Czekolada w Nicei, Hospices de Beaune, armaniak i śledzie...
01 listopada 2013
Czekolada w Nicei,

Cytat miesiąca

 

Uważam cukiernictwo za sztukę przez wielkie S. Jest taką samą formą ekspresji, tak jak muzyka, malarstwo czy rzeźba. Najpierw wyobraźnia podsuwa mi pewien pomysł, a potem pracuję nad nim, szukając właściwego smaku. Inspirują mnie ludzie, miejsca i różne kultury, ale głównym przewodnikiem jest zawsze przyjemność.

Pierre Hermé

 

Patron

 

Wspominany 27 listopada święty Goustan to patron marynarzy i rybaków, silnie związany z Bretanią. Urodzony około 974 roku, jako osiemnastoletni chłopak został porwany przez piratów, a następnie – zabiedzony i poraniony – pozostawiony na jednej z wysp u wybrzeży Bretanii. Tam zaopiekował się nim pustelnik, Félix de Rhuys, późniejszy święty i nawrócił na chrześcijaństwo. W ikonografii jest często przedstawiany z rybą w ręku.

 

Wydarzenia

 

Departament Gers – ojczyzna d’Artagnana, foie gras i uznawanego za jedną z najlepszych, obok koniaku, francuskich wódek, czyli armaniaku – od 3 listopada zaprasza wszystkich amatorów tego trunku. W programie dorocznego La Flamme de l'Armagnac w Gers (Midi-Pireneje) znalazły się piesze wędrówki i konne przejażdżki po winnicach, wizyty w piwnicach i destylarniach, pokazy i wykłady ukazujące proces wytwarzania gaskońskiej eau de vie, degustacje dań regionalnej kuchni, turniej muszkieterski, koncerty, konkursy oraz loterie. I jeszcze Biała Noc Armaniaku...

 

Od 15 do 17 listopada w Nicei (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) będzie królować czekolada. To pierwsza edycja festiwalu Chocolat saveurs d’exception.W programie: targ (wśród wystawców producenci z Francji, Luksemburga, Włoch i Szwajcarii), pokazy sztuki cukierniczej, wystawa czekoladowych rzeźb i konkurs dla amatorów – twórca najsmaczniejszej czekoladowej bûche de Noël otrzyma od Air France bilet na wybrany przelot we Francji. Pojawi się także akcent przedświąteczny: na bożonarodzeniowej choince na Promenade des Anglais zawisną czekoladowe ozdoby, a wokół niej urośnie las mniejszych czekoladowych drzewek...

 

Od 15 do 17 listopada w stolicy burgundzkiego winiarstwa, odbywa się najsłynniejsza na świecie Aukcja win w Hospices de Beaune. To akcja dobroczynna, z której dochód przeznaczany jest na utrzymanie i modernizację szpitala w Beaune. Wino sprzedawane jest jeszcze w beczkach, a kupujący są zobowiązani do butelkowania go na terenie Burgundii. Osiągane na aukcji ceny są wskazówką, jakie będą cenniki najnowszego rocznika win. Pierwszą aukcję zorganizowano w latach pięćdziesiątych XIX wieku, ale jej geneza sięga wieków wcześniejszych. W 1443 roku z inicjatywy Nicolasa Rolin, kanclerza księcia Filipa Dobrego, w Beaune zbudowano szpital: Hôtel-Dieu. Wino w owych czasach traktowano jako medykament i środek wzmacniający, właściciele okolicznych winnic zaczęli więc przekazywać je na rzecz szpitala. Efektem donacji było powstanie winnicy sporych rozmiarów – dziś liczy ona ponad 60 ha. Doroczna licytacja – od 2005 roku organizowana przez dom aukcyjny Christie’s – przyciąga chętnych kupców z całego świata. Dawniej podczas licytacji posługiwano się metodą trzech świeczek, obecnie stosuje się ją już dość rzadko. W zamian za to – znaki czasu – można licytować za pośrednictwem Internetu. Licytacje poprzedza oficjalna kolacja wydawana w przeddzień w Clos de Vougeot przez członków bractwa Chevaliers du Tastevin, a kończy następnego dnia obiad w La Paulée de Meursault. To trzydniowe święto burgundzkiego wina i gastronomii określa się mianem Les Trois Glorieuses.

 

Święto Śledzia w Boulogne-sur-Mer (Nord-Pas-le-Calais), które w tym roku przypada na 23 i 24 listopada, jest tutaj organizowane od 1991 roku przy wsparciu władz miejskich i licznych organizacji, w tym także rybackich. W menu królują śledzie, przyrządzane na wszystkie możliwe sposoby: pieczone na grillu i wędzone, świeże i w puszkach, w zalewie i occie. Na przybyłych czekają też beaujolais nouveau, koncerty oraz restrospektywna uliczna wystawa fotografii przedstawiających dwadzieścia dwie edycje festynu.

 

Gastronomadzi w Angoulême (Poitou-Charentes, 22-24 listopada) to impreza poświęcona produktom i daniom współczesnej kuchni. Biorą w niej udział producenci, rzemieślnicy, szefowie kuchni i ich pomocnicy, krytycy kulinarny oraz wszyscy ci, którzy po prostu cenią dobre jedzenie. Program wypełniają wystawy, debaty, lekcje gotowania, degustacje oraz kulinarne pojedynki. To już osiemnasta edycja wydarzenia, które co roku przyciąga prawie sto tysięcy osób, co stawia go w gronie najpopularniejszych eventów gastronomicznych we Francji.

 

Festivolailles w Saint-Sever (Akwitania) od 30 listopada do 1 grudnia 2013 to wielkie święto gastronomii południowego zachodu Francji, a zarazem okazja do poczynienia pierwszych przedświątecznych sprawunków. Impreza jest organizowana od 1995 roku i każda z jej edycji przyciąga średnio 15 tysięcy zwiedzających. Landy słynną z doskonałej jakości drobiu, i to właśnie kapłony, pulardy, kaczki, perliczki i indyki będą głównymi bohaterami festynu. W targu weźmie udział 40 hodowców, ale nie braknie też producentów innych regionalnych specjałów (foie gras, armaniaku, win z Tursan i Chalosse, tourtières – tradycyjnych ciast gaskońskich).

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM