Targ starodruków i książek używanych
26 października 2017
Targ starodruków

Książka w dobrej cenie.

 

Druga po budkach bukinistów nad Sekwaną atrakcja dla bibliofilów i kolekcjonerów białych kruków oraz książek... po przecenie. Marché du livre ancien et d'occasion George Brassens w piętnastej dzielnicy Paryża to jedyne takie targowisko w stolicy. Mieści się w dwóch zadaszonych halach w Parku Georgesa Brassensa. W każdą sobotę i niedzielę kilkudziesięciu antykwariuszy rozkłada tu swoje stoiska. Są zrzeszeni w stowarzyszeniu GIPPE, które zarządza targiem. Środki na utrzymanie targowiska pochodzą z budżetu Dyrekcji Parków i Ogrodów Miasta Paryża. Raz w roku organizowany jest tu salon książki dla dzieci, a także wyprzedaż książek, podczas której sprzedaje się je… na kilogramy.

 

Katalog jest pokaźny. Znajdziemy tu publikacje z zakresu nauk ścisłych i humanistycznych, literaturę piękną i popularną, podręczniki i poradniki, wydawnictwa albumowe, komiksy, pocztówki, mapy, zdjęcia oraz grafiki. Oprawione w skórę starodruki (wydane przed 1800 rokiem) i rzadko dostępne egzemplarze książek z XIX i XX wieku sąsiadują z tanimi oprawami broszurowych współczesnych wydań kieszonkowych. Ceny na ogół bardzo przystępne – wydany przed kilkoma laty album poświęcony złotemu wiekowi malarstwa niderlandzkiego można nabyć za 10 euro.

 

vivelacuisinepl_targi_georges_brassens_2_600px_600

 

Targ działa od 1987 roku. Historia miejsca jest szczególna. Przez całe stulecia aż do początków XIX wieku rozciągały się tu winnice. Pozostała po nich mała parcela osadzona winoroślą. Potem tereny zagospodarowano pod uprawę warzyw, które w połowie lat 90. XIX wieku ustąpiły miejsca ubojni koni, wołów i baranów. Rzeźnia Vaugirad, która miała odciążyć La Villette, działała do 1975 roku. Poza trzema wyburzono wszystkie budynki w stylu Baltarda. Pozostały monumentalne bramy i kilka rzeźb, w tym te przedstawiające byki. W halach, w których handluje się książkami, dawniej trzymano konie.

 

vivelacuisinepl_targi_georges_brassens_3_600px_600

 

Marché du livre ancien et d'occasion George Brassens

104 de la rue Brancion, Paryż

W każdą sobotę i niedzielę od 9:00-18:00

Dojazd metrem (stacja Porte de Vanves lub Convention), autobusem (linie 62, 89 i 95) i tramwajem (numer 3, przystanek Brancion)

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM