Najbardziej klasyczny przepis na ślimaki: escargots à la bourguignonne.
Znajdowane w miejscach wykopalisk archeologicznych kawałki muszli tych mięczaków są dla archeologów i historyków kuchni dowodem, że ślimaki to jedno z pierwszych mięs konsumowanych przez człowieka. Jak podaje Larousse Gastronomique (pod red. Joëla Robuchona, Larousse 1997) winniczki były ważnym elementem diety starożytnych Rzymian, którzy przygotowywali je w winie i otrębach. Galowie, którzy przejęli od nich te kulinarne upodobania, delektowali się ślimakami… na deser. W średniowieczu mięso ślimaków cieszyło się również dużą popularnością. Uważano je za chude i jedzono gotowane, smażone na oliwie z dodatkiem cebuli i pieczone na ruszcie. W XVI stuleciu konsumpcja spadła, do odnowienia mody przyczynił się w XIX wieku Talleyrand, który zlecił swemu kucharzowi, Carême’owi podanie ślimaków podczas kolacji wystawionej dla rosyjskiego cara.
Escargotsà la bourguignonne
(Ślimaki z masłem czosnkowym zapiekane w muszlach)
Dla czterech osób, po 6 ślimaków dla każdej
Ślimaki w puszkach oraz muszle znajdziesz w wielu sklepach delikatesowych,
nadają się do pieczenia od razu. Nabiorą jednak intensywniejszego smaku, jeśli zajmiesz się nimi z kilkugodzinnym wyprzedzeniem i zdążą wchłonąć aromat masła. Ślimaki piecze się i podaje w specjalnych naczyniach albo na żaroodpornych talerzach wyłożonych folią aluminiową, w której należy wykonać zagłębienia na każdą muszlę z osobna. Zazwyczaj podaje się po 6 ślimaków na osobę.
BEURRE POUR ESCARGOTS
(Masło do ok. 24 ślimaków)
pół kostki (11 dag) masła
1–2 zmiażdżone ząbki czosnku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz i sok cytrynowy
opcjonalnie: 1–2 łyżki bardzo drobno pokrojonej świeżej słoniny wieprzowej
W misce ugnieć masło na elastyczną masę (za pomocą drewnianej łyżki albo miksera). Dodaj czosnek i natkę, sól, pieprz oraz sok cytrynowy do smaku, ewentualnie także słoninę, która wzbogaci smak.
NAPEŁNIANIE MUSZLI
24 muszle ślimaków
24 ślimaki z puszki, odcedzone
Włóż ¼ łyżeczki masła do otworu w muszli, a potem wkręć do niej ślimaka zgodnie z jego naturalnym spiralnym kształtem (węższy koniec powinien znaleźć się w głębi skorupki). Wepchnij ślimaka najgłębiej jak się da, zamknij otwór jeszcze jedną porcją masła wielkości
ćwierci łyżeczki i włóż ślimaka do naczynia do pieczenia. Tak samo przygotuj pozostałe ślimaki. Jeśli to możliwe, wstaw je do lodówki na kilka godzin lub na noc.
PIECZENIE I PODAWANIE
(Wcześniej rozgrzej piekarnik do 230°C).
Piecz na środkowym poziomie piekarnika przez ok. 10 minut, aż z muszli zacznie wypływać spienione masło. Podawaj natychmiast z gorącymi bagietkami i młodym czerwonym winem, takim jak beaujolais albo mountain red.
Podczas jedzenia ślimaki należy przytrzymywać specjalnymi szczypczykami albo widelcem. Mięso wykręca się z muszli małym widelczykiem lub wykałaczką, kładzie na kawałku bagietki, polewa masłem i zjada. Po zjedzeniu wszystkich ślimaków wytrzyj resztki
masła kawałkami bułki.
Przepis pochodzi z książki Francuski szef kuchni Julii Child. Przeł. Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków.
- 2022
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013