„Truskawki rosną tutaj na polach, wzgórzach, a nawet na falezach, które graniczą z morzem. Ażeby je chronić przed wiatrem, otacza się pola płotkami albo murkami z kamienia, które jednocześnie zatrzymują słoneczne ciepło” – pisano w 1882 roku z dzienniku „La Presse”.
Taką tartę we Francji robi się z truskawkami z Plougastel, które już od XVIII wieku słynie jako bretońskie zagłębie truskawek. Uprawę zapoczątkował inżynier wojskowy i botanik, Amédée François Frézier. W 1714 roku z wyprawy do Chile przywiózł sadzonki owoców i obdarował nimi kilku znajomych, a jedną zasadził w swoim ogrodzie w Plougastel. Nieco później chilijska odmiana została skrzyżowana z odmianą północnoamerykańską. My oczywiście użyliśmy polskich truskawek, które nie są może tak fotogeniczne jak francuskie (na zdjęciu obok), o bardziej regularnych i wydłużonych kształtach, ale niczym nie ustępują im w smaku.
Składniki:
1 kg truskawek
2 żółtka
200 ml mleka
15 g masła
20 g cukru pudru
20 g maizeny
laska wanilii
na kruche ciasto:
200 g mąki
100 g miękkiego masła + 20 g masła do wysmarowania formy
szczypta soli
Przygotowujemy ciasto: zagniatamy szybko mąkę i masło, dolewając 100 ml wody. Formujemy w kulę i odkładamy na godzinę do lodówki. Po godzinie nagrzewamy piekarnik do 175°C. Wykładamy ciasto na formę do tarty o średnicy 28 cm i na całej powierzchni nakłuwamy je widelcem. Przykrywamy papierem do pieczenia, na który wysypujemy równomiernie fasolę. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 25 minut, do zrumienienia spodu. Wyciągamy z piekarnika, usuwamy papier oraz fasolę i odstawiamy do ostygnięcia.
Przygotowujemy krem: w rondelku zagotowujemy mleko, ziarenka zeskrobane z laski wanilii, cukier oraz masło. Po zagotowaniu zestawiamy z ognia i dodajemy żółtka oraz rozcieńczoną w niewielkiej ilości mleka maizenę. Stawiamy na nieduży ogień i podgrzewamy cały czas mieszając płyn trzepaczką, do momentu aż uzyskamy gładką masę o konsystencji budyniu. Zestawiamy z ognia. Gdy krem ostygnie, smarujemy nim dno tarty i układamy na nim truskawki. Gotowe, można kroić i nakładać na talerzyki.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013