Święty Cochon
11 stycznia 2020
Święty Cochon

Coś złotego

 

Zielony miód to rodzaj leśnego miodu wytwarzanego na Reunionie, departamencie zamorskim Francji. Rzadki i bardzo ceniony, charakteryzuje się piękną złotą barwą z odcieniem zieleni. Na pierwsze dni stycznia (od 3 do 12) przypada kolejna edycja rolniczego festiwalu w Plaine-des-Cafres – Miel Vert, w którym miejsce uprzywilejowane zajmują pszczelarze, pszczoły i miody.

 

Niedziela 19 stycznia w prowansalskim Buis-les-Baronnies upływa pod znakiem płynnego złota, oliwy. Święto Oliwek i Oliwy rozpoczyna otwarcie targu o godz. 9:00. Godzinę później podczas uroczystej mszy młoda oliwa zostaje pobłogosławiona. O 11:30 członkowie Bractwa Drzewa Oliwnego spotykają się publicznością i gośćmi specjalnymi – członkami Bractwa Musztardy z Dijon. Godzina 12:00 to pora Alicoque, degustacji oliwy i aperitifu, 13:00 – obiadu, a o 14:30 organizatorzy zapraszają na przechadzkę po gaju oliwnym i zwiedzanie tłoczni oliwy z przewodnikiem.

 

Zimowe grzyby

 

18 i 19 stycznia w Sarlat, stolicy „czarnego Périgord”, Święto Trufli. Podczas warsztatów można organoleptycznie poznać grzyby uznawane dziś za jeden z największych kulinarnych skarbów, a przez długie wieki uznawane za diabelskie. Można je poczuć pod palcami, powąchać i przede wszystkim spróbować. Doświadczeni poszukiwacze trufli pokazują pracę swoich psów, a na głównym placu miasteczka kucharze częstują croustous, grzankami z truflą i foie gras. To lokalny przysmak. Pod okiem szefów kuchni – posiadaczy gwiazdek Michelina odbywa się konkurs, w którym uczniowie szkół gastronomicznych z całej Francji rywalizują o prestiżowe Trofeum im. Jeana Rougié. Ich zadaniem jest przygotowanie dania na bazie trufli i foie gras. 

 

Winogrona w słoju

 

Miasteczko Valbonne na Lazurowym Wybrzeżu znane jest z upraw servan, późnej odmiany winogron, podawanej w Prowansji jako jeden z 13 deserów na Wigilię. Dawniej, gdy nie było chłodni, rolnicy obmyślili sprytny sposób na ich przechowywanie w temperaturze 5°C, aby zachowały świeżość aż do świąt. Kiście winogron wkładano do słoików tak, aby pędy były zanurzone w wodzie, a owoce swobodnie zwisały na zewnątrz. Odbywająca się 25 i 26 stycznia uroczystość ku czci patrona miasta, świętego Błażeja jest też okazją do posmakowania wspomnianych winogron oraz innych lokalnych produktów i dań.

 

„Wszystko jest dobre w świni”

 

Mawiał Grimod de La Reynière, jeden z największych smakoszy w historii francuskiej kuchni. W trzecią sobotę stycznia w Besse-et-Saint-Anastaise (Owernia) co roku odbywa się festyn nawiązujący do dawnych tradycji biesiadnych związanych ze świniobiciem. Święto odbywa się pod auspicjami fikcyjnego świętego Cochona. Boczek, pieczone nóżki wieprzowe, szynka cieszą podniebienia amatorów wieprzowiny.

 

Święty Wincenty w Gevrey-Chambertin

 

Od 1938 roku, kiedy zorganizowano je po raz pierwszy w Chambolle-Musigny, to święto „wędruje” od jednej do drugiej z miejscowości w Burgundii. Co roku inna winiarska wioska pełni rolę gospodarza. Gevrey-Chambertin piastuje tę funkcję po raz piąty. To największa winnica w rejonie Côte-d’Or, słynna z grands crus. Uroczystość odbywa się w sobotę i niedzielę 25 i 26 stycznia. Obchody rozpoczyna rankiem malowniczy przemarsz przedstawicieli burgundzkich bractw, hodowców winorośli i producentów wina przez winnice. Każda delegacja niesie własny posąg przedstawiający świętego. Pochód zmierza do kościoła, w którym odbywa się uroczysta msza. Po ceremonii religijnej przychodzi czas na intronizacje nowych członków w szeregi bractw winiarskich, a także degustacje, na które przeznaczono 5 roczników: 2009, 2013, 2014, 2017 i 2018. Wina są oferowane w czternastu piwnicach rozsianych po całej wiosce. Warunkiem jest zakup kieliszka degustacyjnego w cenie 8 euro.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM