Zupa z zielonej soczewicy
20 stycznia 2014
Zupa z zielonej soczewicy

Najlepsza we Francji zielona soczewica pochodzi z Puy-en-Velay w Owernii. W 1996 roku została objęta AOC, a w 2009 roku – AOP. Nazywana „kawiorem biedaków” i  „perłą z Puy” w XX wieku przeżyła prawdziwy renesans, po tym jak odkryli ją wielcy szefowie: Régis Marcon, Paul Bocuse czy Bernard Loiseau. Pierwsze pisemne wzmianki o uprawie soczewicy na wulkanicznej glebie okolic Puy-en-Velay pochodzą z XVII wieku, ale wykopaliska archeologiczne pozwalają sądzić, że kultywowano ją tutaj jeszcze w epoce gallo-rzymskiej.

 

 

 

Składniki:

300 g zielonej soczewicy

2 średnie cebule lub jedna duża

2 duże marchewki, pokrojone w kostkę

2 ząbki czosnku, rozgniecione

50 g masła

100 ml crème fraîche

150 g wędzonego boczku (w kawałku)

1,3-1,5 l bulionu drobiowego

pieprz

 

W rondlu przez 3 minuty na niedużym ogniu dusimy na maśle cebulę; dodajemy boczek, marchewkę, rozgnieciony czosnek i dusimy jeszcze przez ok. 10 minut. Dodajemy soczewicę i wlewamy bulion. Gotujemy pod przykryciem na niedużym ogniu przez 45-60 minut, aż soczewica będzie miękka. Następnie zestawiamy rondel z ognia i odbieramy boczek oraz trochę soczewicy i marchewki. Boczek kroimy w słupki. Do zupy dodajemy śmietanę i gotujemy jeszcze parę minut. Miksujemy i doprawiamy pieprzem. Na talerz nakładamy porcję z uprzednio odebranej soczewicy, marchewki i boczku, a następnie nalewamy zupę.

 

vivelacuisinepl_zupa_z_zielonej_soczewicy_600px_882

 

PoradaCrème fraîche nie jest dostępna w Polsce, ale możemy przygotować jej imitację. Sposób podajemy za Julią Child: do szklanki śmietany kremówki dodać łyżkę kwaśnej śmietany, wymieszać i zostawić do sfermentowania oraz zgęstnienia w temperaturze pokojowej, ewentualnie roztrzepać taką samą ilość kwaśnej śmietany i śmietany kremówki, a następnie ubijać do czasu, aż zgęstnieje. Można przechowywać ją w lodówce do tygodnia. (J. Child, Gotuj z Julią, przeł. Anna Sak, Wydawnictwo Literackie)

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM