Crème caramel Krem karmelowy
24 maja 2014
Crème caramel

Z klasycznych deserów.

 

Krem karmelowy albo inaczej krem karmelowy odwrócony (crème caramel renversée) należy do klasycznych francuskich deserów, jednakże jego odpowiedniki można znaleźć w kuchniach innych krajów i kontynentów. Jest bliskim krewniakiem crème brûlée, od którego różni się sposobem przygotowywania warstwy karmelowej i wspomnianym „odwróceniem”. Karmel znajduje się na dnie naczynia, w którym zapiekamy krem, dopiero po upieczeniu, gdy krem wykładamy z kokilki na talerzyk, warstwa karmelu znajduje się na górze, a jego część spływa ku dołowi, oblewając smakowicie boki deseru i tworząc na talerzyku słodką obwódkę karmelowego sosu.

 

 

 

 

 

 

Składniki:

 

500 ml pełnotłustego mleka

1 laska wanilii

170 g cukru

4 łyżki stołowe wody

2 jajka

2 żółtka

masło do wysmarowania kokilek

 

Przygotowujemy krem. Etap 1: Mleko wlewamy do garnka. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż na pół, nożem wybieramy ziarenka i wszystko wrzucamy do mleka. Stawiamy na ogień. Gdy mleko się zagotuje, zestawiamy garnek z ognia, a do mleka wsypujemy 80 g cukru. Mieszamy, aż cukier całkowicie się rozpuści.

 

Przygotowujemy karmel: Do niedużego rondla wsypujemy 90 g cukru, zalewamy wodą i gotujemy na średnim ogniu. Gdy cukier się rozpuści, zwiększamy ogień i doprowadzamy do wrzenia. Trzymamy na ogniu, aż uzyskamy karmel o złocistobrązowym kolorze. Następnie wlewamy go na dno wysmarowanych masłem kokilek.

 

Przygotowujemy krem. Etap 2: Jajka ubijamy z żółtkami. Podgrzewamy mleko do momentu, aż pojawią się pierwsze drobne pęcherzyki. Wlewamy je powoli do jajek, przy czym cały czas masę ubijamy trzepaczką. Przez nieduże sitko napełniamy kremem kokilki i wstawiamy je do wypełnionej gorącą wodą brytfanny (woda powinna sięgać do połowy wysokości kokilek). Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 30-40 minut. Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy do ostygnięcia, a potem schładzamy przez kilka lub najlepiej kilkanaście godzin w lodówce. Przed degustacją ostrzem noża przeciągamy wzdłuż brzegów kokilek lub wstawiamy kokilkę na kilka sekund do gorącej wody. Następnie nakrywamy kokilkę talerzykiem, obracamy i zdejmujemy kokilkę.

 

vivelacuisinepl_creme_caramel_600px_883

Zobacz też przepis na crème brûlée.

Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
ARCHIWUM