Jedz, Lille!
29 września 2019
Jedz, Lille!

Czas zbierać winne grona

 

W weekend 14-15 września 60 niesamowitych miejsc w Burgundii, m.in. winnice Pouilly, zamek w Arcelot, ogrody opactwa w Vezelay, kopalnia soli w Salins les Bains, piwnica producenta win z okolic Chalon-sur-Saône, brzegi kanału du Centre, cytadela Belfort, zaprasza na 9. edycję Fantastycznego Pikniku.

 

22 września o godz. 11:30 w Saint-Émilion astronauta Thomas Pesquet, autor urzekających zdjęć z kosmosu prezentujących rozświetlone miasta, został mianowany członkiem Bractwa winiarskiego La Jurade de Saint-Emilion, a o godz. 17:00 jego członkowie pojawili się na słynnej Tour du Roy (14.5 m), żeby uroczyście proklamować rozpoczęcie sezonu na winobranie.

 

Livres en Vignes to doroczny festiwal książki i wina organizowany w zamku i winnicy Clos de Vougeot. Tegoroczna edycja odbywa się 28 i 29 września. Program wypełniają degustacje burgundzkich win, spotkania z pisarzami, eseistami, historykami, filozofami, autorami komiksów i książek dla młodzieży, przyznanie 4 nagród dla twórców poruszających tematykę enologiczną, wielkie dyktando pt „Wina królów i król win” przebiegające pod patronatem Didiera Van Cauwelaerta, a także szereg paneli dyskusyjnych m.in. na temat win biologicznych, związków między winem a komiksem i wpływu wina na zdrowie.

 

Miejskie festiwale smaku

 

16 września Tuluza kończy prawie dwutygodniowy festiwal smaku. W ramach Toulouse a table odbyły się targ produktów regionalnych, nokturny z serami i piwami, foie gras lub wędzonym pirenejskim pstrągiem i szampanem, aperitif z ostrygami, kiełbasą tuluską i białymi winami, kulinarne gry terenowe, wielki bankiet na placu Capitole z prawdziwym cassouletem z Tuluzy, gastronomiczny pchli targ i rozgrywka golfa z przekąskami na polu golfowym i kolacją po rozdaniu nagród.

 

Od 14 do 22 września Lille jest mekką dla amatorów dobrego jedzenia. Festiwal Jedz, Lille to m.in. targ, pokazy szefów kuchni, kolacje ze specjalnie opracowanym menu w restauracjach na starówce, 4 konkursy pod hasłem Deser dla juniorów, amatorów, uczniów szkół gastronomicznych i zawodowych kucharzy, a także wręczenie specjalnej nagrody literackiej autorowi najlepszej książki, która łączy kuchnię z etyką, jedzenie z poszanowaniem dla przyrody, produkty z dbałością o różnorodność biologiczną.

 

Ekologicznie

 

Targi zdrowej żywności, konferencje, warsztaty kulinarne bazujące na produktach z oznaczeniem AB (agriculture biologique), degustacje stanowią gastronomiczną część imprez spod znaku bio-éco. Zapraszają alzackie Obernai (BioObernai, 13-15 września), limuzyńskie Guéret (Festiwal Bio Eko, 15 września) i prealpejskie Mens (Co za targ! 2-22 września).

 

Słona woda i dużo śmiechu

 

W Salies-de-Béarn Święto Soli pozyskiwanej tu od setek lat z wód podziemnego źródła. W niedzielę 15 września Mistrzostwa świata w noszeniu wiader z wodą. Każde mieści 92 litry. Dawniej takimi drewnianymi wiadrami solarze czerpali ze źródła wodę, by po odparowaniu otrzymać z niej sól. Stężenie soli w niej jest dziesięciokrotnie wyższe niż w wodzie morskiej. Solą z Salies-de-Béarn naciera się słynne szynki z Bajonny. W programie także wspólny posiłek na około 650 osób i uroczysta msza w dialekcie bearneńskim, podczas której ksiądz błogosławi sól.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM