Specjalność kuchni nicejskiej (la ratatouia nissarda), znana w całej Prowansji pod nazwą la Valentine. Z tym warzywnym gulaszem silnie spokrewnione są także dania innych kuchni śródziemnomorskich – włoska caponata czy hiszpańska pisto.
Najważniejsze w ratatuju są warzywa, świeże i dojrzałe, pełne słońca i aromatów oraz ich powolne duszenie. Niektórzy uważają, że każde z warzyw należy smażyć osobno; inni duszą je wszystkie razem. Ratatouille może stanowić danie główne lub dodatek do mięs. Najlepszy jest nazajutrz, gdy smaki się wysycą i przenikną nawzajem. Podajemy go na ciepło, ale są i tacy smakosze, którzy cenią to danie na zimno.
Składniki:
250 g cukinii, pokrojonej w plasterki (końcówki usuwamy)
250 g bakłażanów, obranych ze skóry i pokrojonych w plastry o grubości ok. 1 cm (by bakłażan nie był gorzki, należy go po pokrojeniu posolić, odczekać pół godziny, aż puści soki, a następnie wytrzeć papierowym ręcznikiem i postępować dalej według przepisu)
500 g pomidorów, obranych ze skórki, pozbawionych gniazd nasiennych i posiekanych
250 g papryki zielonej lub czerwonej, pozbawionej nasion, pokrojonej w słupki
2 cebule, obrane i pokrojone w cienkie plasterki
bouquet garni (liść laurowy i gałązka tymianku)
2 ząbki czosnku, posiekane
oliwa
sól, pieprz do smaku
Na patelni rozgrzewamy oliwę i kolejno obsmażamy na niej cebulę, cukinie, bakłażany i paprykę. Odsączamy, a następnie wkładamy wszystkie warzywa do garnka. Dodajemy pomidory oraz czosnek, posypujemy solą i pieprzem oraz dokładnie mieszamy. Na górze układamy bouquet garni. Dusimy pod przykryciem na małym ogniu około 45 minut. Wyciągamy bouquet garni i podajemy.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013