Trufle, burgundy, oliwa
15 stycznia 2017
Trufle, burgundy, oliwa

Wydarzyło się

 

31 stycznia 1817 roku w Paryżu zmarł Antoine Beauvilliers, jeden z pierwszych i największych w historii restauratorów paryskich.

 

Słodka monarchia

 

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, cała Francja pałaszuje galettes des Rois (okrągły placek złożony z dwóch warstw ciasta francuskiego wypełnionych kremem migdałowym lub frangipane) lub brioches des Rois (przypominające koronę wieńce z ciasta drożdżowego ozdobione owocami kandyzowanymi) i przypomina sobie czasy monarchii… Placek lub brioszka są ceremonialnie dzielone na kawałki w ilości odpowiadającej liczbie biesiadników. Najmłodsza z osób, wchodzi pod stół i stamtąd wskazuje, komu podaje się kolejne kawałki ciasta. Celem jest zachowanie przypadkowości podziału ciasta, które ukrywa w sobie maleńką ceramiczną lub plastikową figurkę zwaną fève (ziarno bobu) gdyż dawniej to właśnie ziarno bobu, fasolka znajdowało się w świątecznym placku. Osoba, która znajdzie w swoim kawałku figurkę, zakłada fantazyjną koronę przygotowaną przez uczestników zabawy albo przyniesioną z cukierni wraz z galette i zostaje „królem” bądź „królową dnia”. „Poddani” spełniają jego lub jej życzenia, w zamian za co mogą liczyć na to, że w przyszłym roku obecny król lub królowa ufunduje nową galette lub brioche des Rois.

 

Święty Antoni i czarne diamenty

 

Sezon truflowy w pełni. Na południu i południowym zachodzie Francji wysyp targów, a w weekend 14 i 15 stycznia uroczystości ku czci św. Antoniego - patrona hodowców trufli. W Sarlat podczas Święta Trufli uczniowie szkół gastronomicznych rywalizują o prestiżowe Trofeum im. Jeana Rougié, a licznie przybyła publiczność degustuje pod gołym niebem croustus, przekąski na bazie trufli i foie gras. W Richerenches podczas Truflowej Mszy wierni wrzucają na tacę trufle, które później są licytowane przez członków Bractwa Czarnego Diamentu, a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele parafialne. Podobna msza odbywa się w katedrze w Uzès.

 

Święty Wincenty

 

To patron wina, winorośli, winogrodników i producentów wina. 28 stycznia w Mercurey odbywa się tegoroczna edycja święta Saint-Vincent Tournante. Obchody rozpoczyna o godzinie 8:30 uroczysta procesja, której celem jest kościół de Touches. Biorą w niej udział przedstawiciele 80 burgundzkich miejscowości, niosą oni drewniane rzeźby przedstawiające świętego. Po uroczystej mszy nadchodzi czas na intronizacje nowych członków w szeregi bractwa Kawalerów Tastevinu i degustacje win - 15 000 butelek czeka. Co roku święto przyciąga od 50 000 do 80 000 turystów.

 

Złoto w butelce

 

Nowa oliwa połyskuje złotymi refleksami w butelkach, do których niedawno ją rozlano. 14 i 15 stycznia w Buis-les-Baronnies podczas Święta Oliwy i Oliwek błogosławi się je w kościele. W ramach wydarzenia odbywają się też targ lokalnych produktów, degustacje oraz wycieczki do gajów oliwnych z udziałem przewodnika.

 

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM