Słodko, gorzko, pikantnie…
22 października 2019
Słodko, gorzko, pikantnie…

Kasztany

 

Sezon na kasztany. Castagnades to cykl festynów odbywających się w październiku i listopadzie w 11 miejscowościach w parku regionalnym Monts d'Ardèche. W ten weekend na pieczone kasztany zaprasza Désaignes. Będzie też wielki pasztet zapiekany w cieście oraz bombine ardéchoise, zapiekanka z warzyw i mięsa, danie lokalnej kuchni. W towarzystwie przewodnika można wybrać się na spacer po kasztanowym gaju, poszukać kulinarnej inspiracji podczas pokazu trzech szefów kuchni (z gwiazdkami Michelina), kibicować uczestnikom konkursu na najlepsze ciasto i deser z kasztanów. Na podobne festyny i targi zapraszają Villefranche-du-Périgord (Akwitania, 19-20 października), Mourjou (Owernia, 19-20 października) i Sauvaterre-de-Rouergue (Nord-Pas-de-Calais, 12-14 października).

 

Słodko gorzko

 

5 i 6 października w Arcs-sur-Argens Święto miodu, a w jego ramach spotkania z pszczelarzami, targ z miodami i innymi produktami departamentu Var, pokaz odsklepiania miodu, warsztaty dla dzieci (m.in. „polowanie na pyłki”, malowanie ula), wprowadzenie do sztuki degustacji miodu, by wszystkimi zmysłami odczuć smak miodów prowansalskich i poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami.

 

W niedzielę 6 października o godz. 11:30 w Le Mas d’Azil (departament Ariège) ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą konfiturę i marmoladę z figi. Jeszcze w XIX wieku miejscowość słynęła z targów figowych, później tradycja zamarła. Aby ją ożywić, od kilkunastu lat w Le Mas d’Azil organizuje się Święto Figi i sadzi figowce. W 2001 roku posadzono 55 młodych drzew odmian figa marsylska, szara z Terascon, czarna z Carombe, złota, podłużna sierpniowa, figa z Barbentane i z Soliès, Gentil Bianca, Magdalena dwusezonowa i okrągła figa z Bordeaux.

 

Gâteau basque to słodka specjalność kuchni baskijskiej znana także pod nazwą pastaza i biscotx. Autorką przepisu była niejaka Marianne Hirigoyen, które w latach 30. XIX w. sprzedawała je mieszkańcom i kuracjuszom w Bajonnie, a późniejszymi strażniczkami jej wnuczki, które do historii przeszły jako „siostry Biscotx”. Co roku w październiku w Cambo les Bains odbywa się Święto ciasta baskijskiego.

 

Gorzko

 

Absynt, „zielona wróżka”, ulubiony trunek artystów Belle Époque, zakazany w 1915 roku, dziś rehabilitowany. Październikowe Absyntiady w Pontarlier (6 października), dawnej stolicy absyntu, to okazja do poznania tutejszych tradycji gorzelnianych związanych z wytwarzaniem likieru powstałego z piołunu, a także innych składników jak anyż, melisa, koper włoski, hyzop…

 

Dwa salony czekolady: najpierw w Bastii (Salon Czekolady i Delicji z Korsyki, 18-20 października), potem w Paryżu (Salon Czekolady, 30 października do 3 listopada). Pierwszy koncentruje się głównie na korsykańskich czekoladach i czekoladkach, drugi – świętujący 25. rocznicę – prezentuje także czekoladową ofertę z innych krajów. W tym roku mija 500 lat od odkrycia kakao w Meksyku przez konkwistadora Ferdynanda Corteza.

 

Pikantnie

 

26 i 27 października warto zawitać w Pireneje. Uroczysta msza w dialekcie baskijskim, w czasie której ksiądz błogosławi papryczki niedawno zebrane z pól, otwiera jedno z najsłynniejszych wydarzeń gastronomicznych Kraju Basków. Okna i balkony domów są przystrojone girlandami czerwonej papryczki. Warkocze świeżej papryczki i słoiczki z suszoną czekają na jej amatorów na targu produktów regionalnych, a kandydaci na nowych członków Bractwa Papryczki z Espelette w ramach inicjacji będą musieli połknąć szczyptę pikantnej przyprawy.

 

Tymczasem w winnicach

 

5 i 6 października w alzackim Barr podczas dorocznego Święta Winobrania wybierana jest Królowa i jej Delfini.

 

W Banyuls sur Mer (Oksytania) podobne wydarzenie ma miejsce od 9 do 13 października. W sobotę osiołki przewożą winogrona zebrane w Winnicy Dziecięcej (edukacyjna winnica, w której dzieci pod okiem emerytowanych winiarzy, nazywanych „dziadkami z winnicy”, uczą się pielęgnacji winorośli i innych tajników zawodu) do tłoczni, a w niedzielę do brzegu przybijają łodzie ze zbiorami z „dorosłych” winnic.

 

W tym samym czasie na wzgórzu Montmartre mała winnica ściąga tłumy na 86. edycję Winnych Dożynek. Rośnie tu 1726 winnych krzewów, z soku ich winogron co roku powstaje wino, które rozlewa się do 1000 butelek.

 

Przejażdżka starą Kolejką Sommeliera, lekcja golfa zakończona kieliszkiem lokalnego wina, zwiedzanie winnicy z osiołkiem, gry terenowe pośród winorośli z aplikacją na smartfony, piesza wycieczka szlakiem romańskich kaplic i mszalnego wina, warsztaty na temat łączenia wina z czekoladą i dopasowywania wina do serów i wiele innych atrakcji związanych z winem i gastronomią… Fascynujący weekend. Odkrywanie winnic (17-20 października), akcja zainicjowana przez Komitet Win Regionu Rodan Alpy, to jedna z najciekawszych we Francji propozycji enoturystycznych.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM