Vivat owoce!
12 czerwca 2018
Vivat owoce!

Jeść zdrowo

 

Śniadanie albo podwieczorek na bazie produktów lokalnych i zdrowych, bo pochodzących z ekologicznych upraw i hodowli - z zaproszenia właścicieli gospodarstw rolnych korzystają dziś mieszkańcy 9 regionów Francji. 15.edycja Święta mleka ekologicznego – 10 czerwca.

 

Zapach pomarańczy

 

Świeto pogne i raviole 2018 w miasteczku Romans-sur-Isère. Pogne to drożdżowe ciasto aromatyzowane wodą pomarańczową, a ravioles to pierożki z farszem z twarożku, pietruszki i sera comté. Przez dwa dni te specjały lokalnej gastronomii królowały na targu, można było kupić gotowe produkty, a także podpatrzeć tajniki ich wyrobu. Na sobotnim balu wybrano królową pogne i króla raviole. 2-3 czerwca

 

Vivat owoce!

 

Najpierw Święto Czereśni. Od 1-3 czerwca rolnicy i cukiernicy w Colombes przypominają, że dawniej na równinie rozpościerały się jak okiem sięgnąć winnice i czereśniowe sady. Dziś czereśnie, choć jest ich znacznie mniej, nadal stanowią część lokalnego pejzażu i mają swój wkład w lokalnej gastronomii. Potem Święto Truskawek. 10 czerwca w bretońskim Plougastel-Daoulas podczas barwnej kostiumowej parady, przejazdu udekorowanych wozów i degustacji rolnicy z okolic przypominają z dumą, że to właśnie tej miejscowości zawdzięcza truskawki. W 1714 roku inżynier wojskowy i botanik, Amédée François Frézier z wyprawy do Chile przywiózł sadzonki owoców, obdarował nimi kilku znajomych, a jedną zasadził w swoim ogrodzie.

 

Z rybackich sieci

 

Zwyczaj suszenia dorszy w akwitańskim Bègles sięga XIX wieku. W czasach Belle Epoque działały tutaj 34 suszarnie ryb, z których dziś pozostała tylko jedna. Tradycja jest jednak kultywowana, kładzie się nacisk na rozwiązania proekologiczne i zrównoważony rozwój. Od 1996 roku raz w roku organizowane jest Święto Dorsza. Od 1-3 czerwca dorsz króluje w menu miejscowych restauracji, szczególnie widowiskowo prezentuje się omlet z dorszem przygotowany dla 300 osób.

 

Na Szlaku Win Alzackich

 

Sport, enologia i gastronomia. Trzy w jednym czyli SlowUp Alsace. 3 czerwca winnice między Châtenois a Bergheim i Sélestat można poznawać pieszo, na rolkach i na rowerze. Trasa liczy 31 km, a znaczą ja przystanki w postaci standów z winem i przekąskami. Organizatorzy wydarzenia zachęcają do założenia białych strojów, by w ten sposób nawiązać do alzackiej tradycji produkcji białych win.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM