TOUR DE FRANCE OD KUCHNI. Dziś Lyon, stolica nie tylko francuskiej, ale i – jak obwieścił słynny krytyk Curnonsky – światowej gastronomii. Wielką tradycję kulinarną tego miasta tworzą nie tylko nazwiska wielkich szefów kuchni, jak Paul Bocuse, „Kucharz Stulecia”, ale i szeregi anonimowych kucharek, tzw. Matek, les Mères lyonnaises, które w XIX wieku, pozbawione pracy w zamożnych domach, zaczęły zakładać własne restauracje: bistra i bouchons. Mówi się, że Lyon to miasto oblewane przez trzy rzeki: Rodan, Saonę i ... Beaujolais. Nic więc dziwnego, że tutaj właśnie w 1532 roku przyszli na świat najwięksi opilce i obżartuchy we francuskiej literaturze – Gargantua i Pantagruel...
Dynia, nazywana w miejscowym dialekcie la courge albo la courle, to jedno z głównych warzyw uprawianych w rejonie lyońskim.
Składniki:
1,5 kg dyni
1 cebula
1 por, tylko biała część
szczypta lub dwie cukru
500 ml mleka
500 ml bulionu
2 ziemniaki, obrane
4 łyżki stołowe crème fraîche
50 g masła
sól, pieprz
Z dyni wykrawamy miąższ, usuwamy pestki i dzielimy na małe kawałki. Białą część pora kroimy w talarki, cebulę w piórka, a ziemniaki na ćwiartki. Na patelni topimy masło i przez kilka minut przysmażamy na nim cebulę i por (mają się zeszklić, a nie zezłocić).Dodajemy kawałki dyni i dusimy dalej przez pięć minut na niedużym ogniu, cały czas mieszając. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Do osobnego garnka wlewamy mleko i bulion. Po zagotowaniu dorzucamy dynię oraz ziemniaki i gotujemy do miękkości. Zestawiamy z ognia, miksujemy, a następnie ponownie podgrzewamy, by dodać crème fraîche.
Słownik:
potiron (m.) – dynia
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013