Święto Cytryny, „La poule au pot” i tuczne woły...
14 lutego 2013
Święto Cytryny,

Cytat miesiąca

 

We Francji dobrą kuchnię uważa się za coś w rodzaju połączenia sportu i wielkiej sztuki.

Julia Child

 

Patronka

 

W lutym wspominamy kilku świętych patronujących zawodom związanym z gastronomią i rolnictwem. Świętą Brygidę z Kildar – już 1 lutego. Znana przede wszystkim jako patronka Irlandii, jest też patronką mleczarzy. W ikonografii często przedstawiano ją z krową u stóp. Wspominamy tutaj o niej z uwagi na opisane poniżej święto, w którym rolę główną odgrywają krowy i woły. Według legendy pewnego dnia klasztor, który święta założyła, odwiedziło kilku biskupów. Aby ich ugościć, Brygida trzykrotnie wydoiła krowę, dzięki czemu ta dała tyle mleka, co trzy krowy. Mniszka miała też rozdawać biednym osełki masła. Inny przekaz pokazuje nam ją przemieniającą wodę z kąpieli w... piwo.                                                                                                                                                    

 

Wydarzenia

 

Luty w Île -de-France to przynajmniej dwie imprezy targowe, w których warto wziąć udział.   

 

3 500 zwierząt, 500 wystawców pochodzących z 22 krajów i – jeśli powtórzy się ubiegłoroczna frekwencja – ponad 700 tysięcy odwiedzających to krótka wizytówka  50. Międzynarodowego Salonu Rolniczego, który rozpoczyna się 23 lutego w Paryżu w Parc des Expositions de la Porte de Versailles. Impreza, która potrwa do 3 marca, obejmuje cztery sekcje: chów, produkty i gastronomia, uprawy, zawody i usługi związane z rolnictwem. W bogatym programie znalazły się także seminaria i konferencje, konkursy (Concours Général Agricole, w którym przyznawane są medale), degustacje, pokazy kulinarne, animacje dla dorosłych i dzieci.

 

W średniowiecznym miasteczku Provins, wpisanym na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, w dniach 2-3 lutego odbył się Salon Gastronomiczny. To już ósma edycja imprezy, której celem jest promocja produktów pochodzących z różnych regionów Francji. W tym roku gościem honorowym był region Franche-Comté. Nie zabrakło oczywiście specjałów z okolic Provins – konfitur oraz innych wyrobów cukierniczych z płatków róży oraz sera brie.

 

7 lutego karnawałowe szaleństwo ogarnęło Bazas, miejscowość w Akwitanii słynącą z hodowli krów rasy bazadaiseFestyn Tucznych Wołów (Fête des boeufs gras) cieszy się wielką popularnością nie tylko wśród miejscowych, ale z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. Początki tej tradycji sięgają XIII wieku, kiedy rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia defilujących zwierząt (niektóre okazy ważą nawet tonę!), które wcześniej ubrano w paradne, kwietne ozdoby. W przemarszu, oprócz wołów i ich właścicieli, uczestniczą lokalne grupy taneczne oraz tłumy gapiów. Przy dźwiękach piszczałek i bębenków, w rytmie tradycyjnych tańców ludowych, barwny korowód przetacza się przez ulice, zatrzymując się co chwila w sklepach rzeźniczych, których właściciele częstują przybyłych napitkiem i przekąskami. W końcu korowód dociera na plac katedralny, gdzie woły biorą udział w konkursie hodowlanym, a Bazaskie Bractwo Wołu intronizuje osobowości roku - hodowców lub osoby związane z branżą gastronomiczną. Festyn kończy się wspólną biesiadą. Na stołach króluje oczywiście wołowina.

 

Już po raz osiemdziesiąty Mentona, kurort na Lazurowym Wybrzeżu zwany „perłą Francji”, zamieni się w baśniowy ogród. Miasto ozdobią gigantyczne konstrukcje z cytrusów, na ulice wjadą owocowe pojazdy, a w Paradzie Złotego Owocu przy dźwiękach orkiestry przedefiluje przez miasto nieprzebrany karnawałowy tłum. Tegoroczna edycja Święta Cytryny w Mentonie (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) za temat przewodni bierze wątek osiemdziesięciodniowej podróży dookoła świata Fileasa Fogga. Przedstawienia i pokazy będą nawiązywały do słynnej powieści Juliusza Verne'a. Szacuje się, że między 16 lutego a 6 marca Mentonę odwiedzi około 250 tysięcy turystów. Prace przygotowawcze do festiwalu pochłonęły 20 tysięcy godzin i ponad 140 ton cytrusów. A skąd się wzięły cytryny w Mentonie? Według lokalnej legendy, po wypędzeniu z Raju Ewa wzięła ze sobą złoty owoc. W obawie przed Boską karą Adam nalegał, by się go pozbyła. Ewa w końcu uległa, ale postawiła warunek, że wyrzuci owoc w  miejscu, które jej się spodoba. Tym miejscem po długiej wędrówce stała się Mentona. Nic dziwnego, że owoc o tak szlachetnej proweniencji zaskakuje także wysoką ceną...

 

23 lutego mieszkańcy Dourgne w regionieMidi-Pireneje będą świętować Dzień Rozmarynu. To jedno z najstarszych langwedockich świąt. Uroczyste obchody odbywają się od 712 lat, a ich geneza wiąże się z krucjatą przeciw albigensom. W 1212 roku miasto i zamek warowny zostały zburzone, co miało być karą za sprzyjanie herezji katarskiej. W 1301 roku w okolicach przebywał król Francji Filip IV Piękny. Mieszkańcy postanowili skorzystać z okazji, by błagać go o zgodę na odbudowanie miasta. Wysłali doń delegację złożoną z młodych chłopców i dziewcząt. Młodzież trzymała w rękach gałązki rozmarynu. Misja okazała się sukcesem – król okazał łaskę. Na pamiątkę tych wydarzeń co roku mieszkańcy Dourgne organizują uroczyste obchody, w których rozmaryn – symbol młodości – odgrywa kluczową rolę. W programie m.in. otwarcie średniowiecznego targu, przemarsz mieszkańców przez miasto w strojach z epoki, suplika do miejskich ławników, zabawy i rozmaite atrakcje dla dzieci, spektakle i artystyczne animacje w mieście oraz w okolicznych w opactwach.

 

W ostatni weekend lutego w restauracjach w Chartres (Region Centralny) trwa akcja „La poule au pot”. Daniem, które króluje na stołach i w menu, jest słynna „kura w garnku”. Henryk z Nawarry, koronowany na króla Francji w katedrze w Chartres 27 lutego 1594 roku, obiecał swoim poddanym, że dołoży wszelkich starań, by każdy z nich w niedzielę miał w swoim garnku kurę i nie głodował.

 

W lutym odbywa się również szereg imprez targowych związanych z truflami: Święto Trufli w Lalbenque (Midi-Pireneje), w Carpentras, Awinionie i w Riez (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Targ Truflowy w Angoulême, Cognac oraz Jarnac (Poitou Charentes), a... na Reunionie (pamiętajmy, że Francja to także wyspy oraz terytoria zamorskie) – Święto Ananasa.

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM