Karnawał w cieniu koronarowirusa
29 lutego 2020

Świat się bawi

 

Wenecki karnawał, niemiecki Oktoberfest, Mardi Gras z Nowego Orleanu, irlandzki Dzień Świętego Patryka, Songkran – skąpany w wodzie tajski Nowy Rok, chińskie Święto Latarni, japońskie hanami na powitanie wiosny, meksykański Dzień Zmarłych - Día de Muertos… W tym roku Święto Cytryny (15 lutego – 26 lutego, według planu 3 marca) w Mentonie (Lazurowe Wybrzeże) odbywa się pod hasłem świąt, uroczystości i festiwali z całego świata. Na fantazyjne owocowe konstrukcje i kompozycje wykorzystano 140 ton cytrusów.

 

Nawet tonę!

 

Święto hodowców bydła rasy bazaskiej i rzeźników. 20 lutego ulicami Bazas paradują przyozdobione w kolorowe wstążki woły rasy bazadaise. Początki festynu sięgają XIII wiekukiedy na mocy postanowienia władającego Akwitanią króla Anglii, Edwarda I, rzeźnicy zostali zobowiązani do daniny z wołu na rzecz duchowieństwa, w zamian za co otrzymali przywilej organizowania w miasteczku świątecznego pochodu z udziałem wołów. Uroczystość rozpoczyna się od ważenia zwierząt - niektóre ważą nawet tonę! Później przy dźwiękach piszczałek i bębnów woły, ich właściciele i mieszkańcy miasteczka maszerują w kierunku placu katedralnego, gdzie odbywa się konkurs hodowlany, po drodze zatrzymując się na mały poczęstunek w sklepach rzeźniczych.

 

Trufla

 

W Grignan i okolicach dziś trzy dni Spotkań z książką, truflą i winem (31 stycznia – 2 lutego). W programie m.in. cavage, czyli pokazy pracy psa szkolonego do wyszukiwania trufli, aperitif (truflowym przekąskom towarzyszą wina apelacji Grignan-les-Adhémar) i jajecznica z truflą przyrządzana przez szefa Juliena Allano (wyróżniony 1 gwiazdką Michelina), warsztaty dla dzieci pozwalające im odkryć świat trufli, literatury i winorośli; kulinarny pokaz w wykonaniu 4 szefów kuchni, spektakl w Château de Grignan (występ humorysty, pisarza i dziennikarza Vincenta Roca). Częścią programu są też targ truflowy, zwiedzanie Muzeum Trufli i Wina i degustacje w Cellier des Templiers w sąsiednim Richerenches. Wydarzenie organizują Biuro Turystyczne Grignan i Enclave des papes, producenci wina apelacji Grignan-les-Adhémar, Syndykat Czarnej Trufli, miasto Grignan i Rada Departamentu Drôme.

 

Płynne złoto

 

Co roku w pierwszy weekend lutego na zakończenie zbiorów oliwek Bractwo Kawalerów Drzewa Oliwnego organizuje w Nyons Święto młodej oliwy. Wielki Mistrz zaprasza wszystkich do degustacji zwanej Alicoque – bez żadnej opłaty każdy może skosztować natartych czosnkiem grzanek, które namacza się w młodej oliwie.

 

Gdy w Nyons leje się prowansalskie złoto – oliwa, w Ruffey sur Seille otwierane są beczki z jurajskim złotem, słynnym żółtym winem. Uważane za jedno z najlepszych wytrawnych win na świecie vin jaune dojrzewa w beczkach aż 6 lat i 3 miesiące. W tym czasie znaczna część wina wyparowuje, a to, co zostaje, przelewa się do butelek zwanych clavelin o pojemności 620 ml. Z uwagi na niskie zbiory, kosztowny proces produkcji oraz straty spowodowane parowaniem, vin jaune nie należy do tanich. Chętnych, by spełnić w ten weekend pierwszy toast w Ruffey sur Seille, liczy się w tysiącach.

 

Na medal

 

Powszechny Konkurs Rolniczy świętuje w tym roku 150 lat. Podczas Międzynarodowego Salonu Rolnictwa (24 lutego – 27 lutego, w planie do 3 marca)w Paryżu złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami nagrodzono 1 589 produktów spożywczych (z 6 630, które weszły do finału) i 3 893 wina (z 15 850, które weszły do finału). Wszystkie produkty i wina pochodzą z Francji, gdyż celem konkursu jest niezmiennie wsparcie krajowych producentów i rolników, podnoszenie jakości żywności i napojów oraz edukacja smaku wśród konsumentów. Konkursowe logo z charakterystycznym liściem dębu dla wielu Francuzów stanowi bezpośrednią zachętę do zakupu danego produktu.

 

Z powodu koronawirusa i zarządzeń sanitarnych z tym związanych wydanych przez francuskie Ministerstwo Zdrowia wiele wydarzeń – jak Międzynarodowy Salon Rolnictwa i Święto Cytryny w Mentonie – skończyło się wcześniej niż planowano.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM