Lyońska zupa z dyni
13 lipca 2013
Lyońska zupa

TOUR DE FRANCE OD KUCHNI. Dziś Lyon, stolica nie tylko francuskiej, ale i – jak obwieścił słynny krytyk Curnonsky – światowej gastronomii. Wielką tradycję kulinarną tego miasta tworzą nie tylko nazwiska wielkich szefów kuchni, jak Paul Bocuse, „Kucharz Stulecia”, ale i szeregi anonimowych kucharek, tzw. Matek, les Mères lyonnaises, które w XIX wieku, pozbawione pracy w zamożnych domach, zaczęły zakładać własne restauracje: bistra i bouchons. Mówi się, że Lyon to miasto oblewane przez trzy rzeki: Rodan, Saonę i ... Beaujolais. Nic więc dziwnego, że tutaj właśnie w 1532 roku przyszli na świat najwięksi opilce i obżartuchy we francuskiej literaturze – Gargantua i Pantagruel...

 

Dynia, nazywana w miejscowym dialekcie la courge albo la courle, to jedno z głównych warzyw uprawianych w rejonie lyońskim.

 

 

 

Składniki:

1,5 kg dyni

1 cebula

1 por, tylko biała część

szczypta lub dwie cukru

500 ml mleka

500 ml bulionu

2 ziemniaki, obrane

4 łyżki stołowe crème fraîche

50 g masła

sól, pieprz

 

Z dyni wykrawamy miąższ, usuwamy pestki i dzielimy na małe kawałki. Białą część pora kroimy w talarki, cebulę w piórka, a ziemniaki na ćwiartki. Na patelni topimy masło i przez kilka minut przysmażamy na nim cebulę i por (mają się zeszklić, a nie zezłocić).Dodajemy kawałki dyni i dusimy dalej przez pięć minut na niedużym ogniu, cały czas mieszając. Doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Do osobnego garnka wlewamy mleko i bulion. Po zagotowaniu dorzucamy dynię oraz ziemniaki i gotujemy do miękkości. Zestawiamy z ognia, miksujemy, a następnie ponownie podgrzewamy, by dodać crème fraîche.

 

vivelacuisinepl_zupa_lyo324ska_600px_883

 

Słownik:

potiron (m.) – dynia

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM