Wieczór przy stole w Muzeum Orsay, Poświęcenie Butelek...
01 czerwca 2013
Wieczór przy stole

Cytat miesiąca

 

Podstawą sztuki kulinarnej są kuchnie regionalne. Tworzą je proste składniki, które w grande cuisine są jedynie ozdobnikiem.

Aleksander Dumas

 

Patron

 

8 czerwca wspominamy świętego Medarda. Żył na przełomie V i VI wieku. Urodził się na terenie dzisiejszej Pikardii. Był biskupem Noyon. Czczony między innymi jako patron rolników, ogrodników i browarników opiekuje się winnicami, zapewnia dobre zbiory, jest wzywany w obronie przed złą pogodą. Według legendy jako dziecko został zaskoczony w polu przez burzę. Wtedy nad jego głową pojawił się orzeł, który skrzydłami ochronił go przed deszczem i piorunami. Związek św. Medarda, „świętego słotnego” z pogodą obrazują ludowe przysłowia: Gdy deszcze św. Medarda padają, do dni czterdziestu częstokroć trwają, Gdy Medard z deszczem przybywa, tak samo jest i w żniwa.

 

Wydarzenia

 

Czerwiec na francuskiej prowincji to miesiąc licznych festynów związanych z pracami polowymi i ich płodami. Truskawkami będzie się chwalić bretońskie Plougastel, czereśniami – pirenejskie Céret, alzackie Westhoffen, a także Poncins w regionie Rodan-Alpy. Pasterze w Estaing (Midi-Pireneje) i innych górskich miejscowościach wyprowadzą owce na redyk. Ale większe miasta również przygotowały atrakcje dla smakoszy... Na przykład Paryż.

 

Już tylko do 30 czerwca w restauracji paryskiego Muzeum Orsay (Île-de-France) będzie można skosztować niezwykłego menu przygotowanego przez uczniów Centre Européen des Professions Culinaires. Ich zadaniem było obmyślenie i wykonanie dań inspirowanych przez muzeum i zgromadzone w nim dzieła. Spośród kulinarnych prac jury wybrało trzy, które figurują w karcie: jako entrée „Salceson w stylu Maneta” inspirowany „Cytryną” Edouarda Maneta, danie główne – krem z karczocha i foie gras inspirowany obrazem „Les glaçons, débâcle sur la Seine” Claude’a Moneta, a jako deser – „Dworzec Orsay”, w którym kawałki czekolady przybrane jadalnym złotem odzwierciedlają architekturę miejsca. W ten sposób dzięki projektowi Wieczór przy stole sztuki plastyczne i architektura spotkały się z wielką sztuką kulinarną.

Miesiąc zaczyna dość ekscentryczna uroczystość. Co roku 1 czerwca o godzinie 19.00 w Boulbon (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) mężczyźni spotykają się w kościele Świętego Józefa. Z butelką wina w ręku gromadzą się w kaplicy pod wezwaniem świętego Marcellina i nieopodal relikwiarza ze szczątkami świętego odśpiewują ku jego czci prowansalski hymn, po czym ksiądz błogosławi wino, z którym przybyli. Co ciekawe, w Poświęceniu Butelek nie mogą brać udziału kobiety. Pochodzenie tej ceremonii jest niejasne. Prawdopodobnie jej praźródłem są pogańskie rytuały płodności związane z wodą i winem. Miejscowa tradycja łączy genezę tego obrzędu z przybyciem do miasteczka benedyktynów, którzy mieli osuszać okoliczne bagna. Pobłogosławione przez nich wino miało odpędzać gorączkę.

 

W dniach 1 i 2 czerwca niewielkie Trébons (Midi-Pireneje) położone w dolinie Adourpodczas lokalnego, folklorystycznego festynu będzie fetować warzywo, z którego słynie od początków XIX wieku. Słodka cebulka z Trébons jest objęta IGP, chronionym oznaczeniem geograficznym. Święto Cebuli z Trébons jest tutaj organizowane już od 1974 roku. W programie znalazły się: bal, maneże dla najmłodszych, konkurs rybacki, gry w kule i przede wszystkim wspólna degustacja kurczaka w cebuli – przygotowano 2 tysiące porcji.

 

Od 1972 roku kougelhopf – specjał alzackiego ciastkarstwa jest fetowany w miejscowości Ribeauvillé (Alzacja). W tym roku Święto Kougelhopf odbędzie się 5 i 6 czerwca. Zgodnie z tradycją w programie znalazł się konkurs na najlepszą babkę. Uroczystość stanowi okazję do promocji alzackich win, które będą degustowane w trakcie imprezy. Ale Alzacja słynie także z mniej wyskokowego trunku. Od 21 czerwca do 30 czerwca Berrwiller będzie gościć piwoszy z różnych stron Francji i świata podczas Festiwalu Piwa. Sześć dni pod znakiem chmielu to już przedsmak słynnego Oktoberfestu...

 

Od 7 do 9 czerwca w Tournus (Burgundia) odbywa się muzyczno-kulinarny Festival Les Francos Gourmandes. Na scenie wystąpi 29 artystów, w tym Zaz [koncert w Polsce już w lipcu – przyp. Vivelacuisine.pl]. W pobliskim parku powstanie Aleja Szefów Kuchni, w której będzie można się raczyć specjałami burgundzkiej kuchni.

 

Andouillette to jedna z kiełbas emblematycznych dla francuskiego wędliniarstwa. Wytwarza się ją z pokrojonych podrobów wieprzowych lub cielięcych, które następnie zawija się w jelito. W czerwcu dwie burgundzkie miejscowości podczas Dni Andouillette  będą świętować swoje regionalne odmiany. 9 czerwca – Nolay, a w ostatnim tygodniu miesiąca –  Breuil (Burgundia). Obie imprezy mają charakter plenerowy, a degustacja kiełbasy jest najważniejszym punktem programu. W ubiegłym roku w samym Breuil wydano ponad tysiąc porcji.

 

Co roku w trzecim tygodniu czerwca w ramach Święta Wody w Amiens (Pikardia) odbywa się Targ Warzywny z Działek na Bagnach związany ze szczególną kulturą ogrodniczą mającą tu długie tradycje. Okoliczne bagna osuszano jeszcze w epoce gallo-rzymskiej, by pozyskać pola pod uprawę warzyw. Obecnie jest to obszar 300 hektarów (pierwotnie zajmował 10 tysięcy hektarów), na który składają się rozliczne wysepki poprzecinane siecią kanałów o łącznej długości 66 kilometrów zasilanych wodą z Sommy i licznych strumyków. Z owych 300 hektarów 25 jest nadal wykorzystywanych pod uprawę warzyw, pozostały teren przekształca się w miejsca rekreacyjne i przeznacza pod budowę domków wczasowych. Jeszcze na początku XX wieku w Amiens było około 950 hortillons, ogrodników z działek na bagnach. Dziś zostało ich siedmiu. Raz w roku obładowują swoje barki warzywami i ziołami z działek, przewożą je kanałem i zmierzają w stronę Saint-Leu, historycznej dzielnicy miasta, gdzie na placu Parmentiera odbywa się targ będący żywym wspomnieniem dni, kiedy ogrodnicy zaopatrywali całe miasto w warzywa. Targ jest bardzo malowniczy, ogrodnicy są ubrani w historyczne stroje, nic więc dziwnego, że wydarzenie przyciąga wielu widzów.

 

hacquart_60__amiens__le_marcg_sur_leau__bateaux_dhortillons_600px_600

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM