Braderie de Lille, warzywa w Villandry, owoce w Moissac
01 września 2013
Braderie de Lille,

Cytat miesiąca

 

W naszych normandzkich żyłach płynie cydr...

Gustave Flaubert

 

Wydarzenia

 

Koniec sierpnia i początek września w kalendarzu gastronomicznych Francji to przede wszystkim Braderie de Lille (Nord-Pas-de-Calais). Flamandzki czasownik braden to po francusku rotir, stąd nazwa braderie. Słynny Festiwal zaczyna się 31 sierpnia, a kończy 1 września. To jedyne w swoim rodzaju połączenie pchlego targu i imprezy gastronomicznej, której królewskim daniem są małże. Pierwsza pisemna wzmianka o Braderie de Lille pochodzi z 1127 roku. Niektórzy historycy upatrują genezy tego wydarzenia w corocznym jarmarku tekstylnym odbywającym się w Lille po Święcie Wniebowzięcia NMP, w którym brali udział kupcy spoza miasta. W 1446 roku dwaj handlarze – Godin Maille i Pierre Tremart – zaczęli sprzedawać na targu śledzie i pieczone kurczaki. W XV wieku elementem targu stało się opróżnianie strychów, bo służba domowa otrzymała wówczas przywilej wyprzedawania między wschodem a zachodem słońca rzeczy należących do pryncypałów. Na przełomie XIX i XX w targowym menu pojawiły się frytki, a niedługo potem małże. Dziś Braderie de Lille jest jednym z największych wydarzeń gastronomicznych we Francji, przyciągającym około 2 miliony turystów, którzy w tym roku – jak się szacuje – skonsumują 9 ton omułków. Tradycyjnie z frytkami, czyli tzw. moules-frites.

 

Od 13 do 15 września mieszkańcy Arles (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) będą cieszyć się płodem okolicznych pól – ryżem. To czas Ryżowych Nowalijek. Uprawa ryżu została na tych terenach zapoczątkowana w XIX wieku i obecnie stanowi ważną gałąź lokalnej gospodarki. Ważnym punktem uroczystych obchodów jest poświęcenie nowego ryżu w kościele św. Piotra de Trinquetaille. Czynny udział biorą ambasadorka ryżu i członkowie Bractwa Ryżu. Uroczysty przemarsz ulicami miasta, konkurs i wspólna kolacja wypełnią resztę programu.

 

Amatorzy śliwek, zwłaszcza damaszek, we wrześniu powinni odwiedzić małe alzackie miasteczka: Wittisheim (8 września), Eschbach (18 września), Willer-sur-Thur (21-29 września) czy Farbersviller (28 września). Każde z nich przygotowuje własną edycję festiwalu spod znaku śliwki. 8 września w Wittisheim (Alzacja) już po raz trzydziesty pierwszy odbędzie się Dzień Tarty ze Śliwkami i jak co roku będzie można wziąć udział w konkursie na najlepszą tartę. Jury złożone z dwóch miejscowych piekarzy wyłoni pięciu zwycięzców, w oparci o następujące kryteria: prezentacja przed upieczeniem, pomysłowość, smak i zapach, tekstura. Warto też pamiętać o podobnych imprezach w innych regionach: w Saint Aubin (Akwitania, 7 września), Lebetain (Franche-Comté, 16 września) czy Nanteuil-lès-Meaux (Île-de-France, 29 września).

 

Pirenejskie Moissac słynie z przepięknego benedyktyńskiego opactwa i odmiany winogron Chasselas. Co dwa rana na przemian organizuje się tu dwie uroczystości: Festiwal Chasselas i mający pojemniejszą formułę Festiwal Owoców. W tym roku dni 14-15 września będą poświęcone temu ostatniemu. Region Tarn-et-Garonne szczyci się czwartym miejscem wśród departamentów francuskich pod względem liczby drzew owocowych. Co roku zbiera się tu 10 tysięcy ton winogron, 200 tysięcy ton jabłek, 30 tysięcy ton śliwek i tyle samo ton melonów. Oprócz degustacji w trakcie imprezy będzie można nauczyć się, jak przyrządzać owocowe zupy, sorbety oraz konfitury, obejrzeć filatelistyczne kolekcje kartek pocztowych z motywami owocowymi, odwiedzić winnice.

 

Trzecia edycja Festiwalu Gastronomicznego w tym roku po raz pierwszy obejmie aż trzy dni: 20, 21 i 22 września. W tym święcie francuskiej gastronomii organizowanym z inicjatywy władz państwowych pod auspicjami Sylvii Pinel, minister Rzemiosła, Handlu i Turystyki oraz patronatem znanego szefa kuchni Thierry’ego Marxa biorą udział restauratorzy, rolnicy, producenci żywności, winiarze, agendy turystyczne, przedstawiciele szkół hotelarskich i turystycznych, rzemiosła i przede wszystkich konsumenci. Program imprez wypełni 7 tysięcy rozmaitych wydarzeń gastronomicznych w 27 regionach. 27 szefów kuchni przygotuje 27 wyjątkowych, bo bardzo niskobudżetowych przepisów (koszt przygotowania dania nie może przekroczyć 5 euro). 

 

28 i 29 września to Dni w Ogrodzie Warzywnym na zamku w Villandry (Region Centralny). Impreza ma charakter zarówno rozrywkowy, jak i edukacyjny i jest skierowana tak do dorosłych, jak i do dzieci. Ogrodnicy odkryją sekrety swojego fachu i pozwolą skosztować jego owoców. Będzie można wypić świeży, wyciśnięty starą metodą sok jabłkowy, podziwiać warzywne rzeźby wykonane przez Frederica Jaunaulta, mistrza Europy i Francji w tej dyscyplinie, wziąć udział w licznych pokazach, warsztatach i degustacjach.

 

Niedziela 29 września w Caudebec-en-Caux (Normandia) ma smak cydru. Od 1979 roku raz na dwa lata organizuje się tu Święto Cydru i Jabłka. Hasło przewodnie w tym roku to „Między morzem, lądem i Sekwaną”. Degustacje, prezentacje tradycyjnych technik produkcji cydru i konkurs na najlepszy cydr produkowany przez przedsiębiorstwa rodzinne (nie przez wielkie koncerny) to najciekawsze elementy programu.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM