Closerie des Lilas
17 października 2013
Closerie des Lilas

Le Select, Le Dôme, Les Deux Magots, La Coupole, La Rotonde i Closerie des Lilas to restauracyjne legendy Montparnasse'u. Closerie des Lilas jest spośród nich najstarsza.

 

Zaczęło się od zwykłej podmiejskiej tancbudy, wybudowanej – jak chce legenda – na terenach należących w średniowieczu do zamku nawiedzonego przez diabła. Od 1847 roku odbywały się tu słynne bale dla studentów, zwane od nazwiska organizatora balami Bulliera. To właśnie Bullier zasadził w ogródku lilie, które dały początek nazwie kawiarni. W pobliżu znajdowała się stacja pocztowa. Uczestnicy balów gromadzili się w niej przed i po potańcówkach, aż w końcu to ona stała się głównym celem ich wizyt. W latach osiemdziesiątych XIX wieku nazwano ją Closerie de Lilas. W tłumie bywalców przewijali się Emil Zola, Paul Cézanne i bracia Goncourtowie. Lubili to miejsce poeci przeklęci: Baudelaire, Verlaine, Rimbaud.

 

Od początku XX wieku kawiarniane stoliczki okupują przedstawiciele wszystkich kierunków awangardy. Są wśród nich poeci, pisarze, dramaturdzy, malarze, rzeźbiarze. Towarzystwo mocno kosmopolityczne. Oprócz rodowitych Francuzów – masa imigrantów. Paul Fort, Modigliani, Apollinaire, Alfred Jarry, André Gide, Picasso, Max Jacob, Brancusi, Marinetti… Recytuje się tu wiersze, gra w szachy z Leninem, dyskutuje o sztuce. Zwłaszcza we wtorki – to ulubiony dzień spotkań paryskiej bohemy w Closerie des Lilas.

 

vivelacuisinepl_closerie_des_lilas_2_600px_883

 

vivelacuisinepl_closerie_des_lilas_5_600px_600

 

Lata dwudzieste i trzydzieste przynoszą nową falę kawiarnianych gości. Elsa Triolet poznaje tu Aragona, dadaiści spierają się z surrealistami, a Scott Fitzgerald czyta Hemingwayowi maszynopis Wielkiego Gatsby’ego. Hemingway, który zresztą w Closerie przesiaduje godzinami, pisze tu powieść Słońce też wschodzi i pośród wielu znamienitych nazwisk – do już wymienionych trzeba dodać także Becketta, Ionesco, Henry’ego Millera, Man Raya, Ezrę Pounda, Henry’ego Jamesa, Jean Paula Sartre’a, Gertrudę Stein i Alice B. Toklas – to właśnie nazwisko stanie się główną wizytówką Closerie des Lilas. Jedyną porządną kawiarnią w okolicy – pisał – była Closerie des Lilas; zaliczała się do najlepszych w Paryżu. Zimą było tu ciepło, a wiosną i jesienią taras był uroczy. Dziś też taki jest, a Closerie kwitnie, ściągając w swoje podwoje wiele sław. Jeśli będziecie mieli szczęście, natkniecie się na Kusturicę, Micka Jaggera, Tima Burtona albo Johnny’ego Deppa. Nawiązaniem do literackich tradycji, które na trwałe wpisały się w historię miejsca, jest od 2007 roku jest Prix de la Closerie des Lilas (potocznie Prix Lilas) przyznawana dorocznie przedstawicielkom współczesnej francuskiej prozy kobiecej. 

 

vivelacuisinepl_closerie_des_lilas_6_600px_600

 

 

vivelacuisinepl_closerie_des_lilas_600px_600

 

 

 Ciekawe, czyje nazwisko zostanie wyryte na tej tabliczce?

vivelacuisinepl_closerie_des_lilas_4_600px_600

 

 

Closerie des Lilas

6 Dzielnica

171 bld du Montparnasse, Paryż

dojazd: metro 4 Vavin, RER B Port-Royal

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM