Bagietki na scenie!
15 kwietnia 2018
Bagietki na scenie!

Kieliszek wina

 

6-7 kwietnia w paryskim Palais Abbatial de Saint-Germain-des-Pres już po raz dwunasty odbywa się Salon Win z Opactw. Prezentowane są wina z kilku dużych regionów winiarskich Francji, m.in. szampany z gotyckiej piwnicy dawnego klasztoru cysterskiego w Colombé le Sec, burgundy z Domaine de l’Abbaye du Petit Quincy i białe wina z Opactwa Lérins. Wszystkie łączy wspólna historia - winnice założyli przed wiekami cysterscy mnisi.

 

Od 20 do 22 kwietnia Vin'Estival w Mâcon przybliża tradycje winiarskie południowej Burgundii. Regionalni producenci prezentują swoje wina podczas Salonu win, zapraszają na degustacje także do swoich piwnic, biorą udział w Konkursie Wielkich Win Francuskich  (wpisany do księgi rekordów Guinessa w 1989 roku z racji na najliczniejszą degustację, podczas której spróbowano aż 10 520  gatunków win). Restauratorzy przygotowali specjalne menu osnute wokół aliażu burgundzkich win i kuchni.

 

Echa Drugiego Cesarstwa w Vichy

 

Z końcem kwietnia władze i mieszkańcy Vichy przypominają cesarski rozdział w historii miasta. W II połowie XIX wieku Napoleon III i jego żona, Eugenia chętnie przyjeżdżali do uzdrowiska, zapoczątkowując międzynarodową modę na wodolecznicze kurację i rozsławiając tutejsze wody mineralne. Bale kostiumowe i przemarsze statystów przebranych w stroje epoki ulicami miasta należą do najbarwniejszych elementów programu festiwalu. Ma on także oblicze kulinarne: miejscowi restauratorzy będą starali się zachwycić publiczność daniami typowymi dla tutejszej gastronomii oraz tymi, które zaczerpnęli z wydanej w 1867 roku Książki kucharskiej Julesa Gouffé, jednego z najsłynniejszych szefów kuchni epoki Drugiego Cesarstwa.

 

Na wsi

 

605 gospodarstw rolnych, 106 tras do pokonania w 21 departamentach. 29 kwietnia rusza dwudniowa edycja akcji Od zagrody do zagrody. Organizowana dorocznie od 2000 roku przez CIVAM (Centrum Inicjatyw na rzecz dowartościowania Rolnictwa i Środowiska Wiejskiego ma promować francuskie rolnictwo, kładąc nacisk na rozwiązania ekologiczne oraz zrównoważony rozwój i tworzyć tudzież wzmacniać więzi między producentami rolnymi a konsumentami. Gospodarstwa otwierają szeroko swoje podwoje dla chętnych, by poznać tajniki zawodów rolniczych. Drogowskazem jest… strach na wróble.

 

Gdzie jeszcze warto być?

 

Na Festa di l'oliu novu, czyli Święcie młodej oliwy w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (8-9 kwietnia). Na Święcie Mioduw Mouans-Sartoux na Lazurowym Wybrzeżu (29 kwietnia). Żabim Targu w lotaryńskim Vittel (21-22 kwietnia). Festiwalu Przegrzebków w bretońskim Saint-Quay-Portrieux (21-22 kwietnia).

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM