Neufchâtel
27 czerwca 2019
Neufchâtel

Serce z sera.

 

Podczas wojny stuletniej młode Normandki miały obdarowywać angielskich wojaków serowymi sercami na znak swojej miłości. To neufchâtel miał godzić zwaśnione narody. Uchodzi za jeden z najstarszych normandzkich serów, niektórzy uważają, że wytwarzano go już w XI wieku jednak pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z lat 1543-1544 z rachunków opactwa Saint-Armand w Rouen. Przez długi czas był serem przeznaczonym do konsumpcji domowej, którego sława nie wykraczała poza strzechy chat w kraju Bray (okolice miejscowości Neufchâtel-en-Bray). Sytuacja zaczęła zmieniać się w XVIII wieku wraz z powiększeniem areału pastwisk i wzrostem liczby bydła mlecznego. XIX wiek to złoty wiek producentów neufchâtela - ich ser podbija nie tylko stoły paryskie, ale odnosi komercyjny sukces także za granicą, jest eksportowany do Belgii i Anglii, gdzie zapełnia półki Harrodsa.

 

XX wiek, zwłaszcza okres po II wojnie światowej, to lata głębokiego kryzysu i prób jego zażegnania. Przyczyną załamania produkcji i popularności jest konkurencja ze strony nowych serów zbliżonych do neufchâtela a produkowanych na skalę przemysłową i odwrót samych wytworców, którzy wolą koncenrowac się na produkcji i sprzedaży mleka. Dochodzi do absurdalnej sytuacji - w połowie lat 60-tych Amerykanie z Międzynarodowej Federacji Mleczarskiej chcą przejąć nazwę neufchâtel dla sera, który wytwarzają, czemu skutecznie przeciwstawia się syndykat stworzony przez normandzkich serowarów w celu ochrony i zahamowania spadku produkcji. Ich działania skutkują wpisaniem neufchâtela na listę produktów najpierw o kontrolowanej a potem także o chronionej nazwie pochodzenia.

 

Neufchâteljest miękkim serem z porostem białej pleśni wytwarzanym z mleka krowiego. Dojrzewa krótko, już po 10 dniach trafia do sprzedaży, ale niektórzy fromagers affineurs uszlachetniają go przez trzy miesiące. Ma aksamitną kruchą skórkę o grzybowym aromacie i delikatnie ziarnisty miąższ o mlecznym, lekko słonym smaku. Wiele osób rozpoznaje go po charakterystycznym kształcie serca jednak nie jest to jedyna forma. Istnieją też neufchâtele w kształcie koła, walca i kwadratu, briquette, samo zaś serce - co godzi w przytoczoną na początku legendę - jeszcze na początku XX wiku było formą rzadko spotykaną.

 

vivelacuisinepl_neufchatel_600px_882

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM