Bajońskie sumy za szynkę
28 kwietnia 2019
Bajońskie sumy

Młoda oliwa

 

7 kwietnia w Sainte-Lucie de Tallano, miasteczku zwanym „korsykańską stolicą oliwy” A Festa di l’Oliu Novu, święto nowej oliwy. Drzewa oliwne od prawie czterech tysięcy lat stanowią element pejzażu Wyspy Piękna. Rosną dziko pośród zarośli makii, na stromych górzystych zboczach, są też uprawiane na równinnych polach albo malowniczych tarasach. Niektóre sięgają 20 metrów wysokości. Od 2007 roku oliwa z Korsyki jest zarejestrowana jako chroniona nazwa pochodzenia. Istnieją dwie metody zbiorów: tradycyjna, rzadko już spotykana w Europie, zakłada, że dojrzałe oliwki spadają same na rozwieszone pomiędzy drzewami wielkie siatki, zmechanizowana z kolei odbywa się przy pomocy specjalnych grzebieni, których drgania strącają oliwki z drzew. Ze zbiorów zmechanizowanych pochodzi oliwa bardziej „świeża”, o wyczuwalnych aromatach trawy, karczocha, świeżego migdała i jabłka, metoda tradycyjna pozwala otrzymać oliwę bardziej łagodną, o aromacie czarnej oliwki, siana, suszonych owoców, kwiatów makii.

 

Święta, święta

 

Tradycji stało się zadość. W Wielki Czwartek w Bajonnie odbył się konkurs na najlepszą lokalną szynkę. Spośród 34 konkurentek wybrano tę ważącą 17,4 kg, dzieło Nicolasa Echeverrii de Sare, rzeźnika i wędliniarza. To już trzeci jego start w tej rywalizacji. Konkurs jest jedną z największych atrakcji 557 edycji targu wielkanocnego. I jak chce tradycja, nagrodzoną szynkę sprzedano następnie na licytacji. Za jedyne 1200 euro.

 

Krajobraz jest jak z bajki: stary siedemnastowieczny zamek położony na skale, a wokół 6-kilometrowy labirynt alejek pomiędzy stuletnimi krzaczkami bukszpanu. Tarasowe ogrody w Marqueyssac (Akwitania) - dzieło XIX-wiecznego prawnika, który tworzył je przez 30 lat - co roku odwiedza 200 000 turystów zachwyconych także panoramicznym widokiem na dolinę rzeki Dordogne. W Wielkanoc najczęstszymi gośćmi są dzieci biorące udział w tradycyjnym polowaniu na jajka.

 

W pole ze strachem na wróble

 

Już po raz dwudziesty akcja De Ferme en Ferme kontaktuje świat producentów rolnych z konsumentami. Udział bierze ponad 650 gospodarstw rolnych w 24 departamentach. Chętni mogą zwiedzić gospodarstwa, zapoznać się z technikami upraw i hodowli, posmakować lokalnych produktów i zrobić zakupy. 27-28 kwietnia w całej Francji.

 

Malowanie dozwolone od lat 18

 

13 i 14 kwietnia podczas Wiosny win z Blaye (okolice Bordeaux) stu lokalnych producentów zaprezentowało swe wina licznie przybyłej publiczności. Odbyły się warsztaty kulinarne, enologiczne, a także atelier malowania… winem. I tak powstały jedyne z swoim rodzaju bordoskie akwarele. Wino można było degustować na targu oraz podczas rejsu statkiem po Żyrondzie, a winnice zwiedzano kolejką, wozem konnym i helikopterem.

 

Koniec sezonu na przegrzebki

 

Na początku lat 90. ub. stulecia potężny kryzys uderzył w gałąź bretońskiego rybołówstwa związaną z połowami owoców morza. Ceny zaczęły raptownie spadać. W odpowiedzi, by ratować zagrożoną gospodarkę i byt rodzin rybackich, Komitet Połowów Morskich i Hodowli Departamentu Côtes d’Armor podjął decyzję o organizacji dorocznego święta przegrzebków. Festiwal Przegrzebków jest imprezą wędrowną, odbywającą się w jednym z trzech portowych miasteczek: Saint-Quay-Portrieux, Paimpol lub Erquy. W tym roku gospodarzem jest Paimpol, a festiwal odbywa się 27 i 28 kwietnia. W tym miesiącu kończy się sezon na bretońskie przegrzebki zatem to ostatni moment, by skosztować aromatycznych dań na ich bazie lub zrobić zakupy. W ub. roku do 10 000 posiłków użyto 820 kg delikatnego mięsa małża, a na targu sprzedano 45 ton przegrzebków.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM