Na Wyspie Impresjonistów pod Paryżem…
22 marca 2017
Na Wyspie

Wokół wina

 

11-12 marca w Palais Abbatial parafii Saint-Germain-des-Prés w Paryżu odbywa się 9. edycja Salonu Win Klasztornych. Opactwa z różnych regionów Francji, z wielowiekową tradycją w uprawie winorośli i produkcji win, szczególnie cysterskie, przedstawią wina z ostatnich zbiorów. Pośród wystawców znaleźli się Champagne Monial, Abbaye de Morgeot, Domaine de l’Abbaye du Petit Quincy, Château des Antonins, Domaine des Palais, Abbaye de Valmagne, Abbaye de Fontfroide, Abbaye des Monges, Abbaye Sylva Plana, Abbaye de Joncels, Chartreuse de Valbonne, Abbaye du Barroux, Abbaye de Lérins, Abbaye Notre-Dame de Fidélité w Jouques, Clos de l’Abbaye.

 

Aukcja Win w Hospices de Nuits-Saint-Georges (Burgundia) ma długie, ponad półwieczne tradycje. Tegoroczna licytacja odbędzie się w dniach 26 marca i obejmie wina z zajmujących obszar 12 hektarów winnic w gminach Nuits-Saint-Georges, Premeaux-Prissey oraz Gevrey-Chambertin. Ten obszar skupia aż 11 apelacji. W aukcji prowadzonej metodą świeczek biorą udział negocjanci z Nuits i Burgundii. Degustacja win z rocznika z 2013 roku jest radosnym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Przychód z aukcji przeznaczany jest na cele charytatywne; służy finansowaniu miejscowego szpitala.

 

29 marca zaczynają się Godzinki w Saint Émilion (Akwitania) – cykl koncertów muzyki klasycznej w kościołach i zamkach, którym towarzyszą także degustacje lokalnych win. Wydarzenie ma na celu promocje miejsca – dziedzictwa architektonicznego miasteczka wpisanego na listę Dziedzictwa Materialnego Ludzkości UNESCO, bukolicznego pejzażu oraz win pochodzących z lokalnych winnic.

 

Szynka na Wyspie Impresjonistów

 

Najsłynniejsza francuska szynka jest dziełem masarzy z Bajonny, okres Wielkanocy to jedna wielka feta wokół specjału bajońskich masarzy. W jej cieniu odbywa się inna cykliczna impreza: co roku w marcu na Wyspie Impresjonistów w podparyskim Chatou mają miejsce Pchle Targi i Wystawa Szynek. Tradycje targu sięgają XIII-wiecznego jarmarku organizowanego podczas Wielkiego Tygodnia w dzielnicy Notre-Dame w Paryżu, a potem w częściach miasta. Sprzedawali na nim swoje wyroby wędliniarze, do których 1840 roku dołączyli handlarze starzyzną. W 1970 roku targ przeniesiono do obecnej lokalizacji. Gwiazdą programu jest oczywiście tradycyjna szynka z kością ale przy okazji prezentowane są też inne rodzaje szynek, m.in. te pochodzące z Hiszpanii. W tym roku targ odbywa się od 10 do 19 marca.

 

Po śledzie do Lotaryngii

 

Początki Jarmarku Śledziowego w miejscowości Rupt sur Moselle (Lotaryngia) sięgają roku 1882. W tym roku odbędzie się po raz sto trzydziesty piąty – oto kolejny wspaniały przykład ciągłości tradycji i wierności starym zwyczajom. 18 marca na ulicach miasteczka będzie można poczuć zapach smażonych śledzi, a przede wszystkim ich posmakować. Imprezą towarzyszącą jest 16. Salon Win i Produktów Regionalnych.

 

Gęsina w Sarlat

 

Sarlat (Akwitania), które słynie z gęsiny, raz do roku organizuje dedykowane jej święto: Fest'oie, czyli gęsi festyn. 4 i 5 marca lokalni hodowcy oraz producenci dań na bazie gęsiny otwierają podwoje ferm i przetwórni i wprowadzają zainteresowanych w arkana swojego zawodu. Na place de la Liberté na amatorów dobrego jedzenia czekają perigordzkie przekąski, talerze „toutes à l’oie”, tradycyjna zupa na bazie wywaru z gęsich korpusów, kulinarne pokazy oraz targ produktów regionalnych.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM