Fantastyczne cytryny
10 lutego 2019
Fantastyczne cytryny

Dzień Naleśnika

 

2 lutego we  Francji obchodzi się Chandeleur. To Święto Świec wyrastające z tradycji chrześcijańskiej  - w dzień Ofiarowania Pańskiego w kościołach błogosławiono świece i zanoszono do domów, by chroniły go swoim światłem, odpędzały, zło, choroby i gromy. Dziś Chandeleur funkcjonuje głównie w wymiarze kulinarnym. To Dzień Naleśnika - crêpes rządzą w menu dnia. Prowansja, a w szczególności Marsylia, kultywuje jednak odrębną tradycję. Zamiast naleśników konsumuje się tutaj ciasteczka zwane łódeczkami, navettes. Ich kształt upamiętnia przybycie do Prowansji trzech Marii: Marii Magdaleny, Marii Salomei oraz Marii Jakubowej, które wraz z Łazarzem, Maximinem oraz Józefem z Arymatei podczas prześladowań pierwszych chrześcijan w Palestynie zostały wsadzone w Jaffie na barkę i wyprawione w morze. Pozbawioną żagli i wioseł łódką cudownym zrządzeniem Opatrzności dotarły do Prowansji, przynosząc jej Ewangelię.

 

The best of France

 

Na początku lutego Nyons cieszy się z młodej oliwy (zgodnie ze średniowieczną tradycją degustuje się grzanki natarte czosnkiem, które namacza się w świeżo wyciśniętej oliwie), w Poligny otwiera się beczki z żółtym winem, które leżakowało w nich aż 6 lat... Nieco później prowansalskie miasteczko Saint-Paul-Trois-Châteaux organizuje weekendowe obchody związane z czarną truflą i winami z lokalnych winnic. 23 lutego w Paryżu rozpoczyna się Salon Rolniczy - złote, srebrne i brązowe medale trafią do setek najlepszych francuskich produktów wybranych w Powszechnym Konkursie Rolniczym, którego tradycje sięgają 1870 roku.

 

Fantastyka w Mentonie

 

16 lutego Mentona, elegancki kurort na Lazurowym Wybrzeżu, zaprasza na 86. edycję Święta Cytryny. Tegoroczny temat to "Fantastyczne światy". Gigantyczne konstrukcje z cytrusów - 145 ton owoców zgromadzono w tym celu - przedstawiają fantastyczne stworzenia: smoki centaury, wilkołaki, elfy, skrzaty, czarnoksiężników, ich magiczne domostwa i rekwizyty. Karnawałowy festiwal trwa 15 dni. Bajkowe instalacje podziwia prawie ćwierćmilionowa publiczność.

 

Waga ciężka

 

28 lutego ulicami Bazas paradują przyozdobione w kolorowe wstążki woły rasy bazadaise. To święto hodowców, którego początki sięgają XIII wieku. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia zwierząt - niektóre ważą nawet tonę! Później woły, ich właściciele i pozostali mieszkańcy miasteczka maszerują przy dźwiękach piszczałek i bębnów w kierunku placu katedralnego, gdzie odbywa się konkurs hodowlany.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM