Cytat miesiąca:
Umiar;
Małe porcje;
Różnorodność posiłków;
Żadnego podjadania;
Kontrola wagi i rozsądne ćwiczenia;
A przede wszystkim — DOBRA ZABAWA.
Julia Child
Wydarzenia
Święto Miodu z Roquebrune-sur-Argens (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) odbywa się w weekend 5-6 października. Dwudziesta edycja upłynie pod znakiem lawendy, roślinnego emblematu Prowansji. To właśnie miód lawendowy spośród wszystkich miodów prowansalski będzie tym najważniejszym pośród wszystkich prezentowanych miodów, które – przypomnijmy – cieszą się oznaczeniami Label Rouge oraz IGP Miel de Provence. Oprócz miodów będzie można nabyć także inne produkty regionalne, a podczas warsztatów i pokazów poznać arkana produkcji miodu oraz innych produktów na bazie lawendy. Jak co roku dodatkowymi atrakcjami będą konkursy na najsmaczniejszy nugat i piernik.
W tym samym czasie w Cambo-les-Bains (Midi-Pireneje) trwa Święto Ciasta Baskijskiego. Etxeko biskotxa, czyli ciasto baskijskie to największa chluba ciastkarstwa tego regionu. Oryginalny przepis pochodzi właśnie z miasteczka Cambo-les-Bains. Zwyczajowo święto, które jest radosną celebracją regionalnego przysmaku, odbywa się co roku w pierwszą niedzielę października. Ostatnia edycja przyciągnęła aż 12 tysięcy zwiedzających. W trakcie obecnej będzie można nie tylko spróbować pysznego ciasta, kupić je i zabrać do domu, ale też nauczyć się je robić. Oprócz degustacji, targu i warsztatów organizatorzy zaplanowali także przemarsz bractw ulicami miasteczka, uroczyste intronizacje, występ baskijskiego chóru w kościele oraz uliczne koncerty muzyki tradycyjnej. I najważniejszy punkt program: konkurs na najlepsze ciasto baskijskie.
6 i 7 października w Rennes (Bretania) finał Festiwalu Smakoszy. Restauratorzy i właściciele naleśnikarni wezmą udział w konkursie na oryginalny przepis, którego głównym składnikiem są w tym roku kurczak i słone masło. Gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu są kucharze z Czech. W programie rozliczne konkursy: rywalizacja szefów kuchni, konkurs dla przyszłych barmanów studiujących w Faculté des Métiers de Rennes, konkurs dla cukierników i dla osób niezwiązanych zawodowo z gastronomią.
Święto Kasztanów i Borowików w Villefranche-du-Perigord (Akwitania) to jedno z wielu w tym miesiącu podobnych wydarzeń dedykowanych owocowi, który nie raz ratował Francuzów od głodu. 9 października na targu będzie można zaopatrzyć się w kasztany i grzyby oraz liczne produkty regionalne: rolne i rzemieślnicze, spróbować jak smakują tegoroczne pieczone kasztany i świeżo wyciśnięty sok z jabłek, kibicować kandydatom w konkursie na najpiękniejszego borowika, największego i najmniejszego kasztana tudzież skosztować najlepszego ciasta kasztanowego i gigantycznego omletu z grzybami. W restauracjach królują oczywiście dania na bazie kasztanów.
Pod auspicjami Dionizosa i Kupidyna przebiegać będzie Święto Winobrania na Montmartrze w Paryżu (9-13 października, Ile-de-France). W ostatnich latach festiwalem rządziły smakoszostwo, wyspy, humor, Les Trois Baudets i kino. Tegoroczna, osiemdziesiąta edycja podporządkuje się tematowi miłości, nieobcemu tej dzielnicy Paryża. Uściski, pieszczoty, pocałunki będą równie ważne jak degustacje wina oraz dań przygotowanych przez restauratorów z osiemnastki. Nie wspominając już o Wielkim Balu Zakochanych i Hymnie Miłości odśpiewanym przez chór i publiczność.
Dni Owoców Jesieni organizowane dorocznie w Treffort-Cuisiat (Rodan-Alpy) przez stowarzyszenie „Fruits et Nature en Revermont” mają na celu ochronę i promocję lokalnych owoców, zwłaszcza odmian już zapominanych. To święto dyni, pomidorów, papryki, kasztanów, orzechów, winogron, ziemniaków i jarzyn korzennych, kukurydzy, jabłek, gruszek i grzybów. Rolniczemu targowi towarzyszą ekspozycje pomologiczne (zaprezentowanych zostanie prawie 800 odmian jabłek i gruszek) oraz mykologiczne (około 300 gatunków grzybów). Musée du Revermont otworzy swoje podwoje dla zainteresowanych historią i geografią miejscowych upraw, a pomolodzy udzielą potrzebnych rad i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z uprawą roślin jadalnych i leczniczych. Żeby tego wszystkiego się dowiedzieć, trzeba zawitać do Treffort-Cuisiat 19 i 20 października.
26 i 27 października warto na powrót zawitać w Pireneje. Baskowie będą świętować ostrą papryczkę z Espelette. Po uroczystej mszy w dialekcie baskijskim, w trakcie której ten najsłynniejszy produkt regionalny zostanie pobłogosławiony, nastąpią procesja i przemarsz bractw, intronizacje, przyznanie Prix Piment, koncerty muzyczne, a na targu będzie można przebierać w czerwonych papryczkach jak w ulęgałkach.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013