Brioszka z Nanterre
02 listopada 2017
Brioszka z Nanterre

Na śniadanie lub podwieczorek.

 

Zwano ją Piękną Magdaleną (przymiotnik dodała sobie sama), jednakże pięknością nie grzeszyła. „Była brzydka, nawet bardzo brzydka” - pisze jeden z kronikarzy epoki. Głos miała ostry, cerę ogorzałą, a jednak zawsze kłębił się wokół niej życzliwy tłum, uliczni malarze uwieczniali ją na płótnach, pisali o niej poeci i dziennikarze, stała się też bohaterką popularnych wodewilów. Co drugi dzień pieszo przemierzała drogę między Nanterre a Paryżem, z koszem na ramieniu, by przy wejściu do ogrodów Tuileries śpiewać paryżanom:

 

Piękna Magdalena

Sprzedaje ciastka

Sprzedaje ciastka

Piękna Magdalena

Sprzedaje ciastka

Ciastka prosto z pieca.

 

La Belle Madeleine była jedną z najbardziej charakterystycznych i znanych handlarek paryskich ulic przełomu XVIII i XIX wieku. Sprzedawała „ciastka z Nanterre” [petits gâteaux], poprzedniczki dzisiejszej brioszki z Nanterre. Były wtedy w modzie, a najbardziej smakowały jeszcze ciepłe.

 

Brioszka z Nanterre jest jedną z wielu regionalnych odmian tych drożdżowych ciast, które swoją lekkość i puszystość zawdzięczają dużej ilości masła oraz jajek. To słodkie pieczywo zalicza się do rodziny tzw. viennoiseries. Dawniej było to pieczywo odświętne, jedzone podczas świąt i ważnych uroczystości jak chrzty, wesela i komunie. Dziś to idealna propozycja na śniadanie lub podwieczorek.

 

Składniki:

 

260 g mąki

30 g cukru

szczypta soli

10 g świeżych drożdży

200 g masła

15 ml mleka

3 jaja

1 żółtko do posmarowania + 2 łyżki mleka

 

Jaja wybijamy do miseczki i roztrzepujemy widelcem. Cukier, sól i mąkę wsypujemy do miski, wlewamy mleko i wkruszamy drożdże. Mieszamy krótką chwilę na wolnych obrotach miksera. Wlewamy jaja i wyrabiamy kilka minut. Następnie dodajemy partiami pokrojone na małe kawałki masło. Gdy ciasto wchłonie tłuszcz, zwiększamy obroty na średnie i wyrabiamy jeszcze przez około 10 minut, po czym przekładamy ciasto do oprószonej mąką miski, nakrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Po upływie tego czasu wykładamy ciasto na stolnicę, odgazowujemy, uderzając w nie dłonią, spłaszczamy. Zawijamy w folię spożywczą i odstawiamy na noc do lodówki. Nazajutrz wykładamy ciasto na oprószoną mąką stolnicę, uderzamy lekko dłonią i kształtujemy w walec. Dzielimy go na 3 równe części, każdą z nich formujemy w kulę. Formę o wymiarach 20 cm x 11 cm x 7,5 cm smarujemy masłem, wykładamy papierem do pieczenia i układamy w niej obok siebie 3 kule ciasta. Nakrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny w temperaturze pokojowej. Przed włożeniem do piekarnika smarujemy wierzch ciasta żółtkiem rozmąconym z mlekiem. Pieczemy 45 minut w temperaturze 180˚C.

 

vivelacuisinepl_brioszka_2_600px_882

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM