Świąteczne targi
08 grudnia 2017
Świąteczne targi

Korki od szampana

 

W Reims 140 drewnianych domków ustawiono u stóp pięknej katedry, w której koronowano królów Francji, a także w dziedzińcu Palais du Tau. Kupić w nich można produkty gastronomiczne, wyroby rękodzieła ludowego, akcesoria choinkowe. Co piątek szef kuchni w restauracji Assiette Champenoise oraz jego zespół przygotowują kulinarny pokaz. Podobne targi i kiermasze odbywają się w innych miastach i miasteczkach regionu. 8 i 9 grudnia słynna Aleja Szampana w Épernay podczas Habit de Lumière staje się sceną świetlnego widowiska, które fasadom wielkich domów szampana nadaje iście bajkowy charakter. Iluminacje, sztuczne ognie i strzelające korki od szampana (bary z szampanem otwierają się o godzinie 17:00) zapowiadają już sylwestrowe klimaty. Na publiczność czekają degustacje przygotowane przez szefów kuchni we współpracy z producentami szampana, warsztaty z zakresu kuchnia i wino oraz konkurs cukierniczy dla dzieci. Grudniową atrakcją w Szampanii jest także szlak bożonarodzeniowych szopek eksponowanych w wielu miejscowościach regionu.

 

Zapach pierniczków

 

Zapach grzanego wina, pierników i alzackich bredele unosi się w powietrzu. Strasburski Christkindelsmärik, czyli targ Dzieciątka Jezus, to jeden z najpiękniejszych i najstarszych targów w Europie. Jego tradycje sięgają 1570 roku, a najbardziej charakterystycznym elementem jest choinka na placu Klébera. Pośród prawie 300 targowych stoisk te z foie gras, alzackim winem, świątecznymi ciastami i ciasteczkami należą do najważniejszych. Podobne aromaty owioną nas w urokliwym Colmar. Tu świąteczny kiermasz jest bardziej kameralny i zaciszny. Malownicza sceneria miasteczka, które jest prawdziwą perłą alzackiej prowincji, stanowi dodatkowy atut. Najpiękniejsze widoki są wieczorem, gdy zapalają się świąteczne iluminacje. Targ odbywa się w pięciu miejscach: na placu Joanny D'Arc królują produkty regionalne, w Ancienne Douane rzemiosło i gastronomia, w Petit Venice artykuły dla dzieci, w Koïfhus wyroby garncarskie, szklane, ceramiczne i z drewna, wreszcie na place des Dominicains można kupić choinki, jemiołę, ostrokrzew i świąteczne dekoracje. A po kanałach pływają barki z dziećmi śpiewającymi chorały.

 

Tam, gdzie powstały pierwsze bombki na choinkę

 

Święty Mikołaj to patron Lotaryngii, jednego z nielicznych regionów we Francji, w których obchodzi się mikołajki. Ale uwaga! Za Świętym niczym cień podąża Père Fouettard, „przyjaciel” tych, którzy byli niegrzeczni… W niedzielę 3 grudnia w Nancy Święty Mikołaj i jego towarzysz wyruszą w tradycyjny przemarsz. Trasa zaczyna się na placu Carnot i liczy 4 km. Ten region ma wyjątkowe znaczenie dla Świąt Bożego Narodzenia także z innego powodu. To tutaj powstały pierwsze francuskie bombki na choinkę. W 1858 roku rejon Wogezów i Mozeli dotknęła susza, skutkiem czego zimą zabrakło tradycyjnych owocowych dekoracji, którymi przyozdabiano drzewka. Szklarz z miejscowości Meisenthal wpadł na pomysł, by zastąpić je szklanymi bombkami. I tak powstała lotaryńska boule de Noël. W fabryce CIAV de Meisenthal kontunuującej tę tradycję można obejrzeć pokaz dmuchania bombek. Jeden z największych targów świątecznych regionu odbywa się w Metz. Pośród ośmiu lokalizacji ta przy place de Chambre jest najbardziej atrakcyjna dla amatorów kuchni. To targowy brzuch, można tu kupić m.in. ostrygi, ślimaki, foie gras, mozelskie wina, słodycze.

 

Na północy i na południu

 

Na targu w Amiens oprócz tradycyjnych pierników i grzanego wina nie zabraknie też specjałów regionu - świątecznych pikardzkich sablés. Pośród 130 handlowców są też sprzedawcy kanadyjskiego syropu klonowego, indyjskich szali i rozmaitych wyrobów rękodzielniczych. W Lille Miasteczko Bożonarodzeniowe (tak nazwano targ, który powiększa się z roku na rok) przyciąga bogatą ofertą produktów gastronomicznych regionu, zabawek, kosmetyków, odzieży, a także wyrobów rękodzieła, m.in. z Polski. Można tutaj kupić także prowansalskie santony, jednak największy ich wybór oferują targi i wystawy w Marsylii, Arles, Awinionie czy Carpentras, w których biorą udział całe rody santonniers, rzemieślników trudniących się wyrobem figurek do prowansalskich szopek. Przy tej okazji prezentowane są okazałe szopki. Ta w Hôtel de Ville w Awinionie składa się z 500 santonów. W Carpentras zajmuje powierzchnię 25 m².

 

Zamki i opactwa

 

W grudniu stare francuskie zamki kuszą zwiedzających malowniczym świątecznym wystrojem i licznymi atrakcjami związanymi z obchodami świąt Bożego Narodzenia. Wiele animacji przygotowano z myślą o najmłodszych. W burgundzkim château de Couches zaplanowano warsztaty zdobienia świeczników piernikowymi ludzikami, w Cheverny w trzy pierwsze niedziele grudnia o godzinie 16:00 podawany jest świąteczny podwieczorek, w Amboise czekoladnicy z Maison Bigot pokazują, jak dekorować świąteczne ciasteczka. W kuchniach zamku de la Ferté Saint Aubin na zmarzniętych czekają magdalenki na miodzie z Sologne i gorąca czekolada. Stoły w komnatach zamku Vaux-le-Vicomte uginają się pod świątecznymi smakołykami ułożonymi artystycznie w piramidki i inne konstrukcje przez ekipę cateringową z Sens Gourmand. W zamku Azay-le-Rideau przewodnicy opowiadają o symbolice słodkości na arrasach przedstawiających Psyche, renesansowych ucztach i pojawieniu się czekolady na francuskim dworze. Dwugodzinna wizyta kończy się podwieczorkiem, a każdy ze zwiedzających otrzymuje torebkę z przyprawami i łakociami. Atmosfera świątecznych przygotowań nie omija też opactw. 9 i 10 oraz 16 i 17 grudnia naprzeciw opactwa Hautvillers, w którym Dom Pérignon miał odkryć metodę szampańską, odbywa się mały targ z produktami oferowanymi przez lokalnych producentów. Père Noël rozdaje dzieciom cukierki, a na dorosłych czekają m.in. szampan i bar z ostrygami. Sprzedawcy na kiermaszu w cysterskim opactwie Auberive oferują wyroby rzemiosła artystycznego, świąteczne dekoracje, a także bogaty wybór czekolad, wędlin, owoców morza, słodyczy, miodów, syropów, herbatek owocowych i ziołowych oraz produktów na bazie trufli.

 

Nad Garonną i w Pirenejach

 

Na południowym zachodzie robiący świąteczne zakupy posilają się grzanym winem i piwem, pieczonymi kasztanami, aligot, truffade czy tartiflette. W Tuluzie ponad 100 wystawców rozłożyło stoiska na place du Capitole. Kupujący znajdą tu bez trudu konfitowane kaczki, foie gras, katalońskie kiełbasy, ciasta baskijskie, sękacze, nugaty i kandyzowane owoce. W Bordeaux w alejach de Tourny obok baskijskich serów, specjałów z Aveyron, Landów, Korsyki czy Alzacji, do nabycia są też przyprawy z całego świata, hiszpańskie churros, węgierskie langosze czy angielskie fish and chips. Specjały kuchni i gastronomii południowego zachodu Francji oferuje świąteczny targ w niewielkim Castres, który co roku przyciąga osiemdziesięciotysięczną publiczność. Codziennie o 18:30 dzwony w kościele Notre-Dame de la Platé wydzwaniają melodię starych oksytańskich adwentowych kantyków, nadalets. Targ uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Midi-Pirenejach.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM