Gruszki pięknej Heleny
20 marca 2014
Gruszki pięknej Heleny

Deser dorównujący światową sławą sławie Heleny z greckiej mitologii.

 

Gruszki obierz ze skóry, ugotuj w syropie z dodatkiem wanilii i odstaw do schłodzenia. Ułóż w pucharku pod warstwą lodów waniliowych, posypanych kandyzowanymi fiołkami. Osobno podaj ciepły czekoladowy sos.* W zasadzie ta gruszka w przepisie Escoffiera powinna chyba być jabłkiem. Bo w operetce Offenbacha pt. Piękna Helena oraz w greckim micie, stanowiącym jej odniesienie, Parys daje Wenerze (Afrodycie) jabłko, przyznając jej tytuł najpiękniejszej pośród bogiń. Ta zaś odwdzięcza mu się, dopomagając w uprowadzeniu królowej Sparty, Heleny, w której syn Priama ulokował swe namiętne uczucia. Premiera wspomnianej operetki odbyła się w paryskim Théâtre des Variétés 17 grudnia 1864 roku, a już w 1865 roku słynny szef kuchni Auguste Escoffier stworzył inspirowany jej tytułem deser - gruszki pięknej Heleny. Nie pierwszy raz piękna kobieta zainspirowała wielkiego mistrza. Nellie Melba, Sarah Bernhard, Adelina Patti i wiele innych, znanych czasem tylko z imienia, znalazły swoje miejsce na  stronach słynnej książki kucharskiej Escoffiera i w kartach restauracyjnych na całym świecie.

 

 

Składniki:

 

4 gruszki

1 cytryna

1 laska wanilii

700 ml wody

150 g cukru

150 g czekolady

15 g masła

120 g kremówki

 

Przygotowujemy owoce: gruszki obieramy, ścinamy z nich lekko dół, by uzyskać stabilną podstawę, wydrążamy środek i skrapiamy sokiem z cytryny. Laskę wanilii przecinamy na pół i ostrzem noża wybieramy ziarenka. W rondlu gotujemy przez około 15 minut wodę, cukier i ziarna wanilii. Wkładamy do syropu gruszki (podczas gotowania powinny stać) i dodajemy sok z połowy cytryny. Gotujemy na niewielkim ogniu przez 10 minut, aż gruszki staną się lekko przezroczyste. Delikatnie odsączamy i odstawiamy do ostudzenia.

Przygotowujemy sos czekoladowy: kawałki czekolady topimy na delikatnym ogniu na łaźni parowej. Gdy czekolada jest już miękka, dodajemy masło. Po zamieszaniu wlewamy śmietanę i jeszcze raz mieszamy.

Podajemy deser:  gruszki polewamy sosem czekoladowym, a obok kładziemy gałkę lodów waniliowych.

 

Sugestia: syrop możemy też aromatyzować anyżem lub imbirem, a połowę ilości wody zastąpić białym winem.

 

vivelacuisinepl_gruszki_pieknej_heleny_600px_883

 

Zobacz też przepis na gruszki zapiekane w niebieskim serze pleśniowym.


* Auguste Escoffier, A Guide To Modern Cookery (William Heinemann, Londyn 1907).

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM