Czarne diamenty i płynne złoto
01 stycznia 2018
Czarne diamenty

Vive le roi!

 

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego cała Francja przypomina sobie monarchiczną przeszłość. W tradycyjnych galettes des rois lub brioches des rois ukryte są figurki zwane fèves. Podczas spotkań w gronie rodzinnym i przyjaciół okrągły migdałowy placek lub brioszka w kształcie korony są dzielone na kawałki w liczbie odpowiadającej liczbie biesiadników. Najmłodsza z osób, najlepiej dziecko, wchodzi pod stół i stamtąd wskazuje, komu podaje się kolejne kawałki ciasta. Osoba, która znajdzie w swoim kawałku figurkę, zakłada fantazyjną koronę przygotowaną przez uczestników zabawy albo przyniesioną z cukierni i zostaje „królem” bądź „królową dnia”. „Poddani” spełniają jej życzenia, w zamian za co mogą liczyć na to, że w przyszłym roku obecny król lub królowa ufunduje nową galette lub brioche des Rois. Z tej zabawy wykluczony jest prezydent Francji. Ciasto, które trafia do pałacu Elizejskiego, nie zawiera figurki. Cukiernicy strzegą republikańskiej tradycji.

 

Czarne diamenty

 

Zwane kamieniami szlachetnymi jałowych ziem trufle są gwiazdami styczniowych targów na południu i południowym zachodzie Francji. Styczeń to szczytowy okres sezonu na te czarne aromatyczne grzyby. W Sarlat podczas Święta Trufli (20-21 stycznia) uczniowie szkół gastronomicznych rywalizują o prestiżowe Trofeum im. Jeana Rougié, a licznie przybyła publiczność degustuje pod gołym niebem croustus, tartinki z truflą i foie gras. W Richerenches i w Uzès podczas Mszy Truflowej (21 stycznia) wierni wrzucają na tacę trufle, które później są sprzedawane na licytacji. Przychód trafia na cele charytatywne.

 

Karnawał

 

7 stycznia rozpoczyna się najstarszy we Francji i jeden z najdłuższych na świecie, bo trwający blisko 3 miesiące, karnawał w Limoux (Langwedocja-Roussillon). Weekendowe występy grup folklorystycznych - bistra w miasteczku w pełnej gotowości czekają na uczestników zabawy z przekąskami i kieliszkiem wina - zakończą się 18 marca podczas Nocy Blanquette, białego musującego wina wytwarzanego w okolicy.

 

Święty Wincenty

 

Rankiem o godzinie 9:00 w sobotę 27 stycznia przy pomniku poległych w miasteczku Prissé, które jest tegorocznym gospodarzem burgundzkiego święta Saint-Vincent tournante organizowanego co roku w styczniu ku czci patrona winiarzy i winorośli. Delegacje około 90 bractw winiarskich i winiarzy z całego regionu w barwnym pochodzie przemaszerują do kościoła, w którym odbędzie się uroczysta msza. Bywa, że orszak tworzy 600 osób. Uczestnicy niosą drewniane statuy wyobrażające świętego. W programie dwudniowych obchodów znajdą się intronizacje nowych członków bractw, degustacje w piwnicach lokalnych producentów wina.

 

Płynne złoto

 

21 stycznia w Buis-les-Baronnies Święto Oliwek i Oliwy. W programie m.in. msza, podczas której nowa oliwa zostanie pobłogosławiona, targ lokalnych rolników i producentów oliwy, degustacje młodej oliwy i aïoli.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM