Najdłuższy warkocz w Lautrec
15 sierpnia 2017
Najdłuższy warkocz

Wino…

 

2 i 3 sierpnia w Saumur nad Loarą wielkie świętowanie. Mija 60 lat odkąd tutejsze wina uzyskały AOC (kontrolowane oznaczenie pochodzenia). W środku miasta rozłożono długi na 2 km stół, znajdą się na nim wina saumur-champigny (4000 butelek dostarczyło 100 producentów) oraz lokalne produkty i dania, do wspólnego posiłku zasiądzie 6 000 osób. Święto Win z Gaillac (4-6 sierpnia) to okazja dla około 17 000 chętnych do poznania 7 lokalnych win i 7 odmian winorośli. 26 sierpnia o godz. 19:00 w Awinionie członkowie bractwa Compagnons des Côtes-du-Rhône uroczyście proklamują początek winobrania. Młode winogrona trafiają następnie pod prasę, a sok do publicznej degustacji. Uzupełnieniem jest wino dostarczone przez okolicznych producentów i produkty prowansalskie dostępne na targu.

 

chleb…

 

3 sierpnia w Saint-Jean-de-Maurienne (Rodan-Alpy) odbywa się Święto Chleba. Specjalnością tutejszych piekarzy od 1998 roku są chlebki w kształcie dłoni z trzema palcami, zwane „ręką św. Jana”. Jest to symboliczne nawiązanie do relikwii św. Jana Chrzciciela przechowywanych w miejscowej katedrze. Program festynu przewiduje m.in. wypiek, błogosławienie i degustację chleba oraz przemarsz mieszkańców w tradycyjnych ludowych strojach. 15 sierpnia podobne uroczystości mają miejsce w Bramans (Rodan-Alpy). Podczas Święta błogosławionego chleba chleby w kształcie wielkich wieńców oraz małe okragłe chlebki z anyżem i szafranem zwane micons, układa się w piramidę, której szczyt wieńczy krzyż, także z chleba. Po procesji z udziałem strażaków w strojach z czasów drugiego cesarstwa chleby są błogosławione w miejscowym kościele.

 

…i ser

 

5 i 6 sierpnia w Ambert Fourmofolies, święto sera fourme d’Ambert. To ser z przerostem niebieskiej pleśni produkowany z mleka krowiego. W ten sam weekend amatorzy normandzkiego sera livarot spróbują pobić rekord 1 minuty 53 sekund - tyle kilka lat temu zabrało zwycięzcy zjedzenie kawałka ważącego 750 gram. 13 sierpnia podczas Święta flamiche i maroilles serowarzy i kucharze regionu Nord-Pas-de-Calais prezentują walory sera maroilles, podając do degustacji ser oraz dania, w których jest głównym składnikiem - flamiches au maroilles, gofry z maroilles czy martifleczce czyli lokalną odmianę tariflette. W La Clusaz podczas Święta Reblochona i rzemiosła można spróbować sera przygotowanego w wielkim miedzianym kotle na oczach publiczności. Podaje się go z ziemniakami, wędliną i sałatą.

 

Czosnek i cebula

 

4 i 5 sierpnia w Lautrec Święto czosnku. W programie splatanie czosnku w warkocze i bicie rekordu na najdłuższy (w ub. roku 23,75 m), degustacje zupy cebulowej, konkurs na najpiękniejszą artystyczną kompozycję z wykorzystaniem czosnku i najsmaczniejszą tartę czosnkową, lokalny targ, muzyka i tańce. 19 i 20 sierpnia w bretońskim Roscoff Święto cebuli, a na talerzu przekąski i dania z bohaterka dnia: tartinki, konfityry, tarty, zupa. 29 sierpnia w Tournon-sur-Rhône Cebulowy Targ nawiązujący do targów organizowanych tu od 1309 roku.

 

Cassoulet

 

W Castelnaudary (Langwedocja-Roussillon) od 23 do 27 sierpnia trwa Festiwal Kasuleta. Dla dziesiątek tysięcy uczestników zaplanowano liczne atrakcje gastronomiczne, kulturalne, sportowe i gastronomiczne: koncerty, przemarsze grup kostiumowych przypominające dawną katarską przeszłość miasta i intronizacje Grande Confrérie du Cassoulet, biegi, rajdy rowerowe, rywalizacje w grze w bule, wspólne posiłki, przemarsze grup historycznych, zabawy dla dzieci, targi żywności, ekspozycje sprzętu rolniczego, a przede wszystkim wspólne posiłki na świeżym powietrzu. Do skonsumowania jest 60 tysięcy porcji potrawy, której festiwal jest dedykowany.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM