez smakoszy. Także najcenniejsze, w tym najbardziej dosłownym znaczeniu. W Maison de la Truffe znajdziemy wszystkie główne odmiany: czarną (Tuber Melanosporum), czyli truflę perigordzką, letnią (Tuber Aestivum), zwaną też truflą z Saint Jean, piżmową (Tuber Brumale), truflę z Burgundii (Tuber Uncinatum) i najdroższą – białą z włoskiej Alby. Pochodzą przede wszystkim z upraw francuskich i włoskich, ale zdarzają się też importowane z innych krajów, nawet tak odległych jak Australia. W ofercie sklepu znajdują się także produkty „truflopochodne” – aromatyzowane truflą oliwy, masła, musztardy i majonezy, pasty serowe z dodatkiem trufli, sosy, risotto, makarony truflowe, czekoladki, praliny, magdalenki o smaku truflowym itd. Przy sklepie działa restauracja, w której można spróbować dań na bazie trufli.

 

La Maison de la Truffe istnieje od 1932 roku. Założycielami firmy byli pośrednicy w handlu truflami działający przy słynnym targu w Carpentras. Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, postanowili założyć sklep w Paryżu. Obecnie w stolicy Francji działa też butik przy rue Marbeuf. Firma otwarła także restaurację w kurorcie zimowym Courchevel, sklep w Niemczech i Bangkoku oraz restaurację w Brukseli.

 

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_3_600px_882

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_4_600px_600

 

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_5_600px_882

 

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_600px_600

 

Kilka uwag o truflach:

 

Czarna trufla (Tuber Melanosporum)

Sezon: koniec grudnia, początek marca

Nazywana też „truflą z Périgord” oraz „czarnym diamentem”. Jest uprawiana na południu Francji, a także w Hiszpanii, Australii i we Włoszech. Charakteryzuje się mniej lub bardziej zaokrąglonym kształtem. Może osiągnąć rozmiar jabłka, ale jej waga nie przekracza zwykle 60 g. Skórka ma łuskowatą fakturę o drobnym trójkątnym wzorze, szary lub czarny środek poprzecinają białe żyłki.

 

Biała trufla z Alby (Tuber Magnatum Pico)

Sezon: początek października, koniec grudnia

Zwana „truflą z Piemontu”, charakteryzuje się gładką skórką o kremowej barwie i wnętrzem w kolorach od białego do brązowego o czerwonawym odcieniu. Widoczne są też białe żyłki. Wydziela zapach czosnku lub szalotki. Rośnie na północy i w środkowej części Włoch oraz w Chorwacji.

 

Trufla letnia (Tuber Aestivum)

Sezon: początek maja, koniec sierpnia

Nazywana też truflą z Saint Jean. Wyglądem zewnętrznym przypomina czarną truflę, ale może być od niej większa i bardziej zwarta. Środek ma białe żyłki i przybiera różne barwy, od  białej po kremową. Występuje też w Hiszpanii i we Włoszech.

 

Trufla zimowa (Tuber Brumale)

Sezon: koniec grudnia, początek marca

Nazywana też  „truflą piżmową”. Rośnie w podobnych miejscach i w tym samym czasie co trufla czarna, ale jej wielkość nie przekracza rozmiaru jajka. W porównaniu do Melanosporum, jej czarna skórka łatwo schodzi po potarciu. Dojrzały grzyb ma ciemnoszarą barwę, białe żyłkowanie jest bardziej wyraźne i gęste niż w przypadku czarnej trufli. 

 

Trufla burgundzka (Tuber Uncinatum)

Sezon: koniec grudnia, styczeń

Zwana też „truflą szarą”. Wyglądem przypomina truflę letnią. Jeśli chodzi o kształt, najczęściej jest okrągła. Środek ma kolor czekolady, w przypadku dojrzałego grzyba widoczne są również białe żyłki. Wbrew nazwie ten rodzaj trufli występuje nie tylko w Burgundii ale także w Szampanii, Lotaryngii i Franche-Comté, a poza Francją – we Włoszech. 

 

Trufla najlepiej sprawdza się w daniach prostych, w których smaki i aromaty składników nie przyćmiewają aromatu samej trufli. Sosy, kremy i farsze z dodatkiem trufli przygotowuje się z wyprzedzeniem (dobę lub nawet dwie wcześniej), żeby trufla oddała im cały swój aromat. Do trufli czarnej najlepiej pasuje wino czerwone, do białej – szampan.

vivelacuisinepl_maison_de_la_truffe_6_600px_600

 

Strona Maison de la Truffe

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM