Le Select, Le Dôme, Les Deux Magots, La Coupole, La Rotonde i Closerie des Lilas to restauracyjne legendy Montparnasse'u. Closerie des Lilas jest spośród nich najstarsza.
Zaczęło się od zwykłej podmiejskiej tancbudy, wybudowanej – jak chce legenda – na terenach należących w średniowieczu do zamku nawiedzonego przez diabła. Od 1847 roku odbywały się tu słynne bale dla studentów, zwane od nazwiska organizatora balami Bulliera. To właśnie Bullier zasadził w ogródku lilie, które dały początek nazwie kawiarni. W pobliżu znajdowała się stacja pocztowa. Uczestnicy balów gromadzili się w niej przed i po potańcówkach, aż w końcu to ona stała się głównym celem ich wizyt. W latach osiemdziesiątych XIX wieku nazwano ją Closerie de Lilas. W tłumie bywalców przewijali się Emil Zola, Paul Cézanne i bracia Goncourtowie. Lubili to miejsce poeci przeklęci: Baudelaire, Verlaine, Rimbaud.
Od początku XX wieku kawiarniane stoliczki okupują przedstawiciele wszystkich kierunków awangardy. Są wśród nich poeci, pisarze, dramaturdzy, malarze, rzeźbiarze. Towarzystwo mocno kosmopolityczne. Oprócz rodowitych Francuzów – masa imigrantów. Paul Fort, Modigliani, Apollinaire, Alfred Jarry, André Gide, Picasso, Max Jacob, Brancusi, Marinetti… Recytuje się tu wiersze, gra w szachy z Leninem, dyskutuje o sztuce. Zwłaszcza we wtorki – to ulubiony dzień spotkań paryskiej bohemy w Closerie des Lilas.
Lata dwudzieste i trzydzieste przynoszą nową falę kawiarnianych gości. Elsa Triolet poznaje tu Aragona, dadaiści spierają się z surrealistami, a Scott Fitzgerald czyta Hemingwayowi maszynopis Wielkiego Gatsby’ego. Hemingway, który zresztą w Closerie przesiaduje godzinami, pisze tu powieść Słońce też wschodzi i pośród wielu znamienitych nazwisk – do już wymienionych trzeba dodać także Becketta, Ionesco, Henry’ego Millera, Man Raya, Ezrę Pounda, Henry’ego Jamesa, Jean Paula Sartre’a, Gertrudę Stein i Alice B. Toklas – to właśnie nazwisko stanie się główną wizytówką Closerie des Lilas. Jedyną porządną kawiarnią w okolicy – pisał – była Closerie des Lilas; zaliczała się do najlepszych w Paryżu. Zimą było tu ciepło, a wiosną i jesienią taras był uroczy. Dziś też taki jest, a Closerie kwitnie, ściągając w swoje podwoje wiele sław. Jeśli będziecie mieli szczęście, natkniecie się na Kusturicę, Micka Jaggera, Tima Burtona albo Johnny’ego Deppa. Nawiązaniem do literackich tradycji, które na trwałe wpisały się w historię miejsca, jest od 2007 roku jest Prix de la Closerie des Lilas (potocznie Prix Lilas) przyznawana dorocznie przedstawicielkom współczesnej francuskiej prozy kobiecej.
Ciekawe, czyje nazwisko zostanie wyryte na tej tabliczce?
Closerie des Lilas
6 Dzielnica
171 bld du Montparnasse, Paryż
dojazd: metro 4 Vavin, RER B Port-Royal
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013