Złote ząbki o dymnym aromacie.
Dolina rzeki Sensée, która w miejscowości Arleux łączy się z Canal du Nord, jest terenem bagnistym, obfitującym w stawy i mokradła. W efekcie gleby użytków rolnych zaliczają się do typu mułowego lub mułową-gliniastego. W Arleux i okolicznych gminach departamentu Nord, a także w sąsiednim departamencie Pas-du-Calais (oba są położone w północno-wschodnim zakątku Francji, tuz przy granicy z Belgią) na takich glebach uprawia się czosnek, który od 2012 roku jest zarejestrowany na liście produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym pod nazwą wędzony czosnek z Arleux.
Jest to odmiana wiosenna, wysadzana między połową stycznia a połową marca. Ziemia może zawierać maksymalnie 30% gliny, a pomiędzy kolejnymi uprawami powinna być zachowana co najmniej ośmioletnia przerwa. Zbiory zaczynają się w połowie lipca, oczyszczony i wysuszony na słońcu czosnek splata się wtedy w piękne warkocze liczące od 10 po 90 główek, a następnie przez 10 dni w kontrolowanej temperaturze 37˚C wędzi na brykietach torfowych. Dzięki temu czosnek lepiej się przechowuje, a przy tym zyskuje charakterystyczny dymny smak i aromat. W kuchni można stosować go „na surowo”, do nacierania grzanych lub doprawienia sałatek albo też wykorzystywać w daniach gotowanych lub pieczonych. Jednym z najpopularniejszych przepisów jest czosnkowa zupa z Arleux. Doskonałe efekty daje też dodanie główki czosnku lub nieobranych ząbków do dań z drobiu lub innych mięs.
Miejscowej tradycji upraw strzeże Bractwo Czosnku Wędzonego z Arleux. Od 1962 roku w pierwszy weekend września w miasteczku odbywa się Czosnkowy Targ. W 2012 roku wędzony czosnek z Arleux został wpisany na listę produktów Chronionym Oznaczeniu Geograficznym.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013