Musztardy Bornibus
01 stycznia 2018
Musztardy Bornibus

Musztardy pana Bornibusa

 

Zanim skosztowałem i doceniłem smak musztardy pana Aleksandra Bornibusa, nad wszelkie inne przedkładałem aromatyzowane musztardy Maille’a i Bordina; gdy jednak w drodze pewnego przypadku poznałem ją, pojąłem, że pewnego dnia przewyższy je wszystkie – pisał w aneksie do słynnego Wielkiego słownika kulinarnego (1870) Aleksander Dumas. Był rok 1870, w prasie i w słownikach, m.in. Pierre’a Larousse’a, coraz częściej pojawiały się informacje na temat musztard z fabryki w dzielnicy paryskich Hal. Początkowo nazywała się Tuaillon et fils, od nazwiska założycieli. W 1860 roku zakład odkupił Aleksander Bornibus, urodzony w 1821 roku Verpillières-sur-Ource. Z zawodu był nauczycielem, przez wiele lat pracował w szkole w Pontoise, a później z bratem prowadził sklep z mlekiem i nabiałem w Paryżu. Wytwórnia musztard, którą szybko przemianował na Bornibus, była jego samodzielną inwestycją.

 

vivelacuisinepl_bornibus_1_600px_600 

 

Okazało się, że prawie czterdziestoletni już wtedy Aleksander Bornibus ma żyłkę przedsiębiorcy. Chwalono go za wysoką jakość produktów oraz innowacyjność, dzięki czemu w ciągu kilku lat stał się jednym z potentatów na rynku musztard. Opatentował „metodę przesiewania gorczycy i innych substancji”. Dzięki dalekim podróżom opracował przepis na musztardę w pastylkach (wystarczyło zdrapać niewielką ilość i zwilżyć wodą, by otrzymać sos). Wynalazł słoik pneumatyczny, oczyszczacz ziaren i młynek do kawy. Musztardy Bornibusa były wielokrotnie nagradzane, tak we Francji jak za granicą. Pisano, że za jego sprawą przyprawa ta upowszechniła się we francuskich gospodarstwach domowych.

 

vivelacuisinepl_bornibus_4_600px_882

 

Innowacyjny przemysłowiec oraz jego synowie byli też nowatorami w zarządzaniu kapitałem ludzkim. Raz do roku pracownicy otrzymywali wolny dzień i na koszt firmy wyruszali za miasto świętować podczas uroczystego posiłku medale „które Bornibus otrzymał za produkty oraz narzędzia ich produkcji”. W parze z tym szły nowoczesne metody promocji: kolorowe ogłoszenia w pismach kulinarnych, jedne z pierwszych we Francji, film reklamowy wyreżyserowany przez Georgesa Mélièsa w 1900 roku, reklamy radiowe w wykonaniu aktorki Pauline Carton…

 

vivelacuisinepl_bornibus_5_600px_882

 

W 1931 roku po śmierci ostatniego z synów Bornibusa, firma staje się własnością rodziny Boubli. Jest w dobrej kondycji, jej produkty po II wojnie światowej z powodzeniem konkurują z musztardami Maille czy Amora. Kryzys nadchodzi w latach 90. XX wieku wraz z przejęciem zarządzania firmą przez nowych akcjonariuszy. Bilans sporządzony w 2012 roku okazuje się fatalny. W tym samym roku udziały odkupuje właściciel firmy Casimex Fine Foods, który podejmuje wszelkie starania, by marce szczycącej się prawie półtorawiekową tradycją przywrócić dawny blask. Obecnie w asortymencie firmy oprócz flagowych musztard znajdują się też majonezy i inne sosy (aïoli, tatarski, bearneński), pasty warzywne, oliwki, kapary, korniszony i inne warzywa konserwowe.

 

vivelacuisinepl_bornibus_3_600px_882

 

Strona producenta

http://www.bornibus.fr/

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM