A la Petite Chaise
18 września 2013
A la Petite Chaise

Jedna z najstarszych restauracji w Paryżu.

 

Złodzieje często wpadali w moje sidła w chwili, gdy najmniej tego oczekiwałem; chodziły słuchy, że to jakiś zły duch pcha ich w moją stronę. (…) Pewnego dnia, ubrany jak robotnik z doków, siedziałem na murku przy ulicy Quai de Gevres. Zapadał już zmrok, gdy nagle ujrzałem pewnego typka, znanego jako częsty bywalec Petite Chaise i Bon Puits, dwóch kabaretów bardzo popularnych wśród złodziejaszków. W restauracji A la Petite Chaise, w której autor tego wyznania, słynny inspektor Vidocq spotykał się ze swoimi informatorami, a czasem też aresztował niektórych delikwentów, bywali nie tylko przedstawiciele półświatka. Jadał tu regularnie Brillat-Savarin; zdarzało się zresztą, że zanim podano mu do stołu, odwiedzał kuchnię, by sprawdzić, co w niej przyrządzano. Bywali tu też Musset, Georges Sand, Chateaubriand.

 

Restauracja szczyci się mianem najstarszej w Paryżu. Zachowały się dokumenty notarialne świadczące, że budynek powstał w 1610 roku (w tym samym roku zmarł król Francji, Henryk IV), a już 70 lat później niejaki Georges Rameau prowadził tu kabaret, prototyp późniejszej restauracji, w którym złaknionym i spragnionym sprzedawano jedzenie i wino. Podówczas były to przedmieścia Paryża, dom stał samotnie na odludziu (chaise w nazwie restauracji pochodzi od starofrancuskiego chèze oznaczającego tak usytuowany budynek), naokół rozciągały się pola i lasy, a niedaleko mieściło się leprozorium. Tereny nie należały do najbezpieczniejszych, dlatego też – zgodnie z edyktem królewskim nakazującym właścicielom wyszynków takie rozwiązanie – okna budynku chroniła solidna żelazna krata. Można ją zresztą zobaczyć i dziś. Inną ciekawostką jest fakt, że jeden z właścicieli budynku, Vincent Maynon, sekretarz Ludwika XIV, w 1699 roku poślubił córkę królewskiego architekta, Julesa Hardouin-Mansarta, twórcy monumentalnej Sali Zwierciadlanej w Wersalu.

 

Lata mijały, Paryż rozrastał się i podmiejska droga, przy której stał budynek, przekształciła się w ulicę de Grenelle, a jedna z ulic w nią wpadających – w rue A la Chaise, biorąc nazwę (a to jedyny taki przypadek w historii Paryża) od nazwy restauracji. Sława lokalu rosła. Po XIX-wiecznych pisarzach z początkiem XX wieku przyszła kolej na malarzy i muzyków. Można tu było spotkać Toulouse-Lautreca i usłyszeć, jak po skończonym obiedzie tenor Alvarez i baryton Noté dawali zaimprowizowane koncerty. W latach dwudziestych działał tu kabaret, który przyciągał wielu amerykańskich turystów. Później bywały tu Edith Piaf i Juliette Gréco. Pisarzy także nie brakowało: Huysmans, Roger Martin du Gard, Colette, by wymienić największe nazwiska. A że lokal znajduje się w bliskim sąsiedztwie prestiżowej Science Po kształcącej francuskie kadry państwowe studenci politologii i administracji państwowej – z przyszłym prezydentem Francji, François Mitterandem na czele – nie byli tu rzadkością. Studentów tej uczelni nadal można tu spotkać, więc kto wie, może ten młodzian przy stoliku na lewo, to może przyszły lokator Pałacu Elizejskiego?

 

vivelacuisinepl_a_la_petite_chaise_600px_600

 

Laurent Bargeau, właściciel restauracji A la Petite Chaise

sala na piętrze (to tutaj Vidocq spotykał się ze swoimi informatorami)

 

 

 

vivelacuisinepl_a_la_petite_chaise2_600px_600

Christophe Carron, szef kuchni

 

 

vivelacuisinepl_a_la_petite_chaise3_600px_883

Ekipa A la Petite Chaise: od lewej Laurent Bargeau, właściciel; Tatiana Cochet; Marc Boulanger, kelner; Christophe Carron, szef kuchni.

 

adres: 36 rue de Grenelle, Paryż

lokalizacja: Dzielnica 7

dojazd: metro 10 Sèvres-Babylone, 12 Sèvres-Babylone

godziny otwarcia: codziennie od 12.00 do 14.00 i od 19.00 do 23.00

 

Przytaczany na początku cytat pochodzi z Pamiętników Eugene-François Vidocqua.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM