Zakupy na Święta
31 grudnia 2019
Zakupy na Święta

Pierwsze oliwki

 

W prowansalskim Nyons pierwsze czarne oliwki odmiany tanche trafiają na stół w grudniu. Zaraz po zebraniu z drzew są nakłuwane widelcem albo wykałaczką (lub – w przetwórni – mechanicznie) i posypywane solą, która wytrąci z nich gorycz. Po 8-12 dniach nadają się do jedzenia podczas gdy te marynowane w solance potrzebują aż 6 miesięcy. W ich smaku wyczuwalne są nuty orzechów i śliwek. 21 grudnia w Nyons odbywa się Święto Nakłuwanej Oliwki. Na targu można nabyć oliwki, oliwy oraz produkty żywnościowe i kosmetyczne na ich bazie. Organizatorzy zaplanowali także degustacje pod okiem specjalistów, pokazy nakłuwania oliwek, kurs przygotowywania tapenady i konkurs na najlepsze słone ciasto z czarnymi oliwkami z Nyons.

 

Tłuste targi

 

Dwa weekendy przez Bożym Narodzeniem (14-15 i 21-22 grudnia) w Phalsburgu odległym o 50 km od Strasburga producenci i rzemieślnicy przedstawiają regionalne produkty, szczególnie kaczki, gęsi i foie gras. Na stoiskach można znaleźć też inne świąteczne smakołyki jak ostrygi, szampany, wina czy czekoladę.  

 

Od 12 do 17 grudnia w czterech miejscowościach departamentu Bresse: Bourg-en-Bresse, Louhans, Pont-de-Vaux oraz Montrevel-en–Bresse odbywa się najsłynniejszy na świecie konkurs dotyczący drobiu. Jury złożone z dawnych hodowców, weterynarzy, szefów kuchni wybiera najpiękniejsze pulardy, kapłony, kurczaki i indyki. Doroczny konkurs Les Glorieuses de Bresse szczyci się starymi tradycjami: pierwszy przeprowadzono w 1862 roku.

 

Christkindelsmärik

 

Na targu Dzieciątka Jezus, Christkindelsmärik, w Strasburgu, którego tradycje sięgają aż 1570 roku stanęła jedna z najwyższych w Europie choinek, a wokół katedry, na sąsiednich placach i uliczkach rozstawiono prawie 300 kramów. W powietrzu korzenne zapachy bo bredele, pierniczki, ciasteczka adwentowe i grzane wino to najbardziej typowe alzackie produkty w tym czasie. Tradycja organizowania przedświątecznych jarmarków przyszła do Francji z Niemiec i już w XVI wieku zaczęto organizować pierwsze targi w Alzacji. Dziś organizuje się je w każdym zakątku Francji, jednak najsłynniejszym i najstarszym jest strasburski. Według niektórych sondaży jest to również najpiękniejszy targ świąteczny w Europie.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM