Wokół Wielkanocy
23 kwietnia 2017
Wokół Wielkanocy

Wydarzyło się

 

7 kwietnia 1945 roku w Poitiers urodził się Joël Robuchon, wybitny francuski szef kuchni, obecnie właściciel największej ilości gwiazdek Michelina.

 

Noc Blanquette

 

2 kwietnia po 10 tygodniach zabawy najdłuższy na świecie karnawał w langwedockim  Limoux dobiega końca. Adieu paure Carnaval… Żegnaj biedny Karnawale… - tą starą prowansalską pieśnią mieszkańcy miasteczka żegnają okres zimowych maskarad i zabaw. Obwiniany o wszelkie nieszczęścia przydarzające się ludziom, trafia pod sąd. Swoje mowy wygłaszają obrońcy i oskarżyciele. Werdykt co roku jest ten sam: Karnawał zostaje skazany, a kukła go wyobrażająca spalona. To jednak nie koniec słynnej Nocy Blanquette. Finał należy do słynnego wina musującego wytwarzanego w okolicy od 1531 roku i uważanego za pierwsze wino tego typu na świecie (szampan powstał 150 lat później!) - Blanquette de Limoux. Ostatni akcent to jego degustacja.

 

Szynka na Wielkanoc

 

Targi Szynki z Bajonny (13-16  kwietnia, Akwitania) to jedna z najstarszych cyklicznych imprez gastronomicznych we Francji. Organizowane są od 1462 roku od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Niedzieli i mają na celu promocję specjalności miejscowego wędliniarstwa. W trakcie dorocznego konkursu spośród setki „kandydatek” wybierane są cztery najlepsze szynki, które następnie trafiają pod młotek licytatora.

 

Wielkanocne polowanie w ogrodach Marqueyssac 

 

Krajobraz jest jak z bajki. Stary siedemnastowieczny zamek położony na skale, a wokół 6-kilometrowy labirynt alejek pomiędzy stuletnimi krzaczkami bukszpanu. Tarasowe ogrody w Marqueyssac (Akwitania) - dzieło XIX-wiecznego prawnika, który tworzył je przez 30 lat - co roku odwiedza 200 000 turystów zachwyconych także panoramicznym widokiem na dolinę rzeki Dordogne. W Wielkanoc najczęstszymi gośćmi są tu dzieci biorące udział w tradycyjnym polowaniu na jajka.

 

Za strachem na wróble

 

Od zagrody do zagrody to organizowana dorocznie od 2000 roku przez CIVAM (Centrum Inicjatyw na rzecz dowartościowania Rolnictwa i Środowiska Wiejskiego) akcja promująca francuskie rolnictwo, z naciskiem na rozwiązanie ekologiczne i zrównoważony rozwój i nastawiona też na tworzenie i wzmacnianie więzi między producentami rolnymi a konsumentami. Gospodarstwa otwierają szeroko swoje podwoje dla chętnych, by poznać tajniki zawodów rolniczych. Znakiem rozpoznawczym jest… strach na wróble. Każde z 450 gospodarstw rozsianych po 22 departamentach ma przygotować własną wersję tego specyficznego kierunkowskazu. Według prognoz w ostatni weekend kwietnia (29-30 kwietnia) odwiedzi je 320 000 gości.

 

Santé!

 

8 kwietnia winiarze z Sieur d’Argues organizują w Cépie enologiczno-gastronomiczny event: Dzwonnice i kucharskie czapki (Langwedocja-Roussillon). Co roku zaproszony szef kuchni oraz sommelier przewodniczą licytacji win na aukcji, z której dochód przeznacza się na renowację dzwonnicy w miejscowości, która w danej edycji pełni rolę gospodarza święta. Wiosna win w Blaye (Akwitania, 8-9 kwietnia) gromadzi 80 producentów wina z Blaye Côtes de Bordeaux wina w zabytkowej Cytadeli wpisanej na Listę Dziedzictwa Materialnego UNESCO. Wiosna cru z Viré-Clessé (15-16 kwietnia) to trzy dni poznawania burgundzkiej apelacji winiarskiej. Na zainteresowanych winiarze czekają w swoich piwniczkach. Pomiędzy poszczególnymi piwniczkami kursuje mała kolejka. W południowej części Burgundii od 21 do 23 kwietnia świętują winiarze z okolic w Mâcon. Vin'Estival to doroczny uroczysty bankiet winiarski, a także salon win, drzwi otwarte w winnicach, degustacje, intronizacje nowych członków w szeregi bractwa Św. Wincentego.

 

Korsyka zaprasza

 

8 i 9 kwietnia na Festa di l'oliu novu, Święto nowej oliwy w Sainte-Lucie-de-Tallano. W klasztorze Santa Lucia di Tallà odbywa się wielki targ, a w okolicznych tłoczniach oliwy można zobaczyć proces tłoczenia oliwy i posmakować przysmaków z oliwą i oliwkami. 29 i 30 kwietnia do Venaco ściągają producenci i sprzedawcy sera. Fiera di u casgiu, Święto sera organizowane jest już od 20 lat i ma na celu promocję serowarstwa zagrodowego.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM