Nie tylko szampan, koniak i burgundy...
01 lipca 2013
Nie tylko szampan,

Cytat miesiąca:

 

Zaprosić kogoś – znaczy mieć na względzie jego szczęście przez cały czas, gdy jest pod naszym dachem.

Jean-Anthelme Brillat-Savarin

 

Patronka:

 

29 lipca to dzień poświęcony św. Marcie, patronce Prowansji, kucharzy i kucharek. Według tradycji św. Marta z Betanii zmarła w Efezie; wg innych przekazów w Prowansji lub na Lazurowym Wybrzeżu. Patronuje gospodyniom domowym, restauratorom, hotelarzom, pomocom domowym, wszystkim tym, których praca wiąże się z przyjmowaniem gości. Jej ikonograficzne atrybuty to m.in. drewniana łyżka, sztućce i naczynia kuchenne.

 

Wydarzenia:

 

Lipiec obfituje w festiwale, imprezy plenerowe i targowe związane z winem. Alzatczycy będą fetować Pino Noir w Rodern, winiarze z Frontignan (Langwedocja-Roussillon) – muskaty, w Cocumont (Akwitania) – wina z rejonu Marmandais objęte apelacją AOC. Festyny i imprezy targowe zaplanowano na Korsyce, w Prowansji, Kraju Loary, Owernii czy w regionie Rodan-Alpy. Te wydarzenia cieszą się dużą popularnością – ubiegłoroczna edycja Festi Vino we wspomnianym Cocumont przyciągnęła osiem tysięcy gości, wydano cztery tysiące posiłków, sprzedano tysiąc sześćset butelek wina. W tej kategorii wydarzeń są także i bardziej elitarne jak festiwal w Burgundii odbywający się pod auspicjami Bacha i Bachusa. Festiwal Grand Crus z Burgundii koncentruje się wokół dwóch tematów: wina i muzyki. To już dwudziesta ósma edycja jednego z najważniejszych festiwali w tym regionie, adresowanego zarówno do melomanów, jak i amatorów najlepszych burgundów. Na placach miejskich, w kościołach, na zamkach i w prywatnych ogrodach rozbrzmią dźwięki muzyki klasycznej oraz jazzu, a rozliczne kolacje, koktajle, wizyty w winnicach i pokazy sommelierskie będą okazją do degustacji regionalnych win. Wydarzenia te zaplanowano na 27-30 lipca w pięciu miastach: Noyers, Chablis, Meursault, Cluny i Gevrey-Chambertin. Amatorów win musujących zaprasza Szampania. Festiwal na Szlaku Winnic w Szampanii trwa od 27 do 28 lipca. Swoje podwoje dla spragnionych chłodnych bąbelków otworzą aż trzydzieści dwie piwnice.

 

Już po raz szesnasty amatorzy destylatu, z którego słynie region Poitou-Charente, będą mogli zachwycać się jego bursztynową barwą i szlachetnymi aromatami. Święto Koniaku w Cognac w tym roku przypada na 25-27 lipca. Jego uczestnicy będą mieli także okazję do skosztowania dań lokalnej kuchni.

 

Ci, którzy nie zdecydują się na wędrówkę szlakiem win, mogą wybrać się na szlak... borówkowy. Borówkowe Festyny organizują m.in. Stotzheim(Alzacja, 6-7 lipca), Dambach (Alzacja, 21 lipca), Péreyres (Rodan Alpy, 27-28 lipca), Le Breuil (Owernia, 27-28 lipca), Belfahy (Franche-Comté, 28 lipca). 7 lipca amatorów owoców zaprasza Noyon w Pikardii. Podczas Święta Czerwonych Owoców na stoiskach na placu katedralnym będzie można kupić czereśnie, czarne porzeczki, jeżyny, maliny, a także konfitury, ciasta owocowe i soki na ich bazie.

 

13 lipca w Saint-Jean-de-Luz (Akwitania) to Święto Tuńczyka, tradycyjna lokalna uroczystość w porcie rybackim słynącym z połowu tuńczyka. W ciepłej, przyjaznej atmosferze odbywa się tu wspólne biesiadowanie i degustowanie dań na bazie tej ryby, czemu towarzyszą występy grup folklorystycznych, koncerty oraz toros de fuego, czyli parodie korridy.

 

13 i 14 lipca w Riom-ès-Montagnes (Owernia) odbywa się Święto Goryczki, impreza interesująca nie tylko dla smakoszy i gastronomów, ale i botaników. Jej współorganizatorami są dwa okoliczne miasteczka: Collandres i Le Claux, w których również uprawia się żółtą goryczkę. Uczestnicy dowiedzą się, jak zbierać goryczkę i jak wykorzystywać ją w kuchni, zarówno w daniach słonych, jak i słodkich.

 

Fiera di l’Alivu w Montegrosso (Korsyka) znalazła się na liście stu imprez gastronomicznych we Francji polecanych przez Conseil National de l'Art Culinaire jako „niezwykłe miejsca smaku”. To korsykańskie święto oliwy i kuchni na jej bazie, w ramach którego promowane są także inne specjały wyspiarskiej gastronomii: wspaniałe sery, miód, wędliny. Chętnych do ich skosztowania Montegrosso zaprasza 20-21 lipca. W ubiegłym roku udział w kiermaszu wzięło dziesięć tysięcy osób.

 

Dla amatorów serów: 21 lipca trzeba koniecznie zajrzeć do Saoû (Rodan-Alpy), w którym odbywa się Festiwal Sera Picodon. W programie: koncerty, przemarsz bractw, tradycyjny posiłek pod platanami na placu des Cagnards (rzecz jasna, w menu nie zabraknie dań na bazie sera picodon), targ produktów regionalnych i rzemieślniczych (nugat, miód, biżuteria, ceramika, wyroby wikliniarskie).

 

Bazylia i czosnek w Tours (Region Centralny) – 26 lipca. Na placu Chateauneuf, placu de la Victoire i ulicy du Grand-Marché będzie tłoczno, aromatycznie i kolorowo: na stoiskach zawisną warkocze i pęki białego, fioletowego oraz różowego czosnku, a pomiędzy nimi zazieleni się bazylia. Tradycje tego targu sięgają średniowiecza. Turenia od dawna słynie z uprawy czosnku i bazylii, która jak podają miejscowe legendy odpędza złe uroki i złe oko. Jeszcze na początku XX wieku w jednej z książek pisano: Bazylia, którą kupuje się na tym targu, nie jest wykorzystywana jako przyprawa; wiesza się ją przy oknie, by odpędzała moskity i powszechnie uważa się,że przynosi szczęście.

 

Ostatni weekend lipca w Bretanii (27-28 lipca) warto spędzić w Gourin, gdzie po raz dwudziesty pierwszy odbędzie się Fête de la Crêpe, festyn poświęcony bretońskiej specjalności kulinarnej: naleśnikom. W programie m.in. celtyckie tańce, śpiewy, spektakle, a także konkurs na największy naleśnik.

 

W tym samym czasie w sąsiedniej Normandii trwa Święto Morza i Makreli w Trouville-sur-Mer. Nie jest to tylko uroczystość degustacyjna, choć tradycyjne smażone makrele są ważnym elementem programu. W trakcie dwóch dni będzie można dowiedzieć się więcej o pracy marynarzy i rybaków, obejrzeć modele okrętów, wziąć udział we mszy w intencji tych, którzy zginęli na morzu i uczestniczyć w błogosławieniu statków.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM