Niech żyje szynka z Bajonny!
25 marca 2018
Niech żyje szynka

Medale dla najlepszych

 

3 marca dobiega końca Powszechny Konkurs Rolniczy organizowany w Paryżu dorocznie w ramach Międzynarodowego Salonu Rolniczego. Obie inicjatywy mają na celu promocję francuskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania ekologiczne propagujące zrównoważony rozwój. W tym roku do konkursu zgłoszono 5 782 produkty, z czego medalami nagrodzono 1 398 produktów. Rozdano 465 złotych medali, 583 srebrnych i 350 brązowych. Spośród 16 027 win złotem nagrodzono 1580, srebrem 1 625, srebrem 820.

 

Żegnaj, biedny Karnawale

 

17 marca mieszkańcy Châtillon-sur-Seine (Burgundia) w barwnym pochodzie przechodzą ulicami miasta i głośnym bębnieniem w kotły wypędzają zimę i witają wiosnę. To stary burgundzki zwyczaj znany sięgający V wieku. Głównym bohaterem Święta crémant i bicia w kotły jest crémant de Bourgogne. Dzień później Nocą Blanquette w Limoux (Langwedocja-Roussillon) kończy się najstarszy karnawał we Francji i jeden z najdłuższych na świecie. Mieszkańcy żegnają go oksytańską pieśnią: Żegnaj biedny Karnawale, ty odchodzisz, ja zostaję... i po spaleniu słomianej kukły przystępują do wspólnej degustacji musującego wina wytwarzanego w lokalnych winnicach.


Trzy świeczki

 

Najpierw zapala się jeden not, który gaśnie po około 20 sekundach. To początek charytatywnej aukcji wina w Hospices de Nuits-Saint-Georges (Burgundia). Później zapalane są kolejne dwa, a uczestnicy aukcji - burgundzcy negocjanci, zgłaszają swoje oferty. Gdy trzecia świeca gaśnie, licytowane wino staje się własnością osoby, która jako ostatnia zgłosiła ofertę. W ten sposób, sięgając po tradycyjną metodę świeczek, od ponad pół wieku sprzedaje się wina z 11 apelacji obejmujących obszar 12 hektarów winnic w gminach Nuits-Saint-Georges, Premeaux-Prissey oraz Gevrey-Chambertin. Przychód z aukcji służy finansowaniu miejscowego szpitala. Towarzysząca aukcji degustacja roczników z 2017 roku ma wymiar symbolicznego pożegnania zimy i powitania wiosny. Tegoroczna licytacja odbyła się 11 marca.

 

Święto sera

 

Co roku 27 marca to we Francji Narodowy Dzień Sera. Tradycja wydarzenia sięga 2001 roku i wiąże się z działalnością jego inicjatora, Association Fromages de Terroirs. Tego dnia serowarzy, sprzedawcy serów, specjaliści od dojrzewania sera otwierają szeroko podwoje swoich zakładów dla publiczności, wykładają na półki najpiękniejsze egzemplarze serów, objaśniają technikę ich produkcji i organizują degustacje. Jak podkreślają organizatorzy, francuskie sery to „coś więcej niż produkt spożywczy, symbolizują naszą kulturę, savoir-faire, różnorodność i wielobarwność naszych regionów, rozmaitość ras bydła, które kształtują nasz krajobraz, to nasza gastronomiczna reputacja w świecie”. Bohaterami tegorocznej edycji są rzadkie farmerskie sery z surowego mleka.

 

Niech żyje szynka z Bajonny!

 

A kiedy już przemierzycie lasy Gaskonii i Kraju Basków / (...) Wpadnijcie do Bajonny, miasta bogatego w sztukę, raju dla smakoszy / Podziwiajcie jej mury i piękną katedrę / Skosztujcie czekolady i touron / Nic jednak na świecie nie równa się szynce - największej sławie miasta. / Ach, jakże jest dobra nasza szynka z Bajonny! / Jej smak, jej zapach zachwycają smakoszy. / Niech jej sława niesie się na świat cały / Hip, hip, hura! Niech żyje szynka z Bajonny! - śpiewają w Bajonnie. Miasto szczyci się piękną tradycją targową związaną z okresem wielkanocnym. Od 1462 roku tutejsi masarze organizują Targi Szynki z Bajonny (29 marca do 1  kwietnia, Akwitania).Odbywają się one od  Wielkiego Czwartku do Wielkiej Niedzieli. Najwięcej obserwatorów przyciąga konkurs na najlepszą szynkę rzemieślniczą.  Spośród setki „kandydatek” wybierane są cztery najlepsze, które następnie trafiają pod młotek licytatora.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM