Mousse au chocolat – mus czekoladowy
09 czerwca 2013
Mousse au chocolat –

Nie tylko dla czekoladoholików.

 

Ten klasyczny deser francuski jest bardzo prosty w przygotowaniu, a w smaku urzekający. Jedwabiście gładki, wprost rozpływa się w ustach. Zachwyci wszystkich, nie tylko tych, którzy kochają czekoladę. Pierwszy przepis pochodzi z 1755 roku z książki kucharskiej Menona Les Soupers de la Cour, ou l’art de travailler toutes sortes d’aliments pour servir les meilleures tables.

 

Składniki:

225 g gorzkiej czekolady, połamanej na kawałki

4 łyżki stołowe wody

30 g masła, pokrojonego w kostkę

3 jajka

50 g cukru

125 ml śmietanki kremówki

 

Czekoladę i wodę topimy na parze. Zdejmujemy z ognia, dodajemy masło i dobrze ucieramy całość. Następnie dodajemy po jednym żółtku i ubijamy, aż powstanie gładka masa. Odstawiamy do lekkiego ostygnięcia, a w międzyczasie ubijamy białka na sztywną pianę. Dodajemy po łyżce cukier i ubijamy dalej – piana ma być sztywna. Kilka łyżek piany dodajemy do masy czekoladowej i mieszamy, by ją rozrzedzić. Osobno ubijamy śmietankę i łączymy ją oraz pianę z białek z masą czekoladową. Mieszamy łopatką i przekładamy do kokilek lub innych małych naczyń deresowych. Odstawiamy na trzy godziny do schłodzenia w lodówce.

 

Propozycja. Dobrym dodatkiem są 2 łyżki cointreau lub grand marnier. Likier dodajemy w pierwszym etapie przygotowania, gdy topimy czekoladę z wodą.

 

vivelacuisinepl_mus_czekoladowy3_590px_631

 

 

vivelacuisinepl_mus_czekoladowy4_600px_883

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM