Nadeszła wiosna
18 marca 2019
Nadeszła wiosna

Nadeszła wiosna

 

W klasztornych murach, w starej piwnicy i w sportowych butach

 

Jeden z najbardziej intymnych salonów wina, Salon Win Klasztornych (29-30 marca) już po raz trzynasty gości w starych murach Palais Abbatial parafii Saint-Germain-des-Prés w Paryżu. Opactwa z różnych regionów Francji, głównie cysterskie, z wielowiekową tradycją w uprawie winorośli i produkcji win, przedstawiają wina z ostatnich zbiorów. Pośród 16 wystawców znaleźli się m.in. Champagne Monial, opactwa Lérins, Fontfroide i kartuskie Valbonne.

 

10 marca w piwnicy Château du Clos de Vougeot podczas aukcji prowadzonej tradycyjną metodą trzech świeczek pod młotek licytatora trafiają wina z domeny Hospices des Nuits-Saint-Georges. Przychód służy finansowania szpitala. Osobno licytuje się też tzw. baryłkę dobroczynności (pièce de charité) - dochód z jej sprzedaży w tym roku przeznaczony jest dla Arche z Dijon, zakładu pracy chronionej. Degustacja win z rocznika 2018 jest radosnym powitaniem wiosny i pożegnaniem zimy.

 

Kilometry wina w Saint-Emilion. 10 marca od 9:30 rano do 13:00. Już po raz czwarty Rotary club z Libourne organizuje bieg szlakiem tutejszych crus. Przygotowano dwie trasy pomiędzy winnicami - krótsza liczy 11 km, dłuższa 21 km. Fundusze ze zbiórki pieniężnej towarzyszącej wydarzeniu zostaną przekazane na cel badan nad chorobami mózgu prowadzonymi w Bordeaux.

 

Medale dla najlepszych

 

3 marca dobiega końca Powszechny Konkurs Rolniczy organizowany w Paryżu dorocznie w ramach Międzynarodowego Salonu Rolniczego. Obie inicjatywy mają na celu promocję francuskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego ze szczególnym naciskiem na rozwiązania ekologiczne propagujące zrównoważony rozwój. W tym roku do konkursu zgłoszono 5 782 produkty, z czego medalami nagrodzono 1 398 produktów. Rozdano 465 złotych medali, 583 srebrnych i 350 brązowych. Spośród 16 027 win złotem nagrodzono 1580, srebrem 1 625, srebrem 820.

 

Gęganie w Sarlat

 

Sarlat w Akwitanii, które słynie z gęsiny, raz do roku organizuje dedykowane jej święto: Fest'oie, czyli gęsi festyn. 2 i 3 marca lokalni hodowcy oraz producenci dań na bazie gęsiny otwierają podwoje ferm i przetwórni i wprowadzają zainteresowanych w arkana swojego zawodu. Na place de la Liberté na amatorów dobrego jedzenia czekają perigordzkie przekąski, talerze „toutes à l’oie”, tradycyjna zupa na bazie wywaru z gęsich korpusów, kulinarne pokazy, targ produktów regionalnych, a także gęgające chluby regionu.

 

Alzacja szykuje się na Święta

 

Oschterpuzt - wielkie sprzątanie w domach i na ulicach, targi z wielkanocnymi wiktuałami, polowanie na gigantyczne jajko, lekcje dekorowania jajek w strasburskim muzeum czekolady. 30 marca w alzackich miastach i miasteczkach rozpoczynają się przygotowania do Wielkanocy, a w restauracyjnych menu uprzywilejowane miejsce zajmuje jagnięcina.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM