Deser o bardzo szczególnej genezie. Miał upamiętnić popularne wydarzenie sportowe – wyścig rowerowy na trasie Paryż-Brest-Paryż, zorganizowany po raz pierwszy w 1891 roku. Ciasto paris-brest powstało w podparyskiej cukierni w Maisons-Laffitte. Autorem przepisu był Louis Durand. Cukiernia istnieje do dzisiaj, a słodkie koła przygotowuje już kolejne pokolenie potomków pana Duranda.
Świeże sezonowe warzywa z targu oraz resztki obiadu dnia poprzedniego. To w dużym skrócie przepis na lu farcit nissart, czyli faszerowane warzywa. Danie wymyślono w Nicei ale szybko przyjęło się w całej Prowansji i zyskało charakter regionalny.
Od XIX wieku jest popularną przekąską w Rennes i okolicy, sprzedawaną w budkach albo food truckach i jedzoną na stojąco, z ręki, tak jak hot dog, podczas świąt, festynów, targów czy wydarzeń sportowych. Napojem towarzyszącym galette-saucisse jest najczęściej cydr.
Już od średniowiecza na poprzecinanych siecią kanałów wysepkach pod Amiens rolnicy uprawiali warzywa, owoce i zioła, w które zaopatrywali całe miasto. Od początku XX wieku areał upraw coraz bardziej się kurczył i poletka, na które warzywnicy mogli docierać wyłącznie łódkami, zaczęły tracić na znaczeniu. Ale zupa ogrodników z Amiens przeszła do kulinarnej tradycji regionu.
Specjalność regionu Nord-Pas-de-Calais. Carbonade flamande to rodzaj pochodzącego z kuchni belgijskiej i mocno zakorzenionego w kuchni północy Francji gulaszu wołowego. Cechą charakterystyczną jest długie duszenie w piwie, często z dodatkiem posmarowanych musztardą kawałków piernika, które nadają daniu słodko-korzenny posmak.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM