Nie tylko owoce
11 lipca 2018
Nie tylko owoce

Oliwa i oliwki

 

W weekend 21 i 22 lipca konkurują ze sobą aż trzy oliwne wydarzenia. W Vans (Owernia - Rodan - Alpy) podczas Święta Oliwki można zwiedzić gaj oliwny albo lokalną tłocznię i przekonać się na własnych kubkach smakowych jak smakuje wyrabiana tu oliwa. Olivades w Nyons biorą za swój cel promocję lokalnej odmiany oliwek - tanche, z których powstaje doskonała oliwa wpisana na listę produktów na listę o chronionej nazwie pochodzenia. Uczestnicy mogą wybierać między dwugodzinną przechadzką po okolicznych gajach oliwnych  w sobotni poranek a niedzielną wycieczką rowerową na trasie Nyons - Châteauneuf-de-Bordette. Po powrocie mogą posilić się  grzanką natartą aromatyczną oliwą. W Montegrosso A Fiera di Olivu to także wspaniały targ z oliwami, oliwkami, miodami, wędlinami i serami z Korsyki. Rolnicy prezentują też sztukę przycinania drzew oliwnych i biorą udział w konkursie na najlepszą oliwę z oznaczeniem AOP.

 

Morele, melony, borówki i czereśnie

 

Owocowy i warzywny smak lipca - 7 i 8 alzackie Thannenkirch zaprasza na Święto Czereśni. W przyjaznej atmosferze rodzinnego pikniku można posmakować m.in. słodkich wypieków z czereśniami. W tym samym czasie w Cavaillon, stolicy francuskich melonów, lokalni producenci układają je w malownicze piramidki na targu. To najlepsza sposobność, żeby wybrać i nauczyć się wybierać najlepsze i najświeższe melony. 10 lipca w Rivesaltes (Langwedocja - Roussillon), które specjalizuje się w uprawach moreli i produkcji muskatów, odbywa się Święto Moreli - w programie m.in. konkurs na tego, kto zje najwięcej owoców, a w menu m.in. tarty i naleśniki z morelami oraz abricotade - napój na bazie wina i moreli. Cztery dni później podobne atrakcje oferuje urocze prowansalskie miasteczko Barroux. Na targu oprócz różnych odmian moreli można kupić morelowe soki, konfitury i galaretki. Trudno się też oprzeć innym słodkim pokusom - morelowym lodom i kandyzowanym morelom. Ostatni owocowy akcent - 29 lipca, Święto Borówki w Péreyes. Zaczyna się od pobłogosławienia borówek w kościele pod wezwaniem św. Régisa, a kończy wspólną degustacją wielkiej tarty z borówkami upieczonej w piecu opalanym drewnem.

 

Ostrygi, tuńczyk i sardynki

 

Sardynady w Martigues (Prowansja - Alpy - Laurowe Wybrzeże) nabierają rozpędu. Zainaugurowane 30 czerwca, skończą się 2 września. Każdego wieczoru od godziny 18:00 do północy na placu des Aires i na nadbrzeżu kanałów tej „prowansalskiej Wenecji” można spróbować grillowanych lub marynowanych sardynek. 7 lipca stary baskijski port Saint Jean de Luz wypełnia tłum rybaków i chętnych do posmakowania dań na bazie tuńczyka. Od 20 do 22 lipca amatorzy ostryg znajdą swój raj w Andernos-les-Bains, gdzie odbywa się Święto Ostrygi. Chodzi o słynne ostrygi z Zatoki Arcachon. Jedną z atrakcji jest konkurs na Złotą Ostrygę - najsmaczniejsze zostaną wybrane w toku degustacji na ślepo.

 

Szampan, chablis i absynt 

 

Od 7 do 10 lipca Festiwal w Okręgu Chablis otwiera podwoje miejscowych kościołów i kolegiat dla melomanów. Koncerty i recitale łączą promocję muzyki, dziedzictwa architektonicznego regionu oraz jego zasobów enologicznych. Wino i lokalna gastronomia to część festiwalu. 27 lipca w Pontalier rozpoczyna się Święto Absyntu, festyn poświęcony uprawom piołunu i tradycjom gorzelnianym związanym z „zieloną wróżką”, ulubionym destylatem artystów z Belle Époque. 28 i 29 lipca Szampania zachęca do zwiedzania winnic i piwnic z najsłynniejszym musującym winem świata. Co roku bąbelki i magiczny dźwięk strzelającego korka od szampana przyciągają od 25 do 45 000 gości.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM