Czosnek w Lautrec, cebula w Roscoff, wino w Gaillac...
02 sierpnia 2013
Czosnek w Lautrec,

Patron

 

Na 20 sierpnia przypada wspomnienie św. Bernarda, Ojca Kościoła, twórcy cysterskiego opactwa w Clairvaux, patrona Burgundii i pszczelarzy. Nosił przydomek Doctor mellifluus, Doktor miodopłynny. Jednym z jego licznych atrybutów ikonograficznych jest miód.

 

Wydarzenia

 

Największa chluba rejonu Lautrec (Midi-Pireneje) to różowy czosnek, uprawiany tu już od średniowiecza. Jak chce legenda wszystko zaczęło się od wędrownego handlarza, który za posiłek w gospodzie zapłacił czosnkiem, gdyż nie miał pieniędzy. Dziś teren upraw obejmuje 360 hektarów, a co roku w pierwszy piątek sierpnia organizowany jest Dzień Różowego Czosnku z Lautrec. Tegoroczna edycja imprezy przypada na 2 sierpnia. Podczas targu produktów regionalnych odbywają się intronizacje bractw, konkursy na najpiękniejszy warkocz czosnku, najlepsza tartę z czosnkiem i próby bicia rekordu na najdłuższy warkocz (dotychczasowy to... 22,71 m). Degustować będzie też można zupę na czosnku (przygotowano około 1 000 litrów), lokalną szynkę, cassoulet i confit z kaczki.

 

Weekend 3 i 4 sierpnia w normandzkim Livarot upływa pod znakiem wytwarzanego tu sera o tej samej nazwie. W Jarmarku Livarot weźmie udział kilkudziesięciu serowarów. W programie rozliczne animacje, degustacje i rywalizacja, kto najszybciej zje kawałek sera o wadze 750 g – ubiegłoroczny rekordzista dokonał tego w minutę i pięćdziesiąt jeden sekund.

 

W tym samym czasie mieszkańcy pirenejskiego Gaillac oddają się degustacji win z których słynie ten region. To już trzydziesta piąta edycja Festiwalu Win z Gaillac. Jak co roku winiarskim spotkaniom towarzysza liczne imprezy prenerowe: bal, koncert, kolacja pod gołym niebem w Parku de Foucaud, spektakl światło i dźwięk oraz pokaz sztucznych ogni.

 

11 sierpnia w Maroilles (Nord-Pas-De-Calais) to Święto Flamiche i Sera Maroilles. To lokalny festyn skupiony wokół degustacji tych i innych miejscowych specjałów. Flamiche, przypomnijmy, to rodzaj tarty z porami wypiekanej w Pikardii i Nord-Pas-De-Calais

 

Ile dni z rzędu można jeść cassoulet, jednogarnkowe danie z fasoli charakterystyczne dla kuchni południa Francji? Mieszkańcy Castelnaudary (Langwedocja-Roussillon), które mieni się jego stolicą, gotowi są udowodnić, że pięć. Od środy 21 sierpnia do niedzieli 25 sierpnia trwa tutaj Festiwal Cassoulet. Organizatorzy spodziewają się 80 tysięcy uczestników i gości, dla których zaplanowano rozliczne atrakcje gastronomiczne, kulturalne, sportowe i gastronomiczne: koncerty, przemarsze grup kostiumowych przypominające dawną katarską przeszłość miasta i intronizacje Grande Confrérie du Cassoulet, biegi, rajdy rowerowe, rywalizacje w prze w bule, wspólne posiłki, przemarsze grup historycznych, zabawy dla dzieci, targi żywności, ekspozycje sprzętu rolniczego, a przede wszystkim wspólne posiłki na świeżym powietrzu. Do skonsumowania jest 40 tysięcy porcji potrawy, której festiwal jest dedykowany.

 

Na ten festiwal trzeba przyjść z chusteczką. Każdego roku bretońskie Roscoff (tu Aleksander Dumas pisał swój Wielki słownik kulinarny) podczas Święta Różowej Cebuli chlubi się tym warzywem, od 2009 roku objętym AOC. 24 i 25 sierpnia na targu będzie można przebierać w cebuli, a przy tym posmakować rozmaitych potraw na jej bazie lub z dodatkiem: tartinki, konfitury, zupę cebulową... Jedną z największych atrakcji będzie konkurs na najlepszą tartę cebulową.

 

W ostatni weekend wakacji, 31 sierpnia i 1 września w Saint-Léonard de Noblat (Limousin) odbędą się Dni Promocji Bydła Rasy Limousine. To wydarzenie bardzo ważne dla hodowców tej słynnej we Francji rasy. Program imprezy wypełniają konkursy, pokazy i licytacje tuczników, a także sprzedaż mięsa oraz degustacje. Zaplanowano także występy grup folklorystycznych i targ produktów regionalnych.

 

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM