La Feuille du Limousin
01 czerwca 2020
La Feuille du Limousin

W grupie siła.

 

Le Feuille du Limousin to serek kozi wytwarzany przez kilkunastu serowarów z departamentów Corrèze, Creuse i Haute-Vienne. Waży około 140 g, a do jego produkcji potrzeba 800 g mleka. Dojrzewa od 8 do 20 dni i tworzy harmonijną parę z białymi wytrawnymi winami apelacji Pouilly-Fuissé, Mâcon Villages i Vouvray, Jurançon czy Vin de Savoie Crépy. Najlepiej smakuje od kwietnia do grudnia.

 

Jest jednym z najmłodszych serów francuskich, a jego historia to naoczny dowód, że razem lepiej, a solidarna współpraca to klucz do sukcesu. Na początku lat 90. grupa hodowców z Corrèze wyszła z inicjatywą stworzenia sera zagrodowego z surowego mleka koziego. Niedawno przy słabo rozwiniętych tradycjach serowarskich w tych okolicach wznowiono hodowlę kóz i rolnicy chcieli uczynić ją rentowną. W toku dyskusji i spotkań, podczas których porównywano wyroby poszczególnych uczestników, wypracowano recepturę oraz nazwę. Z uwagi na to, że swoim kształtem ser przypomina liść kasztanowca, drzewa emblematycznego dla regionu Limousin, przyjęto nazwę „liść z Limousin”. Zielona etykieta jest wspólna dla wszystkich wytwórców, przy czym każdy z nich umieszcza na niej swoje nazwisko jak np. Fabrice SZNAJDER.

 

Dziś nazwa, kształt, forma i etykieta są marką zastrzeżoną, chronioną przez Institut National de la Propriété Industrielle. Początkowo sprzedaż miała zasięg lokalny, ograniczając się do regionalnych restauracji i targowisk. Prowadzono także sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwach. Z biegiem lat dzięki pasji, wytrwałości i współpracy logistycznej obniżającej koszty transportu serowarzy z Limousin odnieśli kolejny sukces, wprowadzając swój produkt na rynek paryski.

 

vivelacuisinepl__la_feuille_600px_882

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM