Wakacje ze smakiem
07 sierpnia 2022

Co, gdzie, kiedy w lipcu i w sierpniu.

 

Po dwóch latach restrykcji związanych z pandemią COVID-19 reaktywuje się kalendarz tradycyjnych gastronomicznych festiwali. Wakacje sprzyjają imprezom na świeżym powietrzom, targom, biesiadom, w których do głosu dochodzą francuskie upodobanie do dobrego jedzenia i poczucie wspólnotowości, convivialité. A liczba ucztujących idzie w tysiące, a czasem i w dziesiątki tysięcy.

 

1-2 lipca, Melon en Fête w Cavaillon (Prowansja)

Cavaillon to francuska stolica melona. Dwudniowe święto to okazja do posmakowania melonów w każdej postaci. Ich wielkim amatorem był Aleksander Dumas - w 1864 roku przekazał tutejszej bibliotece wszystkie swoje dzieła (500 tomów!) w zamian za dożywotnią rentę w postaci dwunastu melonów rocznie…

 

9 lipca, Fête du Thon w Saint-Jean-de-Luz (Kraj Basków)

Reaktywacja po 2 latach nieobecności z powodu pandemii. Wszystkie animacje i degustacje w porcie i najbliższej okolicy. W menu m.in. grillowany tuńczyk, tuńczyk w piperadzie i ciasto baskijskie.

 

17 lipca, La Fête du Picodon AOP w Saoû (Rodan-Alpy)

11 lokalnych producentów koziego serka picodon na targu, wielki konkurs degustacyjny z udziałem 9 ekspertów oraz jury dziecięcego i przemarsz członków Confrérie du Picodon AOP.

 

23-24 lipca, Fête du Bleu du Vercors-Sassenage w Saint-Laurent-en-Royans (Rodan-Alpy)

Konkurs hodowlany krów rasy montbéliarde, pokazy serowarskie, wizyta na farmie…

 

30 lipca, Fête de la Cave Alma Cersius, Portiragnes (Langwedicja-Roussillon)

Okazja - 5€ za kieliszek wina w 3 degustacjach!

 

4 sierpnia, Fête du pain w Saint-Jean-de-Maurienne (Rodan-Alpy)

Co roku w pierwszy czwartek sierpnia w miejscowej katedrze świeci się chlebki w kształcie dłoni z trzema palcami, zwane „ręką św. Jana”. Jest to symboliczne nawiązanie do relikwii św. Jana Chrzciciela przechowywanych w świątyni. Nowością jest konkurs piekarski.

 

4-7 sierpnia, Fête du raisin we Fréjus (Lazurowe Wybrzeże)

Animowany przez folklorystyczną organizację La Miougrano festiwal skupiony wokół pierwszych gron zebranych w miejscowych winnicach. Pokazy tańców prowansalskich, degustacja wina apelacji AOC Fréjus i AOC Côtes de Provence oraz słynna Msza Winogronowa w katedrze Saint-Léonce (ta tradycja sięga końca VI wieku!), podczas której kapłan wciska do kielicha z winem sok z kiści młodych winogron.

 

5-6 sierpnia, Fête de l’ail rose w Lautrec (Langwedocja-Roussillon)

Próba pobicia rekordu na najdłuższy warkocz z czosnku (24,15m!) w trakcie trzygodzinnego splatania, konkurs na najpiękniejszą artystyczną kompozycję z wykorzystaniem czosnku i najsmaczniejszą tartę czosnkową, degustacje zupy czosnkowej…

 

19 sierpnia, Fête du morbier w Morbier (Franche Comté)

Jak powstaje jurajski ser z charakterystyczną podziałką z popiołu pośrodku? Wyjaśnią to serowarzy z Morbier i okolic. Który morbier jest najlepszy, rozstrzygnie jury w konkursie. A wisienką na tym torcie będzie degustacja olbrzymiej morbiflette wieczorem. Organizatorzy spodziewają się 3 000 gości.

 

17-21 sierpnia, Fête du cassoulet w Castelnaudary (Langwedocja-Roussillon)

Od 1999 roku stolica kasuleta zaprasza co roku na wielką biesiadę promującą wielki specjał kuchni południowego Zachodu. Na świeżym powietrzu zjada się około 40 000 porcji, członkowie Grande Confrérie du Cassoulet oraz zaprzyjaźnionych bractw defilują ulicami miasta, a rolnicy i producenci żywności oferują skarby regionalnej gastronomii na targu.

 

20-21 sierpnia, Fête de l'oignon w Roscoff (Bretania)

W XIX wieku i w I połowie XX bretońscy Cebulowi Johnnies z Bretanii sprzedawali w Anglii cebulę z Roscoff, rozwożąc ją rowerami. Święto Cebuli w Roscoff przypomina tę historię i promuje lokalny produkt. W programie m.in. przejażdżki rowerowe trasą upraw cebuli, targ, konkurs na najsmaczniejszą tartę cebulową, bitwa „splata czy” warkoczy z cebuli, a w menu m.in. zupa cebulowa i łosoś w sosie cebulowym.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM