2 400 osób przy wspólnym stole
23 sierpnia 2018
2 400 osób przy

Cebula i czosnek

 

8:30 - konkurs na najpiękniejszy pęk czosnku oraz kompozycję artystyczną z czosnku. 9:30 - otwarcie Targu Czosnkowego, przemarsz bractw z różnych regionów Francji. 12:00 - degustacja zupy czosnkowej. 15:00 konkurs na najdłuższy sznur z pęków czosnku (do pobicia poprzedni rekord 23:95 m). 15:30 - konkurs na najlepszą tartę czosnkową… W piątek 3 sierpnia w Lautrec słynącym z upraw różowego czosnku zaczyna się dedykowane mu święto. Czosnkowy festyn potraw do soboty, a tymczasem Roscoff w Bretanii przygotowuje się do Święta Cebuli. 23 i 24 sierpnia można odwiedzić muzeum Maison des Johnnies w Roscoff i poznać pasjonującą historię tutejszych rolników, którzy w XIX i I połowie XX wieku w Anglii sprzedawali cebulę, rozwożąc ją rowerami. Okoliczni producenci rozkładają cebule na targu, pokazują, jak splata się warkocze i zapraszają do degustacji zupy cebulowej... Stałym punktem programu jest też konkurs na najlepszą tartę cebulową.

 

Sery

 

Na amatorów serów w sieprniu czekają wybory najlepszego serka koziego picodon (12 sierpnia, Dieulefit), degustacja olbrzymiej morbiflette, zapiekanki serowo-ziemniaczanej (24 sierpnia, Morbier) i flamiche, drożdżowej tarty z serem maroilles (12 sierpnia, Maroilles), konkurs kto zje szybciej 750 g sera livarot (5 sierpnia, Livarot), pokazy wyrobu serów reblochon (12 sierpnia, La Clusaz), beaufort (15 sierpnia, Saisies), fourme d’Ambert (4-5 sierpnia, Ambert) oraz bleu d’Auvergne (18-19 sierpnia, Riom-ès-Montagnes).

 

Słodko

 

Od 18 do 26 sierpnia rolnicy, producenci owocowych nalewek, konfitur i cukiernicy rozkładają swoje produkty na targu w Metz. Od 1947 roku w czasie wakacji odbywają się tu Dni Mirabelki, owocu emblematycznego dla Lotaryngii. Sympatyczne Lotarynki stają do konkursu o tytuł Królowej Mirabelki. Co roku w ostatni weekend sierpnia w alzackim Erstein odbywa się Festiwal cukru (25-27 sierpnia). Impreza organizowana jest pod auspicjami miejscowej cukrowni działającej tu od 1893 roku. Stałym punktem programu jest rozdawnictwo i degustacja pierniczków. W tym samym czasie w Akwitanii odbywa się Grand Pruneau Show. Wydarzenie ma związek z rozpoczynającym się czasem zbioru słynnych śliwek z Agen. Targowa publiczność może liczyć na śliwkowy poczęstunek na stoiskach targowych. 31 sierpnia słodki akcent w Jouels. Podczas Święta melona można go posmakować razem z kieliszkiem muskatu lub wina orzechowego.

 

Przy wspólnym stole

 

12 sierpnia podczas Święta pot-au-feu w Saint-Christophe-en-Brionnais , stolicy hodowli bydła rasy charolais do stołu jak co roku zasiada około 2 400 osób. Dziesięć dni później swoją ucztę mają amatorzy cassouleta. Co roku do Castelnaudary, stolicy tego dania, ściąga 50 000 gości chętnych wziąć udział w gastronomicznym wydarzeniu. 25 i 26 września Bretończycy częstują w Sainte-Anne-d’Auray naleśnikami. Nie tylko bretońskimi gdyż festiwal Naleśniki z całego świata ma na celu prezentację naleśnikowych wersji z różnych krajów. Gośćmi honorowymi są Kolumbia i Turcja. Wielka éclade, czyli danie z małży najpierw starannie układanych w koło, a potem szybko pieczonych na ogniu na świeżym powietrzu jest jedną z atrakcji Święta Hodowców Małży w Châtelaillon-Plage (5 sierpnia).

 

Wino

 

25 sierpnia w Awinionie następuje uroczyste otwarcie sezonu na winobranie. Wielką atrakcją jest degustacja soku wyciśniętego z winogron pochodzących z winnic Pałacu Papieskiego, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z kolei we Fréjus 5 sierpnia o godz. 10:30 ma miejsce inne doniosłe wydarzenie. To uroczysta suma, zwana tu mszą winogron podczas której archiprezbiter podczas przeistoczenia wciska do kielicha eucharystycznego sok z młodych winogron pochodzących z miejscowych upraw. Ten rytuał praktykowano w tutejszej katedrze już u schyłku VII wieku i kultywowano nawet po reformie trydenckiej, a za czasów rewolucji potajemnie. W 1960 roku w uroczyste obchody za zgodą papieża i biskupa diecezji zaangażowała się grupa podtrzymywania tradycji La Miougrano. Specjalnie na tę okazję ołtarz przyozdabia się gałązkami winorośli i winnymi grodami. Podczas ofiarowania członkowie grupy ubrani w stroje historyczne ofiarowują winogrona, a kapłan wybiera kiść, z której wyciśnie sok do kielicha z wodą i winem. Podniesieniu towarzyszy taniec adoracyjny wykonywany przez małe dziewczynki, a po zakończeniu mszy na kościelnym dziedzińcu ksiądz błogosławi ogień rozpalony w suchych gałązkach winorośli, który jest tradycyjnego tańca, danse de la souche. Później następują pokazy innych prowansalskich tańców oraz degustacja wina z najstarszej we Francji winnicy. Msza winogron ma głęboko duchowy wymiar. Tak jak grona winne mamy zaakceptować utratę swej cielesnej formy, żeby dotrzeć do Boga.

 

Smaki nadmorskiej kuchni

 

Na ostrygi i małże zaprasza Châtelaillon-Plage, gdzie odbywa się Święto Hodowców Małży (5 sierpnia). Degustacje, zakupy na targu, konkurs, kto najszybciej otworzy i zje najwięcej ostryg przyciągają wielu widzów. Kilka dni później ostrygami kuszą Arcachon (14-15 sierpnia), jeden z największych portów ostrygowych we Francji oraz bretońskie Locmariaquer, gdzie degustacji ostryg towarzyszy nieodzownie kieliszek muscadeta. 25 sierpnia Carqueiranne na Lazurowym Wybrzeżu zaprasza na sardynady. W menu są także inne lokalne ryby, owoce morza popijane rosé z pobliskich winnic.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM