Ze strychów i winnic
11 września 2017
Ze strychów i winnic

Wszyscy do restauracji

 

To już ósma edycja wydarzenia, którego inicjatorem jest Alain Ducasse, współorganizatorem władze Paryża, a patronką Julie Andrieu, dziennikarka i autorka książek kulinarnych. Dzielić się poezją i wizją najlepszych szefów kuchni z publicznością i waloryzować dobre praktyki w branży restauracyjnej – oto cele trwającej 15 dni restauracyjnej przygody. W ubiegłym roku 1200 szefów kuchni zaangażowanych w akcję ugościło 600 000 osób. Festiwal ma zasięg ogólnokrajowy. Szefowie kuchni przygotują menu w stałej cenie. Zgodnie z dewizą wydarzenia - Państwa gość  jest naszym gościem -  osoba towarzysząca otrzymuje gratis danie, które zamówił jej współbiesiadnik. Start 18 września, finisz 1 października.

 

Święto Gastronomii

 

Trzy dni przy stole - od 22 do 24 września w całej Francji pod szyldem Święta Gastronomii. W programie blisko 10 000 kulinarnych wydarzeń: imprez plenerowych, konferencji, debat, warsztatów kulinarnych i degustacji, które odbędą się przy udziale 300 000 przedstawicieli branży gastronomicznej zaangażowanych w organizację. Liczbę uczestników szacuje się na dwa i pół miliona osób. Patronem obecnej edycji festiwalu jest Stéphane Layani, prezes Targu w Rungis, a tematem przewodnim „serce produktu”. Pierwsza odbyła się w 2011 roku z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, Przemysłu i Cyfryzacji jako konsekwencja wpisania francuskiego posiłku na listę dziedzictwa UNESCO. Organizatorzy stawiają sobie za cel tworzenie nowej, ciekawej oferty gastronomicznej dla turystów, prezentację bogactwa i wysokiej jakości produktów francuskich, otwarcie nowych perspektyw dla przedstawicieli branży restauracyjnej oraz jej klientów, waloryzację wiedzy i francuskiego savoir-faire. Stawiają na hojność, wspólnotowość i kreatywność. Chcą, by gastronomia była dostępna dla wszystkich, także dla dzieci i osób starszych.

 

Opróżnianie strychów i eleganckie salony

 

Najsłynniejszy i największy pchli targ w Europie wraca po dwurocznej przerwie spowodowanej zagrożeniem terrorystycznym. 2 i 3 września Braderie de Lille (Nord-Pas-de-Calais), której tradycje sięgają XII wieku, przyciągnie 15 000 sprzedawców i 2 miliony zwiedzających. Na chodnikach, trawnikach, miejskich murkach antykwariusze i zwykli ludzie, którzy chcą sprzedać niepotrzebne bibeloty, rozłożą swoje towary, a przy restauracjach wyrosną kopczyki pustych muszelek po omułkach. Bo tradycyjną potrawą tych dni są moules-frites, czyli małże z frytkami. Co roku do konsumpcji trafia blisko 10 milionów ton skorupiaków.

 

Inną okazją do opróżnienia strychów są  Pchle Targi i Wystawa Szynek na wyspie Chatou pod Paryżem (22 września  1 października). Wydarzenie odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią i ściąga handlarzy starzyzną oraz rękodzielników z całej Francji. Nie brak także przedstawicieli branży gastronomicznej, bo drugą bohaterką targu jest szynka. Boulevard Voltaire, na którym mają swoje stoiska, staje się wielkim bufetem, na którym nie brak paryskich szynek oraz specjałów z różnych zakątków Francji: foies gras i kaczych udek z Gers, korsykańskich wędlin, kiełbasek z Lyonu, naleśników z Bretanii, ostryg z Oléron, win z Alzacji, Bordeaux czy Burgundii…

 

Od 1 do 3 września alpejskie Thônes zaprasza na łamanie przepisów na baba au rhum i polonaise, lekcje wyrobu ciasta francuskiego i sera reblochon, konkurs cukierniczy pod hasłem: Wielkie nazwiska w cukiernictwie, a także pokaz rzeźb z lodu. 60 producentów z całej Francji przedstawia swoje produkty. Wszystko to w ramach Salonu Gastronomicznego.

 

8 września rozpoczyna się pierwszy z 14 salonów zaplanowanych w 9 miastach Francji w ramach wydarzenia Salony Morze, Winnice i Gastronomia. Celem wydarzenia jest promocja francuskiej żywności oraz tradycji kulinarnej we Francji i za granicami kraju.

 

Kieliszek wina

 

Formuły cieszenia się winem we wrześniu są zróżnicowane. W Médoc na sportowo. 9 września można wziąć udział w maratonie między wioskami i zamkami Pauillac, Saint-Esthèphe oraz Saint-Julien. Na każdym przystanku na biegaczy czeka poczęstunek złożony z ostryg, serów, wędlin i wina. Aktywny wypoczynek przewidzieli też organizatorzy Winnice, Wina i Ruch (2-3 września), proponując chętnym piesze przechadzki i przejażdżki rowerowe po winnicach rejonu. W zamku Clos de Vougeot podejście jest bardziej literackie. Salon Książki pośród winorośli (22-24 września, Burgundia) wyłoni dwóch laureatów nagrody ufundowanej z myślą o tych, którzy piszą o winie i przekazują ducha epikurejskiej joie de vivre. W Saint-Péray celebracja wina ma charakter międzynarodowy. Święto wina i partnerstwa (1-3 września) łączy producentów wina z lokalnych winnic oraz tych zamieszkałych w miejscowościach parterskich: Groß-Umstadt w Niemczech, Asso we Włoszech oraz Santo Tirso w Portugalii.

 

Wrzesień to początek sezonu na winobranie. 17 września w pięknym średniowiecznym miasteczku Saint-Emillion (Akwitania) członkowie Jurade, bractwa ustanowionego w XII wieku w celu kontroli nad winnicami i jakości win, ogłaszają początek zbiorów. W Langwedocji Roussillon najznaczniejsze Święto Winobrania odbywa się w Nîmes od 15 do 17 września. Celebracja wina odbywa się pośród radosnych dźwięków muzyki, w zgiełku korridy, abrivados i przemarszów bractw ulicami miasta. W Cassis winobrania są „gwiaździste” (22-24 września) nie tylko z racji przedłużającego się w noc świętowania, ale też z uwagi na udział szefów kuchni nagradzanych za swe dokonania gwiazdkami Michelina. Alzacja otwiera sezon uroczyście 29 września. W Barr do 1 października amatorzy białych win regionu cieszą się zarówno młodymi jak i starymi rocznikami i wybierają Królową Winobrania oraz jej Delfiny.

 

Venite ad calisson!

 

Namawiają 3 września władze miasta Aix-en-Provence (Prowansja), które z tego cukierniczego specjału słynie już od kilku stuleci. Te małe „stateczki” składają się z opłatka, masy z migdałów i kandyzowanych owoców (melonów i pomarańczy) oraz lukru. Geneza Wielkiego Święta Calissons z Aix sięga roku 1630, kiedy to miasto borykało się z epidemią dżumy, a jeden z miejskich ławników, niejaki Joseph Martelly, ślubował corocznie odprawiać mszę dziękczynną, jeśli tylko zaraza opuści miasto. Śluby były skuteczne, bo od tej pory zarazy omijały Aix i okolice. Co roku rankiem o godz. 10:30 w katedrze Saint-Saveur odbywa się uroczysta msza, w trakcie której następuje odnowienie słynnej przysięgi Martelly’ego, po czym z kościoła wyrusza procesja ze statuą Vierge aux calissons. O godz. 15:00 na dziedzińcu przed kościołem św. Jana Maltańskiego ksiądz błogosławi callisons, które później rozdawane są zebranym.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM