Cytrynowa Mary Poppins
08 lutego 2017
Cytrynowa

Dzień Naleśników

 

2 lutego we Francji obchodzi się Chandeleur. To Święto Świec wyrastające z tradycji chrześcijańskiej  - w dzień Ofiarowania Pańskiego w kościołach błogosławiono świece i zanoszono do domów, by chroniły go swoim światłem, odpędzały, zło, choroby i gromy (stąd nazwa święto Matki Boskiej Gromnicznej). Dziś Chandeleur funkcjonuje przede wszystkim w wymiarze kulinarnym, nierozerwalnie zrastając się z tradycją jedzenia naleśników. To Dzień Naleśników, jednak w Prowansji tego dnia zamiast naleśników konsumuje się ciasteczka zwane łódeczkami, czyli marsylskie navettes.

 

Młoda oliwa z Nyons

 

Śpiewy prowansalskie, targ z lokalnymi produktami, degustacje, zwiedzanie pobliskich tłoczni oliwy…. W świecie oliwy Alicoque to odpowiednik listopadowego święta młodego beaujolais. To Święto nowej oliwy, świeżo wytłoczonej z czarnych oliwek odmiany tanche. Odbywa się w Nyons (4-5 lutego) i ściąga tłum chętnych. Czekają na nich natarte czosnkiem grzanki, które przed zjedzeniem namacza się w nowej oliwie. Młoda oliwa jest błogosławiona podczas uroczystej mszy, po której następują intronizacje nowych członków w szeregi Bractwa Kawalerów Drzewa Oliwnego.

 

Świętego Wincentego  

 

Święto win z rejonu Chablis i święto patronach winorośli, właścicieli winnic, producentów i sprzedawców wina. W programie degustacje nowych roczników, bankiet, przemarsz przez miasteczko z udziałem miejscowych winogrodników i mieszkańców oraz 19 delegacji z okolicznych miasteczek. 4-5 lutego, Poilly-sur-Serein.

 

Święto Trufli

 

12 lutego w Saint-Paul-Trois-Châteaux czarna trufla z Tricastin oraz wina ze stoków Tricastin są bohaterkami gastronomicznego festynu w prowansalskim Saint-Paul-Trois-Châteaux. Jedną z atrakcji są omlety z truflami oferowane przez Maison de la Truffe et du Tricastin.

 

Cytrusy

 

Do bajkowych konstrukcji z cytrusów, które są znakiem rozpoznawczym Święta Cytryny w Mentonie na Lazurowym Wybrzeżu, używa się około 145 ton tych owoców, a podziwia je 240 000 zwiedzających. W tym roku ich tematem będzie Broadway. Kompozycje z cytryn, pomarańczy i mandarynek opowiedzą historię Mary Poppins i przywołają sceny z wielu kultowych musicali. Festiwal zaczyna się 13 lutego i trwa do 2 marca.

 

Krowy w uroczystym pochodzie

 

23 lutego w Bazas (Akwitania) odbywa się doroczny Festyn Tucznych Wołów organizowany przez hodowców krów rasy bazadaise. Początki tej tradycji sięgają 1283 roku, kiedy na mocy postanowienia władającego Akwitanią króla Anglii, Edwarda I, rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia defilujących zwierząt (niektóre okazy ważą nawet tonę!), które wcześniej ubrano w paradne, kwietne ozdoby. Przy dźwiękach piszczałek i bębenków barwny korowód zwierząt, hodowców i zwykłych gapiów przetacza się przez ulice, zatrzymując się w sklepach rzeźniczych, gdzie czekają napitki i przekąski, aż w końcu dociera na plac katedralny. Tu woły biorą udział w konkursie hodowlanym, a Bazaskie Bractwo Wołu intronizuje osobowości roku - hodowców lub osoby związane z branżą gastronomiczną. Festyn kończy się wspólną biesiadą. Na stołach króluje oczywiście wołowina.

 

The best of France

 

Od momentu swego powstania w 1870 roku Powszechny Konkurs Rolniczy ma na celu promocję najlepszych produktów i producentów z Francji. Organizowany w ramach dorocznego Salonu Rolniczego w Paryżu, pod rygorystyczną kuratelą organizacji rządowych, jest uznaną marką. Medale przyznawane produktom są dla konsumentów najwyższym znakiem jakości. W tym roku konkurs odbywa się w dniach od 25 lutego do 5 marca.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM