Słodka Charlotte
06 października 2013
Słodka Charlotte

Charlotte, ale nie szarlotka!

 

A to przewrotne przyjaciółki: francuska charlotte i polska szarlotka. Niby dwie krople wody, ale nie wierzcie fonetycznemu podobieństwu. To dwa różne ciasta, choć babkę miały wspólną: angielska szarlotka, według niektórych historyków nazwana tak na cześć Zofii Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony króla Jerzego III, to owocowy (najczęściej jabłkowy) deser zapiekany w piekarniku w okrągłej formie wyłożonej kromkami nasmarowanego masłem chleba. Marie-Antonin Carême, słynny „król kucharzy, kucharz królów”, genialny kucharz Talleyranda, cara Aleksandra I i Rotschilda, zmodyfikował oryginalny przepis i w ten sposób powstała podawana na zimno charlotte à la parisienne, przemianowana następnie (wraz z objęciem przez Carême’a posady nadwornego kucharza cara Aleksandra I w Sankt-Petersburgu) na charlotte à la russe. Stąd wywodzą się etymologie łączące nazwę charlotte z Charlottą Pruską, żoną cara Mikołaja I, a zarazem szwagierką Aleksandra I.

 

Francuska szarlotka nie wymaga pieczenia i jest podawana po uprzednim schłodzeniu lub nawet zamrożeniu (w przypadku charlottes glacées). Przygotowuje się ją w okrągłej formie, wykorzystując krążki ciasta biszkoptowego albo podłużne biszkopciki boudoirs, owoce oraz krem (np. krem bawarski, mus czekoladowy, crème Chantilly).

 

Czekoladowa charlotte z malinami

 

Składniki:

200 g gorzkiej czekolady, połamanej na kawałki

4 łyżki stołowe mleka

6 żółtek i 6 białek

400 ml schłodzonej śmietanki kremówki

4 łyżki stołowe cukru pudru

ziarna z laski wanilii

4 g żelatyny w płatkach, namoczonej w zimnej wodzie

20 podłużnych biszkopcików

250 g malin

szczypta soli

 

Czekoladę topimy z mlekiem na niewielkim ogniu. Dodajemy żelatynę i mieszamy. Odstawiamy do schłodzenia, a następnie do masy czekoladowej dodajemy po jednym żółtku, za każdym razem dokładnie mieszając. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. Śmietankę ubijamy z cukrem pudrem i wanilią; połowę zachowujemy do dekoracji, a połowę dodajemy do masy czekoladowej. Po połączeniu masy czekoladowej ze śmietanką, dodajemy ubitą pianę z białek, mieszając delikatnie, aby nie opadła. Dodajemy maliny (kilkanaście odkładamy do dekoracji) i jeszcze raz mieszamy całość. Formę wyściełamy folią spożywczą, a brzegi wykładamy biszkopcikami, ustawionymi pionowo, płaską stroną do wewnątrz. Do środka przekładamy mus, a wierzch przykrywamy biszkopcikami. Wkładamy na około cztery godziny do lodówki. Po schłodzeniu wyjmujemy z formy i dekorujemy malinami oraz resztą ubitej śmietanki.

 

vivelacuisinepl_charlotte2_600px_883


Uwaga! We Francji używa się specjalnej formy do charlotte o okrągłym dnie i lekko rozszerzających się ku górze bokach (średnica u dołu – 16 cm, u góry – 18 cm, wysokość – 9,5 cm). Zastępczo możemy użyć miski o zbliżonym kształcie i wielkości. Polskie biszkopciki nie będą tak szczelnie przylegać do siebie jak francuskie, ze względu na to, że są pośrodku wcięte. Nie będzie to jednak przeszkodą.

blogi kulinarne
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM